Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   28/35 °C
 
 
    Rektör Prof.Dr.Özkan İki Yıllık Görevinde Yapılanları ve Hedefini Anlattı  
 
    Başkan Topaloğlu Hemşerilerine Aşureyi Kendi Elleriyle Dağıttı  
 
    GAÜ'lü Akademisyen Yörük ''İkiz Annesi Olmak'' Konusunu Değerlendirdi  
 
    Bakan Çavuşoğlu KKTC'de Ev Sahiplerine Çağrıda Bulundu  
En İtibarlı Markalarımız
En İtibarlı Markalarımız
 
İtibar Atölyesi adına İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin akademik denetiminde uluslararası araştırma şirketi XSIGHTS tarafından “Alkolsüz İçecek”, “Bilişim”, “Otomotiv”, “Tekstil”, “Bankacılık”, “Gıda”, “İlaç”, “Turizm”, “Beyaz Eşya”, “Elektronik Eşya”, “Sigorta” ve “Ulaşım” sektörleri özelinde gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi 2012 Sonuçları, İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Kampüsü’nde düzenlenen basın toplantısında açıklandı.
 
30 Nisan 2013 Salı - 16:43

Türkiye İtibar Endeksi 2012 sonuçlarına göre Koç Holding yüzde 20, Sabancı Holding yüzde 18,1 ve Ülker yüzde 6.7 ile Türkiye’nin en itibarlı üç markası oldu.

Bu şirketleri yüzde 5,9 ile Arçelik, yüzde 4,5 ile Turkcell, yüzde 2,7 ile Coca Cola, yüzde 2,4 ile Ağaoğlu, yüzde 1,7 ile Doğan Holding ve THY, yüzde 1,6 ile Eti ve Vestel ve yüzde 1,5 ile Doğuş Holding izledi.

2 BİN 65 KİŞİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Türkiye’de itibar endeksinin düşünülen seviyeye getirilmesi durumunda, birey, kamu ve özel sektörün birlikte ele alındığı, sonuçlarının ortak alındığı bir refleks olacağını belirten İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, “Geçen yıl açıkladığımız endeks, seçilmiş 17 sektörde faaliyet gösteren şirketlerin kamuoyu ve tüketiciler açısından sene başından bu yana itibar değerlendirmelerini tespit eden bir çalışmadır. Bu yıl Türkiye’nin 26 bölgesinde 2 bin 65 kişi ile yapılan yüzyüze görüşmeler araştırmalarında yapılmıştır. Bu Türkiye İstatistik Kurumu’nun standartlarında yapılan bir çalışmadır” dedi.

Prof. Dr. Ekren, “Geçen yıldan bu yana genel itibar endeksinin 78,3 ‘ den 77.1 ‘ e düştüğünü gözlemliyoruz. Bu düşüş, ’Türkiye’nin En İtibarlı Şirketi’ genelinde anlamlı bir düşüş olmamakla birlikte, sektörler bazında endeks puanı farklılıklar sergiliyor. Bu yılki çalışma, alkolsüz içecek, gıda, beyaz eşya gibi sektörlerde endeks puanının artarken, tekstil ve hazır giyim sektörünün itibar puanının aynı kaldığını, elektronik eşya sektörünün puanının ise düştüğü ortaya çıkıyor. Bu yıl endekse ilk defa dâhil edilen İlaç, Ulaşım, Bilişim ve Turizm sektörlerini yakından izleme olanağı veren endeks çalışmamız, bu sektörlerde de itibar konusunda lider olan şirketleri ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

İtibar algısının yüksekliği şirketlerin çıktılarına özellikle ürün, hizmet, kalite, uygunluk gibi faktörlere yönelik tüketicinin, kamuoyunun bakışını yansıttığını açıklayan Prof. Dr. Ekren, “Şirketler açısından sabit bulunan imkan ve kaynakların önemine vurgu yaptığı için özel bir önem taşımaktadır. Endeks çalışmaları, hem akademi dünyası, hem de özel sektör için önemli çalışmalardır, bizde bu konuda üzerimize düşeni yapmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” diye konuştu.

PROFESYONELLER İLGİNÇ BULACAK

Endeksin metodolojisi ve kurumların Türkiye İtibar Endeksi’nden nasıl yararlanacağı hakkında bilgi veren XSIGHTS Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Penn de, “Şirketler Türkiye İtibar Endeksi raporundan bu yıl da çok faydalanacaklar. Öncelikle ‘Şirketiniz itibar radarına girmiş mi?’, ‘Sektörünüzdeki sıranız kaç?’, ‘Sizi en itibarlı şirket olarak algılayan kişiler Türkiye’nin neresinde?’, ‘Rakiplerinize göre neredesiniz?’, ‘Sektörünüzde hangi algı faktörleri fark yaratacak?’ gibi hep merak ettiğimiz soruları, sponsorsuz, tarafsız, akademik olarak kontrol edilmiş bir araştırmaya dayanarak bulacaksınız. Türkiye İtibar Endeksi raporunu tüm iletişim ve pazarlama profesyonelleri çok ilginç ve faydalı bulacak”dedi.

ENDEKS ÖNEMLİ PARAMETRE

Türkiye İtibar Endeksi’nin kendi alanında akademik denetime tutulan ilk ve tek araştırma olduğuna dikkati çeken endeksi ülkemize kazandıran İtibar Atölyesi’nin Başkanı Ertan Acar, “Bu yönü ile Türkiye İtibar Endeksi’nin sonuçlarının şeffaflığı, her türlü müdahale ve yönlendirmeye kapalı bir biçimde gerçekleştirilmesinin teminatı İstanbul Ticaret Üniversitesi ve üniversitenin İstatistik Bölümü’dür. Ülkemizin gerek bölgesinde gerekse dünya çapında etkin bir rol üstlenmesi, ekonomik göstergelerin dünyanın pek çok gelişmiş ülkesine bile parmak ısırtmaya başlaması ile birlikte kurumsal itibar yönetimi konusu iletişim dünyamızın en önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. Bu yönü ile Türkiye İtibar Endeksi, itibar yönetimi kavramının doğru anlaşılması ve kurumların iş süreçlerine doğru bir biçimde yerleşmesi için önemli bir parametre, kurumların gelecek vizyonunu oluşturmasında bir navigasyon aracı görevi üstleniyor.

Endeksin sürdürülebilir olmasında büyük katkı sunan ve itibar yönetimi kavramına akademik bir çatı kuran başta İstanbul Ticaret Üniversitesi olmak üzere, endeksi gerçekleştiren ve bu yıl kendi aramızda yaptığımız özel anlaşma ile Türkiye İtibar Endeksi’nin saha maliyetlerini ve pazarlama çalışmalarını üstlenen, uluslar arası araştırma şirketi XSIGHTS’a, destekçi medya kuruluşumuz Marketing Türkiye Dergisi’ne katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyorum” şeklindekonuştu.

İTİBAR ÜNİVERSİTEMEZDE KURUMSALLAŞTI

Endeksin 2013 sonuçlarını İstanbul Ticaret Üniversitesi bünyesinde kurulan İtibar Derecelendirme Uygulama ve Araştırmalar Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ferhan Benli açıkladı. İtibar yönetiminin stratejik önemine dikkat çeken Benli, “İlk defa Türkiye’de üniversitemizde kurumsallaştırılan bir İtibar ölçüm merkezinin kurumsal itibarin ölçülebilinir ve yönetilebilinir bir stratejik parametre konumuna getirilmesinden gurur duyuyoruz” dedi.

Türkiye İtibar Endeksi’nin hem saha çalışmalarının hem de ölçüm modelinin İstanbul Ticaret Üniversitesi İstatistik Bölümü Başkanlığı tarafından adım adım denetlendiğini ifade eden Benli, “Kurum ve markalar için günümüzde ‘Hangi yönetim ve pazarlama stratejisi bizi paydaşlarımızın gözünde en itibarlı seviyeye taşır’ diye sorma anının geldiği bir piyasa döneminden geçmekteyiz. Bunu operasyonel hale getirmenin ise ayrı bir stratejik düşünce ve boyutu olduğu hiç şüpheye maruz bırakılmayacak bir konu. Ancak bu yönü ile bu soru, iş, marketing stratejistleri ve akademik dünyanın uzun süre gündeminde kalacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye İtibar Endeksi 2012 sonuçlarına göre; Koç Holding yüzde 20, Sabancı Holding yüzde 18,1 ve Ülker yüzde 6.7 ile Türkiye’nin en itibarlı üç markası oldu. Bu şirketleri yüzde 5,9 ile Arçelik, yüzde 4,5 ile Turkcell, yüzde 2,7 ile Coca Cola, yüzde 2,4 ile Ağaoğlu, yüzde 1,7 ile Doğan Holding ve THY, yüzde 1,6 ile Eti ve Vestel ve yüzde 1,5 ile Doğuş Holding izledi.

Alkolsüz içecek sektöründe Coca Cola, bankacılık sektöründe Ziraat Bankası ve Garanti Bankası, beyaz eşya sektöründe Arçelik, bilişim sektöründe Casper, elektronik eşya sektöründe Arçelik, gıda sektöründe Ülker, ilaç sektöründe Eczacıbaşı, otomotiv sektöründa BMW, sigorta sektöründe Axa Sigorta, tekstil sektöründe LCW, turizm sektöründe Hilton, ulaşım sektöründe Metro Turizm birinci sırada yer aldı.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Dev Kasırga
 
Başbakan Erdoğan'a Yayık Sürprizi
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Dünyada İlk 10'a Gireceğiz
"Türkiye'yi 2023'e hazırlıyoruz, dünyada ilk 10'a gireceğiz"
Dış Ticaret Rakamları Açıklandı
Mart ayında ihracat %0,3, ithalat %0,6 azaldı.
10 Vites Otomobiller Geliyor
Yakıt tüketimini azaltacak 9 ve 10 vitesli şanzımanlı otomobiller geliştirilecek.
Bakan Yıldız'dan Doğalgaz Müjdesi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaza Mayıs ayında ...
 
 
Palandöken: Varlık Barışı Esnaf İçin Umut Oldu
Yurt dışı varlıkların ülkemize girişi için konjonktürün çok uygun olduğunu ...
Zam Şampiyonu Sarıkanat Oldu
Bu hafta tezgahlarda kilosu 50 TL’den satılan sarıkanat balığı zam şampiyonu oldu.
Pegasus Borsada İşlem Görmeye Başladı
Pegasus Hava Yolları, Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı.
OSB Sayısı Artıyor
Şehirden uzak ve çevreci sanayileşme modeli olarak bilinen Organize Sanayi ...
 
 
Faizde Tarihi Düşüş
Faizdeki düşüş sürüyor.
Yabancı Turist Sayısı Yüzde 22,5 Arttı
Bu yılın ocak-mart döneminde Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı, ...
Borsa İstanbul Getiride Dünya İkincisi
Borsa İstanbul, mart ayında dünyada en çok kazandıran 2. borsa oldu.
Türkiye Ekonomisine Övgü
Martin Raiser:"Türkiye bölge ve dünyada yükselen bir güç" dedi.
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Rektör Prof.Dr.Özkan  İki Yıllık Görevinde Yapılanları ve Hedefini Anlattı

Rektör Prof.Dr.Özkan İki Yıllık Görevinde Yapılanları ve Hedefini Anlattı

  Hep Birlikte Nice Mutlu Bayramlarımız Olsun
 
  Birlik ve Beraberlik İçerisinde Nice Mutlu Bayramlara
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Birlik ve Beraberlik İçerisinde Nice Mutlu Bayramlara
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
Ve Son Söz Seçmende
 
Reşit KESİM
 
 
Hep Birlikte Nice Mutlu Bayramlarımız Olsun
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya