Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   14/18 °C
 
 
    Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu KKTC'de Resmen Göreve Başladı  
 
    ‘Huysuz’ AŞT Doğu Garajı Sahnesi’nde Seyirciyi Kahkaha Boğdu  
 
    Hanımlar Coşkun Sabah'la Coştular  
 
    "Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyindeki terör hedefleri bir bir vuruluyor  
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım Diyarbakır'da
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım Diyarbakır da
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım eşleriyle birlikte Diyarbakır'a gitti. Diyarbakır'da toplu açılış törenine katılacak olan Cumhurbaşkanı ve Başbakan, bombalı saldırı düzenlenen Dürümlü'yü de ziyaret edecek
 
28 Mayıs 2016 Cumartesi - 14:05

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aralarında eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım ve bakanların bulunduğu kalabalık bir heyetle toplu açılış törenlerine katılmak üzere Diyarbakır'a gitti.

Özel TC-ANA adlı uçakla saat 11.35'de Diyarbakır'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyeti Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nden İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne karşılayanlar arasında Başbakan Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım'da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ı sarılarak karşılayan Semiha Yıldırım daha sonra birlikte uçağa geçtiler.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın ziyareti nedeniyle Diyarbakır'da sıkı güvenlik önlemleri alındı. Erdoğan ve Yıldırım'ın geçiş güzergahlarına frekans karıştırıcı seyyar Jammer'ler konuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binalı Yıldırım, bugün Diyarbakır'da toplu açılış törenini katılıp, sivil toplum örgütleriyle bir araya gelecek. Erdoğan ve Yıldırım, daha sonra da 12 Mayıs günü PKK'lıların bomba yüklü kamyonu infilak ettirmesi sonucu hayatlarını kaybeden 16 kişinin yaşadığı Tanışık Köyü'ne taziye ziyaretinde bulunacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın ziyareti nedeniyle Diyarbakır'da çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Erdoğan ile Yıldırım'ın geçiş güzergahlarına belirli aralıklarla frekans karıştırıcı seyyar Jammer'ler konuldu. Zırhlı araçlarla güvenlik önlemlerinin alındığı güzergahlar araç trafiğine kapatıldı. Erdoğan ve Yıldırım'ın taziye ziyaretinde bulunacağı merkez Sur İlçesi'ne bağlı Tanışık Köyü'nde de güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN KARDEŞLİK MESAJI

Başbakan Binali Yıldırım Diyarbakır'da konuştu. Kardeşlik mesajı veren Yıldırım'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Biz Silvan'la, Diyarbakır'la gurur duyuyoruz, Türkiye ile al yıldızlı bayrağımızla gurur duyuyoruz. Bu bayrak şehitlerimizin kanıyla bu hale geldi. 

Bugün Diyarbakırlı kardeşlerimizle kucaklaşmak için buradayız. Bundan sadece 10 gün önce Diyarbakır'a geldim. Diyarbakır'ın Tanışık köyüne, Dürümlü mezrasına gittim. Orada tonlarca patlayıcıyla 16 kardeşimizi kalleşçe katleden terör örgütünün o çirkin yüzünü bütün dünyaya göstermek için oradaydık. 

Bu terör belasını Türkiye'nin gündeminden çıkarmaya azmettik, inşallah Türkiye terör belasından kurtulacak, Diyarbakırımız da geleceğe emin adımlarla yürüyecek. PKK terör örgütünün Kürtler diye bir sorunu yok. Sizin sorununuz, Türkiye'nin sorunu, PKK terör örgütüdür. Bu sorunu Türkiye'nin gündeminden çıkarmaya ahdettik. Ekmeğimizi böleriz, Türkiye'yi böldürtmeyiz. Yolları böleriz, ülkeyi böldürtmeyiz. 

Bugün Diyarbakır'da 600 trilyona varan eserlerin açılışını yapıyoruz. En büyüğü, en önemlisi Diyarbakır Uluslararası Havaalanıdır. Yaklaşık 270 trilyona var olmuş ve Güneydoğu'nun körüklü köprülü tek havaalanıdır. Milletimize hayırlı olsun. Diyarbakır Havaalanı artık uluslararası havaalanı oldu. Erbil'e ve Kıbrıs'a seferler başladı. Önümüzdeki günlerde Diyarbakır'dan yurt dışına farklı noktalara seferler başlayacak. Çukurlar kazanlar bu yaptıklarından bir kez daha pişman olacak.

Yaptıklarımız bununla sınırlı değil. Diyarbakır'a bugüne kadar son 14 yıl içerisinde yaptığımız hizmetlerin tutarı 25 kattrilyondur. Diyarbakır'a helal olsun. Diyarbakır'da, her alanda birçok hizmeti vatandaşımızın ayağına getirdik.

Diyarbakır'ın 2002 yılında bölünmüş yolu, 37 kilometre. Koca Diyarbakır'da 30 kilometre bölünmüş yol. 14 yılda biz AK Parti iktidarı olarak 350 kilometre yol yaptık. Diyarbakır'ı Mardin'e, Elazığ'a, Batman'a, Siirt'e, Şanlıurfa'ya bölünmüş yolla bağladık. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Milleti birleştirdik, kardeş yaptık, gönüldaş yaptık. 

Eğitimde Diyarbakır çok büyük ilerleme katetti. Selahattin Eyyubi Üniversitesi'ni, 10 bin 500 kapasiteli yurdu, 4 bin 660 yeni sınıfı Diyarbakır'a kazandırdık. Tarımda Diyarbakır destekler aldı. Yapılan barajlarla, sulama göletleriyle Diyarbakır'da 204 bin dönüm araziyi suyla buluşturduk. Diyarbakır'ın içme suyu problemi vardı. Diyarbakır'ın belediye başkanı terör örgütüne destek vererek sizin paralarınızı, kaynaklarınızı terör örgütüne aktardılar. Bunu biliyoruz, gereğini de yapacağız. Her kuruşun size hizmet olarak geri dönmesi için ne gerekirse yapacağız. TOKİ 13 bin 400 konutu hak sahiplerine teslim ediyor. Tarım desteği 3,5 milyonu aştı. Diyarbakır daha fazlasına layık. Diyarbakır'a 24 milyon fidan diktik, onlar gencecik fidanları indiriyor, biz diyoruz.

Diyarbakır demek kardeşlik demektir, Türkiye demektir. Diyarbakır Türkiye'nin özetidir. Diyarbakır'ın bereketli topraklarının tamamını suyla buluşturmak var gündemimizde. Terör örgütü Silvan Barajı'nı yaptırmamak için elinden geleni yapıyor. Her türlü engeli çıkarıyor. Ama onlar ne yaparsa yapsın, Diyarbakır bunlara papuç bırakır mı? Silvan Barajı'nı suyla buluşturacağız. Toprakları bolluğa berekete kavuşturacağız. Onlar biliyorlar ki, Silvan Barajı demek Diyarbakır'ın zenginleşmesi demek, bölünmüş yollar demek, Diyarbakır'ın medeniyet yolunda emin adımlarla ilerliyor demektir. Havaalanı demek Diyarbakır'ın dünyayla buluşması demek. 

Ne yaparsanız yapın, çukur açın, askerlerimizi şehit edin, sivil vatandaşlarımızı katledin başaramayacaksınız. Siz de, iç ve dış uzantılarınız da asla başaramayacak. Bu millet kadim bir gelenekten geliyor. 

Önümüzde güzel günler var. Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz bugünden daha aydınlık olacak. Tarihi şehir Sur'un 6 mahallesini ne hale getirdiler. Bombalarla, çukurlarla kazarak o tarihi eserlere zarar verdiler. 4 bin kardeşimizi yerinden yurdundan ettiler. Ama biz AK Parti iktidarı olarak, o yaraları sarıyoruz. Esnaflarımızın zararlarını nakti olarak ödedik. Esnaflarımızı mağdur etmeyeceğiz. Ecdadımızdan bize miras kalan Sur'un o gözbebeği yapılarını en güzel şekilde yeniden yapacağız. Biz Sur'u yapmaya başlayınca bir iftira kampanyası daha başlattılar. 'Sur'u peşkeş çekeceklermiş', hadi oradan; siz teröre destek vereceğinize Diyarbakır'ın dertleriyle dertlenin, terörün destekçisi olacağınıza bu Diyarbakır insanının derdiyle dertlenin. Siz her şeyi görüyorsunuz. Bunların hepsi gelip geçecek ama bizim kardeşliğimiz sonsuza kadar devam edecek." 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONUŞUYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Diyarbakır'da konuşuyor. Konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Açılışını yaptığımız 230 trilyon liralık bir yatırım olan Diyarbakır Havaalanı Terminal Binası'nın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. 5 milyon yolcu kapasiteli bu tesisin sosyal hayatin canlanmasında ciddi katkısı olacağına inanıyorum. Diyarbakır'a Ankara'ya, İstanbul'a, İzmir'e ve dünyaya adeta bir adım mesafesinde yakınlaştıran yeni terminal binasının hayırlı olmasını diliyorum. 558 trilyon lirayı geçiyor yapacağımız açılışların toplamı. Eğitimen sağlığa atacağımız birçok adımla Diyarbakır yeni bir dönüşüm yaşıyor. 

Biz bütünleştirmek için varız. Onun için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. 

Gençlik ve sporda, çeşitli spor tesislerinin çeşitli açılışlarını yapıyoruz. TOKİ'nin bin 24 adet konut ve sosyal tesisin açılışını yapıyoruz. Ağız ve diş sağlığı merkezi ile bir devlet hastanesini açıyoruz. Çok sayıda tarımsal destekleme ve hibe projesine imza atıldı. Yol, köprü üst geçit inşaatları tamamlandı. 

Biz geldiğimiz zaman 37 kilometre yol varken, onu 10 katına katladık. Niye onlar yıkar, biz yaparız farkımız bu. Ey benim Diyarbakırlı, Kürt kardeşim; bunlar sana bugüne kadar ne hizmet verdi? Bunlar yakıp, yıkmaktan başka ne yaptılar? Kardeşlerimi şehit etmekten, öldürmekten başka ne yaptılar? Bunlar öldürmek için, şehit etmek için var. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. 

Ben Diyarbakır'a yaptığımız hizmetleri size anlatacak değilim. 2003-2014 yılları arası yaptığımız yatırımların tutarı 24 kattrilyon lira. Son 1,5 yılda bu terör belası sebebiyle ilavelerle 30 kattrilyon. Bu yatırımlar devam ediyor.

Bunlar camilerimizi yakmadılar, yıkmadılar mı; bunlar Ateist, Zerdüşt. Bunlar bizim değerlerimizle hareket etmiyorlar. Er veya geç Diyarbakırlı, Şırnaklı kardeşlerim bunların ne olduğuna inanacak. Er veya geç bunlara gereken dersi sandıkta verecek. Biz sandıkla hareket ediyoruz. Bunlar ise Kandil'le hareket ediyorlar. Biz gücümüzü halktan ve Hak'tan alıyoruz, farkımız bu. 

20 kilometre ötemizde Dürümlü mezrası var. Bölücü terör örgütü mensupları 15 ton bomba yüklü kamyonu patlatarak 16 kardeşimizin ölmesine yol açtılar mı? PKK'nın desteklemiş olduğu bir parti şu anda parlamentoda mı? Onlar PKK adına parlamentoda. Şimdi milletimiz 'Bizim vergilerimizle onlar maaş almamalı' diyor. Dokunulmazlık parlamentodan geçti, şimdi tutuştular. Şimdi yurt dışına kaçmaya başladılar, niye kaçıyorsunuz? Aynen paralel devlet yapılanması neyse aynen o. Onlar da, bunlar da kaçıyor. 

Kuru kuruya silah bırakmak değil, gömecek ve betonlayacak ve bunların koordinatları da verilecek. Yoksa bunlar bu işe çok alışıktır. Yoksa bırakırlar bir süre sonra gelir alırlar.

Diyarbakırlı işadamlarımızın bu ilanlar örnektir. Memnuniyetle ben de bunu okudu. Bölge halkının açık tavır almasıyla örgütün imkanını kaybedeceğine inanıyorum. Masum insanları paramparça ederek katleden bir örgüt ne bu toprakların, ne bu ülkenin bir parçası olamaz. İnsanların yaşadıkları evleri bombalarla tuzaklayan bir örgütle bölge halkının en küçük bir ilişkisi olamaz. Vatandaşlarımızın sokakları, dükkanları, araçları tahrip eden, yolları keserek TIR'ları yakıp yıkanları insanlıkla yan yana düşünmek mümkün değil.

Terör örgütünün asıl hesaplaşması bölge halkının inancı, kitabı, tarihi, kültürüyledir. Örgütün infaz ettiği kendi militanlarının sayısı devletin operasyonlarında ölenlerinden çok daha fazladır. Geçmişteki faili meçhullerinden söz ederler. Örgütün faili belli cinayetlerine tavır koymadıkça samimi olamazlar. Biz hakikatlerle yüzleşmekten çekinmedik. Biz geçmişte darbecilere, vesayet odaklarına karşı verdiğimiz mücadelede ne kadar samimiysek terörle mücadelede de o kadar samimiyiz. Bir canavara dönüşen bu örgütün tüm unsurlarıyla ülkemizden uzaklaştırılması şarttır. Bu operasyonlar sonuna kadar bunun için yapılıyor. Benim Diyarbakırlı, Şırnaklı, Vanlı kardeşim huzur bulana kadar devam edecek. 

Nerede olursa olsun, elinde silahla çıkan herkes karşısında güvenlik güçlerimizi bulur. Biz en başından beri demokrasi, refah, çoğulculuk, özgürlük gibi ilkeler içinde çözme gayreti içinde olduk. Kalkınma seferberliği anlayışıyla Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'ne 13 yılda 280 kattrilyon liralık yatırım yaptık. Söz vermiştik, Batı'da ne varsa, Doğu'da da Güneydoğu'da da o olacak dedik. Yollarımız, havaalanlarımız, üniversiteler... Şimdi artık benim Güneydoğulu, Doğulu kardeşim artık kendi ilinde de üniversitesini okuyabiliyor. Hiçkimsenin aç ve açıkta kalmamasını temin ettik. 

Demokratik açılım dedik, milli birlik ve kardeşlik projesi dedik, çözüm süreci dedik. Onlar bundan da anlamadı. Eş başkanlardan bir tanesi Diyarbakır'da benim kardeşlerimi sokağa döktü, 53 kardeşimiz öldü. Yasin Börü burada öldü. Ya bunlarda vicdan diye bir şey yok. Bunlar insanlıktan nasibini almamış. Er veya geç bunlardan o intikam alınacaktır. 

ABD'YE YPG TEPKİSİ

PKK, PYD, YPG, DAEŞ bunların hiçbirinin birbirinden farkı yok, hepsi de terör örgütü. Amerika'nın PYD'ye, YPG'ye vermiş olduğu desteği, kınıyorum. Bize verilen söz bu değil. Bu bize verilen söz değil. Ben siyasetin dürüst yapılacağına inanan birisiyim. Bize dost olanlar, kalkıp da kendi askerini YPG'nin işaretleriyle Suriye'ye göndermemeli, gönderemez. 'Hala biz YPG'ye destek vermeye devam edeceğiz' diyenlere, lütfen gel de bizden dersini al. Yanlış yerde duruyorsunuz. Bütün bilgileri veriyoruz, ama attıklar adımlar yanlış. 

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadele operasyonlarında verdiğimiz şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum. Güvenlik güçlerimiz Nusaybin ve Şırnak hariç diğer yerlerdeki operasyonlarını tamamlamıştır. Operasyonların tamamlanan ilçelerimizin yeniden ayağa kaldırılması için kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. 

Terör örgütü içinde olan vatandaşlarımıza sesleniyorum, terör örgütünün kucağından sıyrılın. Bu devlet adildir. Bu devletin anlayışı o katil terör örgütüyle asla mukayese edilmez. Şu anda operayonların yapılmış olanların tamamında çarpık kentleşme olan yerleri yıkıp, yeniden yaparak yaraları saracağız. Kimse açıkta kalmayacak. Herkes evini mekanını bulacak. Bu devlet adildir, endişeniz olmasın. 

Terör örgütle devletimizin arasındaki fark budur. Örgüt kan dökmenin, devletimiz de yaşatmanın peşindedir. Bu sürecin bölge halkı için milat olduğunu düşünüyorum. Vatandaşlarımızın devletinin yanında yer alarak 2023 hedeflerinin bir parçası olma iradesini ortaya koyacaklarına inanıyorum. 

Paralel devlet yapılanması için yeni bir karar aldık. MGK'nın tavsiye kararını hükümetimize gönderdik. Hükümetimiz de kararı aldıktan sonra, aynen terör örgütleri gibi bu da yargılanacaktır. PKK neyse, paralel devlet yapılanması da odur. 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Suriye'den Gaziantep'e 2 Roket Mermisi Atıldı
 
Kıbrıs Genç TV Görkemli Kutlamaya Hazırlanıyor
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Genelkurmay DAEŞ Mensubu 104 Teröristin Öldürüldüğünü Açıkladı
Genelkurmay Başkanlığınca, Suriye'deki DAEŞ mevzilerine yönelik düzenlenen ...
TSK, PKK'yı Kent Merkezlerinden Kazıdı
Bundan yaklaşık 10 ay önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümetin görevlendirmesiyle ...
Görmez, Bu Yılın Ramazan Temasını Açıkladı
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, her Ramazan'da farklı bir tema üzerinde ...
Cumhurbaşkanı ve Başbakan 116 Projenin Açılışını Yapacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile yarın ...
 
 
Kupa Galatasaray'ın
Fenerbahçe’yi 1-0 mağlup eden Galatasaray, 54. Ziraat Türkiye Kupası’nın sahibi oldu.
EPDK Firmalara Ceza Yağdırdı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 6 akaryakıt firmasına, toplam 2 milyon lira ceza kesti.
Bu Yelek Güvenlik Güçlerini Donmaktan Koruyacak
Edirne'de üniversite öğrencileri, güvenlik güçleri için düşen vücut ısısının ...
İlk Toplantı Bugün Külliyede
40 saatte kurulan yeni hükümette 13 bakan yerini korudu, 4 bakan yer değiştirdi ...
 
 
Yargıtay MHP'nin Kongre Kararını Onadı
Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, MHP'de olağansüt kongre kararı veren Ankara ...
Diyanet'in Hac ve Umre Yönetmeliğinde Değişiklik
Hac ve umre ziyaretlerinde kafileler için görevlendirilen din görevlileri sayısı arttırıldı.
Yıldırım, Yeni Kabine Listesini Cumhurbaşkanı'na Sunacak
Binali Yıldırım yeni kabine listesini bugün saat 10.00'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak
AK Parti MKYK Toplandı
AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı Genel Başkan ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu  KKTC'de  Resmen Göreve Başladı

Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu KKTC'de Resmen Göreve Başladı

  Şimdi 5 Gazetemiz 1 Reklam Ajansımızın Dahada Büyüme Zamanı
 
  ATSO MECLİSİNE SAKIN HA LEKE SÜRMEYİN
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
ATSO MECLİSİNE SAKIN HA LEKE SÜRMEYİN
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
Ve Son Söz Seçmende
 
Reşit KESİM
 
 
Şimdi 5 Gazetemiz 1 Reklam Ajansımızın Dahada Büyüme Zamanı
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya