Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   18/22 °C
 
 
    Haydi Türkiyem Sandığa  
 
    Muratpaşalı Gennçler LGS’de ter dökecekler  
 
    Kazakistan;daki Fuar'da Girne Amerikan Üniversitesine Büyük İlgi  
 
    Vali Yazıcı Antalya Havalimanı Çalışmalarını Sıkı Takip Ediyor  
Adalet Bakanı Gül :11 bine yakın hükümlü okuma yazma öğrendi
Adalet Bakanı Gül :11 bine yakın hükümlü okuma yazma öğrendi
 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Antalya'nın Aksu ilçesindeki Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı(ATGV) Tesisleri'nde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen Ceza ve İnfaz Kurumları X. Yıllık Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.
 
11 Ekim 2021 Pazartesi - 14:54

Toplantıya Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal ,Ceza ve Tevfkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç ile ceza ve tevkifevleri il müdürleri de katıldı.
Antalya'da, Ceza ve İnfaz Kurumları X. Yıllık Değerlendirme Toplantısı'na katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "45 bin 178 hükümlü ve tutuklu eğitim programlarına devam etmektedir. Bunun büyük bölümünü açık lise öğrencileri oluşturuyor. Son 3 yılda 11 bine yakın hükümlü okuma yazmayı ceza infaz kurumlarında öğrendi"dedi.
Burada konuşanAdalet  Bakan  Abdülhamit Gül, Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi'nde zırhlı araca PKK/PYD terör örgütünce güdümlü füzeyle yapılan saldırıya değinerek, “ Şehit olan polislerimiz Cihat Şahit ve Fatih Doğan'a Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Ülkemizin içinde ve dışında birliğimize kasteden bütün terör örgütleriyle sonuna kadar kararlı şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz. Hiçbir suretle milletimizin huzuruna kastedemeycek bir hale gelinceye kadar terörle mücadelemizi başarılı ve kararlı şekilde sürdüreceğiz. Ülkemizin yanı başında bir terör devletine, terör koridoruna da asla izin vermeyeceğiz. Canla başla bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz. Şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

"Mahkumların topluma entegre olması"
Cumhuriyetin 100. yılına doğru ilerlerken, bu süreçte bir yandan yeni çağa hazırlanırken bir yandan da Türkiye'yi daha ileriye taşıyacak yenilikleri ve yeni çalışmaların izlerini de hep birlikte sürdüklerini dile getiren Gül,” Bu süreçte ceza infaz ve denetimli serbestlik sürecinin de iyileştirilmesi ve standartlarının yükseltilmesi en önemli hedeflerimizden birsidir. Ceza infaz sürecinin konusu da öznesi de insandır. Kanaatimce en önemli bölümü infaz aşamasıdır ceza ve adalet sürecinin. Çünkü infaz sahası bütün bir ceza sistemimizin hukuk hasılasını ortaya çıkartan bir süreçtir. İnsan onurunu gözeten suçu ne olursa olsun hükümlüye insanca muameleden asla taviz vermeyen bir anlayışı sürdürmeniz sizden temel beklentimizdir. En iyi şekilde muameleye insan onuruna insanca muameleye sahip olduğunu asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Mahkumların yeniden toplumun bir parçası olacağını bu şekilde topluma entegre olması sürecini başarıyla yürütmek hepimizin ortak sorumluluğudur”diye konuştu.

"Her türlü denetime açığız"
Ceza infaz kurumlarının gerek ulusal, gerek uluslararası her türlü kurumların denetimine haberli habersiz açık olduğunun altını çizen Bakan Gül, “ Siz bu süreçte sizlerin çalışmaların ada güvenerek öz güven sahibi içerisindeyiz. Hangi kurum olursa olsun ceza infaz kurumlarında sizlerin ortaya koymuş olduğu bu perspektifle her türlü denetime açık olduğunuzu biliyoruz. Bu konuda da sizler bu çalışmaları bu dikkat içerisinde sürdüreceğinize inanıyoruz. Tüm bu süreçler hükümlü ve tutukluların hakları ceza evlerinin şeffaflığı üzerinde önemle durduğumuz konulardır. Çalışmalarımıza rehber olan temel ilke, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışıdır. Devletin yaşaması insanı yaşatmakla insanı onuruyla yaşatmak haysiyetiyle yaşatmak temel görevidir devletin. Bunu yapacak olan siz kamu görevlilerisiniz” dedi.

"İnsanı merkeze alıyoruz"
“Devletin temeli adalet, adaletin temeli de insandır” diyen Bakan Gül, “İnsan onurudur insan haysiyetidir. Bu sebeple temel vazifemiz insana dokunmak ve insanı kazanmak olarak özetlenebilir. Bütün reformların temelinde insanı merkeze alıyoruz. Sizler de bu anlayışın tam merkezinde bulunan arkadaşlarımızsınız. İnfaz kurumlarının idaresini sez emanet ettiğimiz gibi mahkemelerde size bir insanı emanet etmektedir. O insanın sağlığı canı ve o insanın emniyeti onuru size emanettir. Bu hassasiyet temelinde son 19 yılda çok önemli bir zihniyet değişimi içerisine girdik. Hukuk devletinin kurallarıyla kurumlarıyla işlemesi için önemli gelişmeler katettik. Bunların en başında sağlık hakkı gelmektedir. Hasta tutuklu ve hükümlülerin sağlık koşullarının iyileştirilecek önlemlerin alınması devletin görevi tutuklu ve hükümlülerin de hakkıdır. İnsan sağlığı açısından cezaevinde bulunan ve bulunmayan arasında hiç bir fark gözetilmemenin teminatı sizlersiniz. Hastane ve sevk işlemlerini gecikmeksizin yapmakla görevlisiniz. Yine beslenme içme suyu kişisel hijyen yeterli kişisel alan gibi konularda istisnasız tüm hükümlü ve tutuklular için özen göstermeye titizlikle devam edeceğinize inancımız tamdır”dedi.

"Hükümlünün dış dünya ile bağının önemi"
Bakan Gül, kurumlarda barınanların dış dünya ile iletişimin en iyi şekilde yapılmasının rehabilitasyonları açısından önemli olduğuna vurgu yaptı.
Hükümlünün dış dünya ile ne kadar yeterli bağ kurabilirse o kadar topluma entegre olma noktasında başarılı olabildiğini dile getiren Bakan Gül, “ Eğitim evlerinde bulunan çocuklara da özel hassasiyet göstermeye devam etmenizi sizlerden bekliyorum. Bu çocuklarda, ‘Ben bir yanlış yaptım ama devletim elimden tuttu ben bir daha bu yanlışa düşmeyeceğim devletim güvendi bana' diye bakabilmesi lazım. O devlet dediği sizlersiniz. Sizler elinden tuttukça devlete millete topluma kendisine olan güveni artacaktır”diye konuştu.

"Adalet ormanı"
Adalet Ormanı konusunda çok önemli çalışmaların olduğunu hatırlatan Bakan Gül, şu ana kadar 24 bin 516 hükümlünün bu çalışmalarda 796 bin ağaç diktiğini kaydetti.
Bakan Gül, ayrıca denetimle serbestlik hükümlülerince 1 milyon 815 bin 536 fidan dikildiğini, 3 milyon 181 bin 727 ağaca bakım yapıldığını belirtti.
Bakan Gül, CEKUT ekibinin Manavgat ve Muğla yangınlarında özveriyle çalıştığını söyledi.

"11 bine yakın hükümlü okuma yazma öğrendi"
Cezaevlerinde önem verdikleri başlıklardan birinin eğitim faaliyetleri olduğunun altını çizen Bakan Abdulhamit Gül, “ 45 bin 178 hükümlü ve tutuklu eğitim programlarına devam etmektedir. Bunun büyük bölümünü açık lise öğrencileri oluşturuyor. Son 3 yılda 11 bine yakın hükümlü okuma yazmayı ceza infaz kurumlarında öğrendi. Yine meslek edindirme topluma kazandırma yolunda da çok önemli çalışmaları sürdürüyoruz. Esas itibarıyla asıl olanda cezasını çektikten sonra bu kişilerin başarılı bir birey olarak bu kişilerin kazandırılmasıdır. Temel amacımız budur” ifadelerine yer verdi.
"Temel hedeflerimiz"
Vatandaş memnuniyeti odaklı adalet hizmetlerinin kalitesini arttırmak için çalışmaların yürütüldüğünü dile getiren Bakan Gül, “ Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan iki temel belgemiz var. Birisi güven veren yargı reformu strateji belgemiz ve diğeri de insan hakları eylem planımız. Bu iki belge bizim daha güçlü bir birey daha özgür birey güçlü toplum daha demokratik bir Türkiye'ye ulaşmamız için temel hedeflerimizden biridir” dedi.
"Ziyaretlerde değişiklikler"
Bakan Gül, ziyaret yönetmeliğinde süre ve usulde değişiklikler yapıldığını belirtti.
Hükümlülerin kendi dini bayramlarında açık görüş ve görüntülü görüşme gibi ilave haklar getirildiğini kaydeden Bakan Gül, " Çocuğun üstün yararı ilkesi doğrultusunda, çocukların ziyaretçi görüşlerini tamamı açık usulde yapılması aile görüşmesi yapma imkanı, çocukların okul dışında da ziyaret yapabilme imkanı gibi düzenlemeler yapıldı. Ziyaret süreleri 1 saatten 1,5 saate çıkarıldı. Çocuk hükümlülerin en az 1, en fazla 3 saat olarak belirlendi. Mazaret izinlerinin kapsamını genişlettik izin hakkı 1'den 2'ye çıkarıldı. Ceza infaz kurumlarında kampüs kütüphanelerini kurmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz"diye konuştu.
Bakan Gül, personel sayısını arttırmaya devam ettiklerini belirterek, görevde yükselme sınavını açtıklarını ve sözleşmeli personelin kadroya göçmesi noktasında en yakın zamanda neticeye ulaşacaklarını bildirdi.
"İzolasyon bitmesi temennimiz"
“Kovid sürecinde izolasyonla birlikte büyük bir fedakarlık gösterdiler” diyen Bakan Gül, “ Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun almış olduğu kararlar doğrultusunda bu işlemler yaptık. İzolasyonun bir an önce bitmesi ana temennimizdir. Pilot uygulama başladı, bakanlığa verileri veriyoruz” dedi.
Bakan Gül, gardiyan olarak anılan ceza infaz koruma memurları, bugün çok önemli bir mesleğe kavuştuğunun altını çizdi.

Ceza ve Tevfkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, bünyelerindeki 396 ceza infaz kurumunun, 144 denetimli serbestlik müdürlüğü ile 70 bin 393 personel ile çağdaş bir infaz sisteminin gerekliliğini yerine getirme sorumluluğunda olduklarını söyledi.
Ceza infaz kurumlarında farklı ülkelerden hükümlü ve tutukluların olduğunu, bu konuda en küçük ayrım yapmadan insan odaklı infaz sistemi uygulamasına sahip olduklarını belirten Alkaç, sistematik işkence, kötü muamele gibi insan onuru ile bağdaşmayan davranışları gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda muhatap olmadığımız konular olarak gündemlerinden çıktığını kaydetti.
Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Türkiye'nin dünyada en tanınış en bilinen turizm değeri en yüksek kenti Antalya'ya gelen katılımmcılara 'Hoşgeldiniz' diyerek, “Antalya'yı bulunduğunuz şehirlerde güzel anlatmanızı bekliyoruz. Bu şehir deniziyle, güneşiyle, insanlarıyla, yemesiyle, içmesiyle her şeyiyle tam bir turizm şehridir. Antalya, dünyaya bu güzellikleri aktaran ülkemizin bir numarası penceresidir. Değerlendirme toplantınız hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerine yer verdi. 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Emine Erdoğan'dan "İstanbul’a 100 Anaokulu" projesine destek
 
Bulgaristan eski Kültür Bakanı Rashidov'dan Başkan Topaloğluya Ziyaret
 
 
Etiketler :
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Başsavcılık'tan FETÖ hükümlüsü Ayşe Özdoğan'ın cezasının infazına ilişkin açıklama
Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ hükümlüsü Ayşe Özdoğan’ın hastalığı ...
Antalya'da Müşterilerine Boş Senet Düzenleyen Veteriner Tutuklandı
Gözaltına alınan şüphelilerden veteriner M.G.tutuklanırken iş yerinde ...
Antalya'da FETÖ Operasyonunda 23 Tutaklama,6 Ev Hapsi Kararı
Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Kom Şube müdürlüğü tarafından yapılan çalışmada; ...
Şehit Yakınlarına,Gazilere ve Teşkilat Mensuplarına Aşureyi Kendi Elleriyle Dağıttılar
Büyük Memnuniyet yaratan etkinlikte Gazi personeline , Şehit ve Gazi yakınlarına ...
 
 
19 ilçede 2 bin servis aracına denetim başlatıldı
Antalya Büyükşehir Belediyesi ekipleri, eğitim-öğretim yılının başlamasıyla ...
28 yaşındaki Gülseda , arkadaşının evinde ölü bulundu
Antalya'da 28 yaşındaki genç kadın, arkadaşının evinde kaldığı odanın yatağında ölü olarak bulundu.
Başsavcı Halil İnal'dan 2021-2022 Adli Yılı Açılış Mesajı
Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal 2021-2022 Adli Yılı Açılış Mesajı yayımladı
5 Gündür Kayıp Azra Gülendam Haytaoğlu'dan Üzüntülü Haber
Antalya'da 5 gündür haber alınamayan gazetecilik bölümü öğrencisi Azra ...
 
 
Manavgat Kontrol Altında ,Akseki'de Can Kaybı Var
Tarım ve Orman bakanı Bekir Pakdemirli, "Antalya Manavgat yangını kontrol ...
Geçmiş Olsun Manavgat
Antalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangını rüzgarın da etkisiyle yerleşim ...
Polanyalı İki Turiste Çarparak Öldüren Alman Sürücü Tutuklandı
Alanya ilçesine tatile gelen Polonyalı Katarzyna Anna Hegerle (24) ve ...
Vali Yazıcı :Antalya'da Birimler Arası Koordinasyonun Gücünü Sahada Hissetmekteyiz
Vali Yazıcı, Sınıraşan Örgütlü Suçlarla Mücadele Konferansı açılışına ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Haydi Türkiyem Sandığa

Haydi Türkiyem Sandığa

  Hep Birlikte Nice Mutlu Bayramlarımız olsun
 
  Mesele Edepli Olabilmek Değil mi ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Mesele Edepli Olabilmek Değil mi ?
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
Hep Birlikte Nice Mutlu Bayramlarımız olsun
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya