gaü arizona
Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   0/10 °C
 
 
    Mehmet Kesim Yazdı :KKTC'de Bir Çuval İnciri Berbat Etmeyin  
 
    Başkan Böcek CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanlarıyla Yeni Projeleri Görüştü  
 
    KKTC'de Vaka Sayısı Giderek Artıyor, 52 Pozitif Yeni Vaka Daha  
 
    Girne ve Lefkoşa’da Yasak Başladı  
Başkan Güngördü :​“Dünkü eylem art niyetli zihniyetin bir parçasıdır”
Başkan Güngördü :​“Dünkü eylem art niyetli zihniyetin bir parçasıdır”
 
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Devrimci-Genel İş Sendikası’nın (Dev-İş) 27 Mayıs 2020 Çarşamba günü Girne Belediyesi Yeni Belediye Hizmet Binası önünde gerçekleştirdiği iki saatlik uyarı grevi ile ilgili açıklamada bulundu.
 
28 Mayıs 2020 Perşembe - 17:10

Güngördü, dün yapılan eylemin tamamen siyasi içerikli, başarılı bir belediyeyi yıpratmaya yönelik politikada yapılan bir eylem olduğunu söyledi. 
Güngördü, açıklamasına şöyle devam etti:
“Bu iyi niyetle yapılmış bir eylem değildir. Bütün dünya, Covid-19 çerçevesinde ciddi bir salgınla uğraşırken maaşları tam ödeyen bir belediyede, neredeyse yangın yerinde bayramlık sormaya benzer.  Dolayısıyla sendikayı esefle kınıyorum.  Üstelik grev olacağı bana sabah dokuzda bildirildi,  o da bir temsilci vasıtasıyla.  Sendika başkanı beni aramadı, bana hiç bir bilgi verilmedi.  Bu gerçekten kabul edilir bir hareket değildir. Her zaman demokrasiden yana bir insan olduğumu ve demokratik kurallar içinde sendikayla ilişkilerimi sürdürdüğümü herkes bilmektedir. Ancak, dün yapılan eylem gerçekten tahammül sınırlarını zorlayan, bizi farklı noktalara çekmeye çalışan art niyetli zihniyetin bir parçasıdır. 

Sendika çok önemli bir yanlışa imza attı

Bir kere belediyemiz son iki dönemdir çok ciddi başarılara imza atmaktadır. Temmuz 2014’ten itibaren yaptığımız işler ortadadır.  İçinde bulunduğumuz belediye binası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ölçeğinde önemli bir başarıdır.  
Çağdaş ve çevre dostu belediye binası için ödediğimiz 30 milyonu aşkın rakam tamamen belediye öz kaynaklarından karşılanarak yapılmıştır. Hiç bir kurum ve kuruluştan katkı almadık. Hiçbir zaman popülizm yapmadık. Her zaman çözüm odaklı düşündük ve bu binayı da bu şekilde bütün şehir halkına kendi öz kaynaklarımızla hediye ettik. 
Tüm bunların yanında pandemi süresince, 60-70 gün belediyedeki özverili insanların gece gündüz çalışmasıyla, şehrin korunması, bazı zamanlarda,  Bakanlar Kuruluna bile öncülük yapabilecek önerilerde bulunmamız; örneğin kentin giriş çıkışlarının kontrol edilmesi, maskelerin zorunlu takılarak dışarı çıkılması, otellerin paket servisi yapmaması gibi konular düşünüldüğünde belediyenin bu süreçteki de başarı grafiği zaten ortadadır.  
Bu başarıyı çekemeyenler ‘bir bahane bulalım da yeni belediye binası önünde grev yapıp bir iki fotoğraf çekelim’ anlayışından yola çıktılar ve her şey başarılı bir şekilde giderken, yangın yerinde bayramlık isteyen çocuk misali, dün belediye önünde toplandılar.
İnsanlara baskı da uyguladılar. İşyeri temsilcileri greve katılmak istemeyenleri tehdit etti. Bu konuda elimde yazılı belgeler var tehdit edenlerin isimleri de bellidir.  
Sendikanın nasıl ki grev hakkı var, üyelerin nasıl ki greve katılma hakkı var, isteyen çalışanında greve katılmama hakkı vardır.  Bütün bunları düşündüğümüz zaman bence sendika çok önemli bir yanlışa imza attı.  

Bel-Paz benim döneminde kurulmuş bir şirket değildir  

Eleştirdikleri Bel-Paz ise benim döneminde kurulmuş bir hadise değildir.  Aksine kendi zihniyetleri ile ve aynı siyasi görüşte oldukları siyasi partinin belediye başkanı buradayken kuruldu. Bel-Paz’da ben geldiğim zaman, 2014 yılı temmuz ayından önce 73 kişi,  sigortasız, ihtiyat sandığı yatırımı olmadan, angarya bir şekilde çalıştırıldı. Ama aynı sendika bu belediyede bu kadar yıldır örgütlüdür, bu konuda bir laf söylemedi. Çünkü, aynı siyasi görüştedirler. Geçmişte de, seçim zamanları, meydanlarda aynı siyasi amaçla bu gençleri çok kullandılar, o zaman sendika yine ses çıkarmadı. Dolayısıyla burada dünkü açıklamalara baktığımız zaman siyaset yaptıkları bir kez daha ortaya çıkmıştır.

2014 öncesi bu sendika neredeydi?

2014 Temmuz’da biz göreve geldiğimizde geriye dönük çok yaklaşık 2,7 milyon TL ödeyerek 73 kişiyi güvence altına aldık. Bel-Paz çatısı altından belediye kadrosuna alabileceklerimizi aldık. Yine belediye içinde mimar ve mühendisler, belediyede farklı yerlerde sözde hizmet karşılığı ve tamamen geçici statüde çalıştırılmaktaydı. İsimleri de bellidir. Muhasebede çalıştırıldılar, başka yerlerde de çalıştırıldılar.  Biz geldik kendilerini içeri aldık. Bir tanesi bilgisayar mühendisidir, bir tanesi mimardır, bir tanesi inşaat mühendisidir. Temmuz 2014’te bu arkadaşları biz belediyedeki esas görevlerine verdik. Ondan önce sendika neredeydi. Bu insanlar sahte evraklarla ve belgelerle yıllarca çalıştırıldılar, şimdi bu sendika gelip Bel-Paz ’ı, Belediye’yi ve belediye yönetimini eleştiriyor. 
Bence dünkü eylem tamamen siyasidir. Belediyenin başarı grafiğini çekememezliktir, kıskançlıktır. Dolayısıyla kendilerini esefle kınıyorum. Her zaman diyalogdan yana bir belediye başkanı olduğumu bilirler ve bu diyaloğu kendileri kopardılar. Yakın bir zamanda sendika temsilcileri beni ziyaret ettiklerinde, kendilerine ‘çalışandan yüzde 25 kesinti yapan bir belediyenin çalışanına bayram ikramiyesi vermesi ne kadar doğru olur. 50-60 günlük süre içerisinde vatandaşın kısmi olarak sokağa çıktığı günlerde belediye veznelerine para girişi olmadı, zaten buna imkanım olsa maaşlarından yüzde 25 kesmezdim’ dedim onlar da bana ‘doğrudur’ dediler. Şimdi ne oldu?

Nüfus sayımı için ısrarlı mücadelemiz sonuç vermedi

Bir kere şunu söyleyeyim. Bu kentin nüfusu ortadadır.  100 bin kişilik nüfusu olan belediye’ye 33 bin kişiye göre katkı yapılmaktadır. Bu kentte 33 bin kişinin yaşamadığını sağır sultan bile bilmektedir. Bu şehirde bugünkü belediye yönetiminin 6 yıldan beridir her dönemde her hükümetten kentin nüfusunun sayılmasına yönelik ısrarlı talebi bilinmektedir.
Kent insanına kaliteli hizmet verilebilmesi, nüfusun sayımı ve gerçek katkı payımızı almamız için ısrarlı mücadelemiz bir sonuç vermedi. 
Bu, gelmiş geçmiş bütün hükümetlerin hatası ve kabahatidir. Aslında bütün hükümetler Girne halkına eziyet yaptırmakta, Girne halkına haksızlık yapmaktadırlar. Bunu da söylemek isterim. Dolayısıyla bu belediye, gerçekte gerçek hizmet verdiği nüfusun oranında katkı alabilseydi,  çok daha güzel işlere el atabilecekti. 
Nüfus sayımı gerçekleşmiş olsaydı belediyenin kadrolu olarak çalıştıracağı personel sayısı da yaklaşık iki katına çıkmış olacaktı. Bu nedenledir ki, Bel-Paz’da ek personel çalıştırma zorunluluğumuz vardır. Bütün amacımız kentte yaşayanlara ve Girne’yi ziyaret edenlere kaliteli hizmet sunmaktır.

Devletin belediyelere katkı paylarından yüzde 25 kesinti yapmış olması kabul edilir değildir

Bugüne kadar yaptıklarımız ortadadır. 6 yılda yaptığımız hizmetler, belki bu kente 30 – 35 yıldır yapılmayan hizmetlerdi. Dolayısı ile bunları görmezlikten gelmek gerçekten çok büyük bir yanlış ve haksızlıktır diye düşünüyorum.  
Dünkü eylemle belediyedeki iş barışı ve çalışma ortamı gerilmiştir. Eski belediye binasından yeni binaya geçerken yaptığımız yeni organizasyonda hiç kimsenin siyasi görüşüne bakmaksızın çalışma yılları ve birikimine bakarak karar verdik bu da tüm Girne halkı tarafından takdirle karşılandı. Ancak şimdi işyerine ısrarla siyaset sokulmak isteniyor. 
Buna da sebep olan sendikadır. Çünkü az önce de dediğim gibi işverene haber vermeden veya yarım saat önce haber vererek personel belediye önüne toplatılmıştır.
Ve personelin bir kısmına işyeri temsilcileri tarafından ciddi bir baskı yapılmıştır. Bu da kabul edilebilir demokratik bir yöntem değildir. Dev-İş’ in, kurumsal kişiliğine yakışmayan bir tavırdır diye düşünüyorum. 

Sonuç olarak, bu sürede devletin belediyelere katkı paylarından yüzde yirmi beş kesinti yapmış olması gerçekten kabul edilir bir uygulama değildir.  Bütün bu anlayışlar devam ederken bir belediye kurumu 5 bin lira ve üzeri maaş alan çalışanlarından yüzde yirmi beş kesinti yaparken nasıl olur da bayramlık dağıtması talep edilebilir? Bu bir kere gülünç bir hadisedir diye düşünürüm. 
Düne kadar bu belediyede 2019 sonu itibariyle hiç kimsenin belediyeden alacağı yoktur ne bayramlık nede başka bir şey.İşyeri temsilcileri de suç işlemişlerdir

Sendikanın yaptığı bu hareket, kabul edilebilir bir hareket değildir. İş barışını her zaman savunan biri olarak, bu şekilde lanse edilmesi ve yaklaşık 70 kişinin katıldığı ve tamamen kendi siyasi görüşlerine bağlı olan insanlarla eylem yapmak veya eyleme katılmak istemeyenlere baskı yapmakla işyeri temsilcileri ’de suç işlemişlerdir. Bunların da üzerine gideceğimizi bir kez daha söylemek isterim. Grev haktır, ama greve katılmamakta bir haktır. Ama sendika yöneticilerinin greve katılmak istemeyenlere baskı yapması doğru bir anlayış değildir.   dedi

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Başkan Nusret Bayar Hükümet'den Üreticinin Mağduriyetinin Giderilmesini İstedi
 
Gazimağusa Belediyesi Pazar Yerlerinde İşi Sıkı Tutuyor
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
KKTC Cumhurbaşkanlığın'da Kamu Hizmeti Komisyonu yasası konusunda tadilat toplantısı
Konuyla ilgili ,KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı,KKTC Meclis Başkanı ...
KKTC Sağlık Bakanı Pilli :Testlerde Vaka Sayımız Yok
KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, bugün Covid-19 testlerinin, Hastane Polikliniklerine ...
Türkiye'den KKTC'ye 2 milyar 288 milyon 976 bin lira Maddi Destek
Türkiye ve KKTC arasında 2 milyar 288 milyon 976 bin liralık bir maddi ...
Sağlık Bakanı Pilli :Bugünde Vaka Sayımız 0
KKTC Sağlık Bakanı Dr.Aliş Pilli son 24 saatte yapılan test sayısının ...
 
 
Rum Sağlık Bakanlığı Yeni tedbirleri Devreye Koyma Düşüncesinde
Rum Sağlık Bakanlığı Epidemoloji Kurulu Başkanı Dr. Leontios Kostrikis, ...
KKTC Sağlık Bakanı Pilli Günlük Vaka Tablosunu Açıkladı
KKTC Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli son 24 saatte yapılan test sayısının 34 ...
KKTC Başbakanı Tatar, Tepebaşı’nda incelemelerde bulundu
KKTC Başbakanı Ersin Tatar öğle saatlerinde Tepebaşında çıkan yangın sonrasında ...
Özersay'dan Ramazan Bayramı Mesajı
KKTC Başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı Kudret Özesay yayımladığı ...
 
 
KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay : DSÖ bizi tanımasa da biz buradayız
Özersay, Washington DC merkezli Türk Miras Vakfının internet üzerinden ...
KKTC Sağlık Bakanı Pilli: Vaka Sayısı 0
KKTC Sağlık Bakanı Dr Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayısının ...
KKTC Turizm Bakanı Üstel ,Otel ve Plajlar İçin Kriterleri Açıkladı
Bakan Üstel, ‘Konaklama tesislerinde ve plajlarda koronavirüs sonrası ...
Bakan Pilli 20 Mayıs Test Sonuçlarını Açıkladı Vaka Sayısı 0
Bakan Pilli'nin , 20 Mayıs 2020 Covid-19 genel durumu ile ilgili açıklama ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Mehmet Kesim Yazdı  :KKTC'de Bir Çuval İnciri Berbat Etmeyin

Mehmet Kesim Yazdı :KKTC'de Bir Çuval İnciri Berbat Etmeyin

  2021 Yılı Mutlu ,Sağlık Dolu Bir Yıl Olsun.
 
  KKTC'de Bir Çuval İnciri Berbat Etmeyin
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
KKTC'de Bir Çuval İnciri Berbat Etmeyin
 
Mehmet Kesim
 
 
El cevap: Caizdir
 
Hüseyin Kaya
 
 
Girişimci Öğrenci
 
Faik Koç
 
 
KKTC'de Kronikleşen Sorunlar
 
Reşit KESİM
 
 
2021 Yılı Mutlu ,Sağlık Dolu Bir Yıl Olsun.
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya