Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   15/18 °C
 
 
    KKTC Başbakanı Üstel: “Fahiş fiyat artışlarının önüne geçilecek, suistimaller önlenecek”  
 
    TYB Ankara’da “Ahîlik Şûrası” düzenleyecek  
 
    Akdeniz’in Geleceği için Muratpaşa’da Önemli Çalıştay  
 
    Milletvekili Serhat Akpınar: YÖDAK başkanı kim ve ne için çalışıyor?  
18 Maddelik "Cumhurbaşkanlığı Sistemi" Kılavuzu
18 Maddelik  Cumhurbaşkanlığı Sistemi  Kılavuzu
 
Ak Parti tarafından 'Cumhurbaşkanlığı sistemi'nin her yönüyle anlatıldığı kapsamlı bir kılavuz hazırlandı...
 
23 Aralık 2016 Cuma - 13:41

Ak Parti'de Hayati Yazıcı'nın başında olduğu Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanlığı tarafından "Cumhurbaşkanlığı sistemi" anlatılırken söylem birliği olması açısından 18 maddelik bir kılavuz hazırlandı. Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın başında olduğu birim tarafından hazırlanan kılavuz, ilk olarak milletvekillerine gönderildi. Kılavuzda, mevcut sistemin sıkıntıları, yeni sistemin avantajları madde madde anlatılırken, diktatörlük eleştirilerine de cevap verildi. Kılavuz tüm il ve ilçe teşkilatlarına da gönderilecek. Kılavuzda dikkat çeken detaylar şöyle:
 
DAHA UYGUN BİR SİSTEM
 
 Anayasa değişikliği teklifimizin en önemli özelliği, yürütmeyi iki başlı olmaktan çıkarmasıdır. Cumhurbaşkanının halkoyu ile seçilmesi nedeniyle halka karşı siyasi sorumluluğunun bulunması ve geniş icrai yetkileri nedeniyle gelecekte, yürütmenin diğer tarafı olan Başbakan ve Bakanlar Kurulu ile  yaşanabilecek muhtemel devlet krizini ortadan kaldıran bir değişikliktir. Değişiklik teklifine göre Yürütme yetkisi halkoyu ile seçilen Cumhurbaşkanına ait olacaktır. Cumhurbaşkanı bu yetkisini yardımcıları ve parlamento dışından atayacağı bakanlar ile kullanacaktır. Yasama yetkisi ise münhasıran Meclis’te olacaktır. Cumhurbaşkanının, yasa teklif etme yetkisi olmayacaktır. Yasama yürütmeden tamamen ayrı, Kuvvetler ayrılığı ilkesine daha uygun bir hükümet sistemi öngörülmektedir.
 
TARAFSIZLIK VURGUSU
 
 Anayasa değişikliği teklifi ile yargı alanında da önemli değişiklikler yapılmaktadır, öncelikle Yargı bağımsızlığı ilkesine “tarafsızlığı” şeklinde ekleme yapılarak yargının tarafsızlığına ayrıca vurgu yapılmaktadır.
 
ZATEN YARI BAŞKANLIK
 
 2007 yılında gerçekleştirilen Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri ile, yasama ile yürütme arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlerde bir değişiklik yapılmamış olması, Cumhurbaşkanına tanınan yetkiler nedeniyle zaten “zayıf parlamenter sistem” olarak anılan hükümet sistemimizi “yarı-başkanlık sistemine” çevirmiş, “Cumhurbaşkanlığı sistemine” yaklaştırmıştır.
 
REJİM SORUNU YOK
 
Türkiye’nin rejimi demokratik bir cumhuriyettir. Demokratik cumhuriyetlerin genel olarak üç tür hükümet modeli vardır: Parlamenter hükümet modeli, Başkanlık ve yarı başkanlık hükümet modelleri. Hükümet sistemleri-modelleri prototip değildir. Ülkeler, dünya ve ulusal uygulamaları dikkate alarak, geçmişin birikim ve pratiklerini gözeterek, Millete ait egemenliğin nasıl somutlaşacağını, pozitif kurallarla şekillendirirler. Bu bakımdan teklifle, başkanlık yürütme modelinin, “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” olarak isimlendirilmesi, son derece isabetli bulunmaktadır. Gerçekten bu tanım, ‘başkanlığı’ aşkın daha kuşatıcı bir içeriğe sahiptir. Devlet Başkanı, devletin başıdır. Devlet dediğimiz yönetim aygıtını, Millet inşa eder. Cumhurbaşkanı ise, Cumhurun-Milletin başı demektir.
 
FİİLİ DURUM ELEŞTİRİLERİ HAKSIZ
 
Cumhurbaşkanını halk seçtiği için halka karşı siyasi sorumluluğu vardır, anayasada yürütme ile ilgili olan yetkilerin önceki Cumhurbaşkanları tarafından kullanılmaması nedeniyle alışık olmadığımız şekilde Sayın Cumhurbaşkanımızın anayasal yetkilerini kullanması bazı çevrelerde ‘fiili durum’ eleştirisine yol açmıştır. Oysa söz konusu olan fiili durum değil kaynağını mevcut anayasadan alan yetkilerin kullanılmasından ibarettir. Ayrıca 2007 Anayasa Değişikliği ile Cumhurbaşkanının ikinci defa aday olabilme hakkı ona icraat yapma yükümlülüğü getirmektedir.
 
UYUM VAR KRİZ YOK
 
Günümüzde sistem krizinin olmamasının nedeni, Cumhurbaşkanımızın kurucu lideri olduğu Ak Parti’nin parlamentoda çoğunlukta olması, Başbakanımızla uyumlu bir çalışma sergilenmesidir. Şu andaki uyumun sonsuza kadar devam edeceğini düşünebilir miyiz? Farklı bir siyasal tabloda çıkması muhtemel gerilimlerin anayasal mekanizmalar içinde çözümü çok zor olacaktır. Parlamenter sistemde bile 2001’de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Bülent Ecevit arasında çıkan gerilimin ülke ekonomisine nelere mâl olduğunu unutmamamız gerekir. Halkın seçtiği ve yürütme ile ilgili yetkileri olan Cumhurbaşkanı ile yürütmenin başında bulunan halkın seçtiği Başbakan adeta bir arabanın  direksiyonundaki iki şoför gibidir. Farklı siyasi eğilimlerde oldukları ya da aralarında uyum olmadığı takdirde direksiyonun farklı taraflara çevrilmesi durumunda o arabanın devrilmesi mukadderdir.
 
İZAHI YOK
 
 Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde Parlamento daha güçlüdür. Parlamentonun koyduğu kanunlar çerçevesinde icrai görev yapabilen, parlamentonun onayladığı bütçe ile sınırlı olarak halka hizmet eden, seçimle gelip seçimle gidecek olan Cumhurbaşkanın diktatör olacağını iddia etmenin mantıki hiç bir izahı yoktur.
 
İSTİKRAR ÜRETİR
 
 Çok partili demokratik siyasi hayatımızda parlamenter hükümet sistemi nedeniyle her 1,5 yıla bir hükümet düşmektedir, bu da siyasi istikrarsızlığa ve ekonomik krizlere yol açmakta, ekonomik krizler güvenlik sorunlarını tetiklemekte, güvenlik sorunları vesayet kurumlarını güçlendirmekte, vesayetçi anlayış belli aralıklarla darbelere yol açmakta, demokrasimizi zayıflatmakta, ülkemizin iç sorunları ile boğuşması nedeniyle, dış politikada etkisizleştirmektedir.  Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde ise koalisyon ihtimali yoktur ve istikrar üretir. İstikrarın sonucu da kalkınmadır, halkın refahının artması, ülke ekonomisinin katlanarak büyümesi demektir.
 
ÜNİTER YAPI KORUNACAK
 
Üniter yapımızı koruyarak, dünya uygulamalarındaki aksaklıkların da giderildiği ülkemize uygun bir hükümet modelini -bunun adı Başkanlık ya da Cumhurbaşkanlığı sistemi olsun fark etmez-bu Meclis takdir edecek ve milletimiz de uygun bulursa onaylayacaktır. Eyvah dedirtecek fırsat kayıpları yerine, fırsatları geleceğe aktaracak rasyonel yapılanmayı tercih etmek zorundayız. Anayasa değişikliğini Cumhurbaşkanımızın şahsına hapsetmeden, çocuklarımızın geleceğini düşünerek daha geniş bir yaklaşım sergileyerek, gelecekte muhtemel kriz tehlikesini ortadan kaldıralım, Cumhuriyetimizi güçlendirelim.
 
DENETLEYİCİ ÜSTÜNLÜK
 
Gerçekten Cumhurbaşkanlığı sisteminde yürütmenin başı konumunda olan Cumhurbaşkanı ve yasama organı genel seçimle belirlenmektedir. Yasama ve yürütme erkleri arasında oluşabilecek çekişmelerin çözümünün aracı da seçimdir. Bu sistemde beklentileri karşılayamamanın kılıfı yoktur. Yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı, yardımcılarını ve bakanları ile üst düzey yöneticileri atama, geniş alanları kapsayacak şekilde kararname çıkarma yetkisi ve bütçe yaparak Meclis’e sunması gibi temel yetkiler; yürütmenin egemenliğinin sahibi Millete bahanesiz hesap vermek zorunluluğunun göstergeleridir.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
En Çok Yağmur Zaferburnu'na Yağdı
 
Oscar Çin’e Transfer Oldu
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Sistemin Adı Cumhurbaşkanlığı Sistemi
Yıldırım Yeni Anayasa sürecine ilişkin olarak atılan adımları ve merak ...
Suikast Tek Adamın Yapabilceği İş Değil
Türk hükümetinden üst düzey bir yetkili, AP'ye yaptığı açıklamada, Rusya ...
CHP Grup Toplantısı Sona Erdi
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu'nun ...
Bakan Tüfenkci'den Sicil Affı Müjdesi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, "Sicil affıyla ilgili çalışmalarımızı ...
 
 
'Yeni Anayasa' 20 Aralık'ta Görüşülecek
Anayasa değişikliği teklifi, 20 Aralık salı günü TBMM Anayasa Komisyonu'nda ...
Hüsnü Mahalli Haneye Kaldırıldı!
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, ...
CHP'den Erdoğan'a 'Seferberlik' Yanıtı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'seferberlik ilanına' ilişkin CHP ...
Yeni Anayasa Teklifi TBMM'ye Sunuldu
AK Parti ve MHP'nin uzlaştığı yeni Anayasa teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.
 
 
Anayasada Yüce Divan Formülü
Yeni anayasada Yüce Divan'a sevk için 3 kademeli formül benimsendi.
Erdoğan: Bu Milleti Seviyorsan Türk Lirası'na Geçeceksin
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 31. Muhtarlar toplantısında "Bu milleti ...
Başbakan Yıldırım Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemini Anlattı
Başbakan Binali Yıldırım, Rusya ziyareti öncesinde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Kılıçdaroğlu'nun Başdanışmanı Gözaltına Alındı
Kılıçdaroğlu'nun Başdanışmanı Doç. Dr. Fatih Gürsul gözaltına alındı. ...
 
 
muratpaşa fikir
  GÜNÜN MANŞETLERİ
KKTC Başbakanı Üstel: “Fahiş fiyat artışlarının önüne geçilecek, suistimaller önlenecek”

KKTC Başbakanı Üstel: “Fahiş fiyat artışlarının önüne geçilecek, suistimaller önlenecek”

  Şimdi 5 Gazetemiz 1 Reklam Ajansımızın Dahada Büyüme Zamanı
 
  ATSO MECLİSİNE SAKIN HA LEKE SÜRMEYİN
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
ATSO MECLİSİNE SAKIN HA LEKE SÜRMEYİN
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
Ve Son Söz Seçmende
 
Reşit KESİM
 
 
Şimdi 5 Gazetemiz 1 Reklam Ajansımızın Dahada Büyüme Zamanı
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya