Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   4/10 °C
 
 
    KKTC'de Meteoroloji Fırtına ,Yağmur ve Soğuk Hava İçin Uyardı  
 
    Halil Polat :2022 Benim Yılım Olacak  
 
    Minikler, evlerinde “enerji dedektifi” Olacaklar  
 
    YEŞİLAY'ın “Renklerini Yeniden Kazananlar” kitabı ile umut dolu hikâyeler  
Davutoğlu G20 Zirvesinde Konuştu
Davutoğlu G20 Zirvesinde Konuştu
 
Başbakan Davutoğlu, G-20 Ekonomi Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları Toplantısında konuştu.
 
5 Eylül 2015 Cumartesi - 17:37

Başbakan Davutoğlu, 'Türkiye olarak, jeopolitik gerilimi çok yakından hissediyoruz. Türkiye'nin etrafından en az 6-7 ülkede merkezi hükümetler ülkelerini kontrol edemeyecek durumda' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin jeopolitik gerilimi çok yakından hissettiğini belirterek, "Türkiye'nin etrafından en az 6-7 ülkede merkezi hükümetler ülkelerini kontrol edemeyecek durumda. Ülkelerinin tamamını kontrol edemiyorlar, ekonomik politikaları da hayata geçiremedikleri için bizim ihracatımız etkileniyor" dedi.

Davutoğlu, G-20 Ekonomi Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları Toplantısında yaptığı konuşmada, 2008 yılındaki ekonomik krizin ardından büyük finansal, sosyal ve ekonomik problemlerin ortaya çıktığını, bu problemlerin ardından birçok ülkede siyasi krizlerin yaşandığını ve milliyetçi hareketlerin yükselişe geçtiğini anlattı.

Ekonomik krizler olduğunda her zaman ekstrem akımlar ve siyasi hareketlerin yükselişe geçtiğini, ana akım siyasetin yerini, ekstremist siyasete bıraktığını ifade eden Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı yaptığı 5 yıllık dönemde katıldığı NATO ve Avrupa Birliği toplantılarında, Yunanistan'da 6-7, Romanya'da 7-8, birçok ülkede de 4-5 farklı dışişleri bakanı gördüğünü anlattı. Davutoğlu, ülkelerdeki siyasi istikrarsızlığın ekonomik krizlere paralel olarak ilerlediğini kaydetti.

"G-20 ülkelerinin yüzde 2 büyüme hedefine ulaşması zor"

Başbakan Davutoğlu, gelişmiş ekonomilerde özellikle son 2 yıldan beri iyileşme olduğunu, fakat gelişmekte olan ekonomilerin eski dinamizminden çok uzak olduğunu vurgulayarak, yükselen piyasaların dinamizminde azalma olduğunu, geçen yıl G-20 ülkelerinin Brisbane'de koydukları yüzde 2 büyüme hedefine ulaşmanın zor göründüğünü kaydetti.

"2008'deki krizle dünya yeni bir döneme girdi"

Davutoğlu, 1990'lı yıllarda Soğuk Savaş döneminin bittiğini, 11 Eylül saldırılarının ardından güvenlik risklerinin arttığını, 2008'deki küresel finansal krizle birlikte dünyanın yeni bir döneme girdiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Ukrayna'da şu anda bir sıkıntı yaşıyoruz, bu bizi Soğuk Savaşın son dönemine götürür. Hiç kimse Ukrayna'da böyle bir sıkıntının hasıl olabileceğini düşünmüyordu, uluslararası siyasette bir karşı karşıya gelme durumu oldu. 11 Eylül'den sonra güvenlik riskleri arttı, terörizm arttı. Bugün uluslararası gündemde bir numarada ekstrem hareketlerin artışı vardır. Biz, terörizmin finansmanını belli kanallar üzerinden nasıl durdurabiliriz, ekonomik enstrümanın teröre ulaşmasını nasıl durdurabiliriz bunu tartışabiliriz. Türkiye olarak bizler, jeopolitik gerilimi çok yakından hissediyoruz. Türkiye'nin etrafından en az 6-7 ülkede merkezi hükümetler ülkelerini kontrol edemeyecek durumda. Ülkelerinin tamamını kontrol edemiyorlar, ekonomik politikaları da hayata geçiremedikleri için bizim ihracatımız etkileniyor. Bizim, Suriye ile yaşadığımız bu, Irak aynı şekilde, Ukrayna aynı şekilde, Yemen, Libya..."

"Süreç odaklı olmaktan ziyade sonuç odaklı olacağız"

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin dönem başkanlığının süreç odaklı olmaktan ziyade sonuç odaklı olacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Elbetteki süreç de önemlidir, çünkü süreçler bize müzakerelerde bazı dinamizm noktaları kazandırır ama diplomatik müzakereler olsun, ekonomik müzakereler olsun, eğer siz çok mikro konularda ayrıntılara girerseniz sonu gelmez bir müzakere süreci içerisinde kendinizi kaybedersiniz. Böyle olunca da momentum kaybedersiniz ve sonuçlara da odaklanmaktan uzaklaşırsınız, dolayısıyla sonuç odaklı olmak çok önemlidir. Bu süreçlerin mutlaka sonuç vermesi gerekir."

"Uygulama, yatırım ve kapsayıcılık"

İlk önceliğin "uygulama" olduğunu belirten Davutoğlu, "Bazı kilit alanlarda uygulamada önemli adımlar atıldığını görüyoruz. Burada, Brisbane'de mutabık kalmış olduğumuz bazı konuları uyguluyoruz. Mali düzenleme gündemi, matrah aşılması ve kar kaçırma ile mücadele konuları. Bunların hepsi G20 alanında, G20 ülkeleri içerisinde çalışılıyor. İyi haberlere rağmen 2010 IMF kotası ve hükümet reformlarının uygulanmasında bazı sıkıntılar var ama ABD idaresinin bu noktada taahhüdü var bu uygulanacaktır diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, ikinci öncelikleri olan "yatırım"la ilgili de ülkelere özgü yatırım stratejileri olduğunu ifade ederek, "Sizlerin sayesinde önemli adımlar attık, bu çabalara ulaşma noktasında ve daha da ileriye doğru gidebilmek için önümüzdeki bir kaç ay içerisinde daha da fazla çalışacağımızı düşünüyorum. Şunun da altını çizmek istiyorum; bu alanda yapılan çalışmalar, bizim ülkelerimizin proje planlamalarını, hazırlıklarını ve karar alma mekanizmalarını çok kolaylaştırmıştır. Bunlar için teşekkür etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, üçüncü öncelik olan "kapsayıcılık"la ilgili ise özellikle en az gelişmiş ülkelerin kalkınmaya ilişkin sıkıntılarını gündeme alarak, çok sektörlü bir bakış açısıyla ele almayı taahhüt ettiklerini hatırlattı.

 "Bazı tarihi dönemlerde ulus devletlerin bakanları olma vasfından farklı hareket etmeliyiz"

Uluslararası ve küresel camianın insanlığın geleceği söz konusu olduğunda, bir araya gelerek aynı görüşleri paylaşmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Davutoğlu, "Bazı tarihi dönemlerde ve bazı belirli konularda ulus devletlerin bakanları olma vasfından farklı hareket etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Küresel ekonomik kriz olduğunda,  maliye bakanları ve finans bakanlarının sadece ulus devletlerin bakanları olarak hareket etmemesi gerektiğine vurgu yapan Davutoğlu, "Bir ortak kulüp olarak, küresel camiayı temsil eden bir oluşum olarak veya insanlığı temsil eden bir oluşum olarak hareket etmek durumundadır. Aksi takdirde çok uzun tartışmalar ortaya çıkacaktır ama bazı sonuçlara varmak zor hale gelecektir" dedi.

Davutoğlu, "Bu süreçte küresel ekonomi ve siyasette dönüşümler gerçekleşiyor. Hepimizin çok çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bu analizleri nasıl yapacağız, mevcut durumu nasıl anlayacağız, nasıl bazı politikaları ortaya çıkaracağız ki bu krize cevap verebilelim" değerlendirmesinde bulundu.

"Mülteciler konusunda takılan tavır ekonomik krizin psikolojik sonuçları"

Krizlerde ortak noktaların bulunduğunu belirten Davutoğlu, bunları şöyle anlattı:

"Bunlardan biri bu krizlerin psikolojik sonuçları, 1929 olsun, daha sonra 1970'lerde, 1990'lardaki krizler, özellikle de 2008 sonraki dönemde olsun bu krizlerin psikolojik sonuçları çok önemli ulusal travmalar, uluslar için psikolojik şoklar ortaya çıkardı. Bu krizlere nasıl cevap verilecek? Bugün birçok Avrupa ülkesinde, Avrupa'da meydana gelen krizden sonra birtakım travmalar görebiliyoruz, bunların izlerini görebiliyoruz. Mültecilere karşı birtakım tavırlar olarak bazen ekonomik krizin psikolojik sonuçları kendini gösterebiliyor. Çünkü ekonomi hızla büyüyorsa o zaman yeni zorlukların absorbe edilmesi kolay olacaktır. Ama ekonomideki gidişat kötüye doğruysa, o zaman bunlar çok daha zor hale gelir. Bu gibi durumlar birçok ulus için, birçok millet için psikolojik şok haline dönüşebilir. Sosyal sonuçlara baktığımız zaman sosyal huzursuzluklar ortaya çıkabiliyor. İşsizlik şeklinde."

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
O Maçı Cüneyt Çakır Yönetecek
 
Libya Petrol Bakanı Mashala Said’ten Tarihi Çağrı
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Şehit Polis Memuru Akalın Çeyiziyle Uğurlandı
Mardin'de PKK'lı teröristlerin hain saldırısında şehit düşen 22 yaşındaki ...
Van Başkale'de Sınır Karakoluna Saldırı
Van’ın Başkale ilçesinde, PKK’lılar tarafından sınır karakoluna düzenlenen ...
KYK Yurt Başvuru Sonuçları Açıklandı
Kredi ve Yurtlar Kurumu 2015-2016 öğretim yılı yurt başvuru sonuçları ...
Öğretmen Ataması Başvuruları Başladı
Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), 37 bin öğretmen kadrosu için yapacağı ...
 
 
Cumhurbaşkanı'ndan Tüm Dünyaya Terörle Mücadele Çağrısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör ateşinin ilk olarak nerede alev alırsa alsın, ...
Ertuğrul Özkök Hakkında "Katil" Soruşturması
Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök hakkında "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı ...
Tutuklanan İngiliz Gazeteciler Serbest Bırakıldı
Diyarbakır'da 27 Ağustos Perşembe akşamı gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ...
TBMM Tezkere ve RTÜK İçin Olağanüstü Toplandı
Tatilde olan TBMM Genel Kurulu, bazı yeni bakanların yemin töreni, tezkere ...
 
 
Türkiye Güne Şehit Haberiyle Uyandı
Mardin'de polis aracının geçişi sırasında mayın patlatıldı, 4 polis şehit oldu.
İpek Hakkında "Yokluğunda Tutuklama" Kararı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "yokluğunda tutuklama" talebini değerlendiren ...
Generaller Kilis'te İncelemelerde Bulundu
Kilis'in karşısındaki IŞİD bölgesinden açılan ateşle 1 askerin şehit olmasının ...
MGK Erdoğan Başkanlığında Toplandı
MGK'nın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki olağan toplantısı saat 14.24'te başladı.
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
YEŞİLAY'ın “Renklerini Yeniden Kazananlar” kitabı ile umut dolu hikâyeler

YEŞİLAY'ın “Renklerini Yeniden Kazananlar” kitabı ile umut dolu hikâyeler

  Hoş Geldin 2022 ,Birlikte Başaracağız.
 
  HOŞ GELDİN 2022 Şiirim ve İnsanlık
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
HOŞ GELDİN 2022 Şiirim ve İnsanlık
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
Kademeli Açılımlar
 
Reşit KESİM
 
 
Hoş Geldin 2022 ,Birlikte Başaracağız.
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya