Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   11/17 °C
 
 
    Ertuğruloğlu: “Türkiye’nin gücü Kıbrıs Türkü’nün de gücüdür”  
 
    Rektör Özkan : Üniversitemizi Antalya İle Buluşturmaya Çalışıyorum  
 
    Serik'de Coşkulu Açılış,İddialı Vaatler  
 
    Prof.Dr. Ata Atun Yazdı : Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç  
Erdoğan :“Sanat ve spor boyutu güçlü olmayan bir medeniyet eksik kalır”
Erdoğan :“Sanat ve spor boyutu güçlü olmayan bir medeniyet eksik kalır”
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen iftar programında sanatçı ve sporcularla bir araya geldi.
 
26 Mayıs 2019 Pazar - 13:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçı ve sporcular ile iftar programında yaptığı konuşmada, “Dünyanın en kadim medeniyetini yeniden yükseltmek, yeniden üretken hâle getirmek, yeniden cazibe merkezi yapmak için çalışıyoruz. Sanat ve spor boyutu güçlü olmayan bir medeniyet eksik kalır. Ecdadımızın bu alanlarda ortaya koyduğu eserler ve başarılarla, geride bıraktığı mirasla iftihar ediyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen iftar programında sanatçı ve sporcularla bir araya geldi. Programda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçı ve sporculara Türkiye’nin kültürüne, sanatına ve sporuna yaptıkları katkılar için teşekkür etti.
KÜLTÜREL ETKİNLİKLERE AKTARILAN DEVLET DESTEĞİNİ 2002’YE GÖRE 50 KAT ARTTIRDIK”
Kültür, sanat ve sporun milletlerin ortak değeri olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültür, sanat insanları ile sporcuların ortaya koyduğu eserler ve başarılarla tüm millete mal olmuş kişiler olduklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçı ve sporcuları daima el üstünde tutarak itibarlarını yükseltmenin, imkânlarını genişletmenin gayreti içinde olduklarını ifade ederek, “Kültürel etkinliklere aktarılan devlet desteğini 2002’ye göre 50 kat arttırdık. Sadece sinema sektörüne verilen destek miktarını 40 kattan fazla yükselttik. Geçmişte yılda sadece dokuz filmi vizyona sokabilen sinema sektörümüz bugün 180 filme ulaşmıştır. Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması Kanunu ile bilet satışı ve hasılat paylaşımı başta olmak üzere bu alandaki sıkıntıları büyük ölçüde çözdüğümüze inanıyorum” dedi.
“TÜRKİYE DİZİ SEKTÖRÜNDE DÜNYADA MARKA HÂLİNE GELDİ”
Türkiye’nin dizi sektöründe dünyada marka hâline geldiğini, bugün Türk dizilerinin 156 ülkede, 500 milyon kişi tarafından izlendiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika’nın ardından ikinci sırada yer aldığımız dizi film ihracatında 350 milyon dolarlık bir hacme ulaştık” diye konuştu.
Desteklenen özel tiyatro sayısını dört katına çıkarttıklarını, Türkiye’nin en modern opera standartlarındaki binasının Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi olduğunu ve Taksim’de İstanbul’un şanına yakışır bir opera ve kültür merkezinin inşa edildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, fevkalade bir durum olmazsa 2021 yılında Taksim’deki eski adıyla Atatürk Kültür Merkezinin opera binası olarak hizmete gireceğini kaydetti.
“CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ İÇİNDE VE RAMİ KIŞLASINDA ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK KÜTÜPHANELERİNİ KURUYORUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin somut olmayan kültürel miras listelerinde daha önce temsil edilmediğini ancak bugün 17 başlıkla bu listelerde yer alındığını belirterek, şöyle devam etti: “Bu listede dünyada beşinci sırada bulunuyoruz. Dünya kültür mirası geçici listesindeki varlık ve alan sayımızı 18’den 77’ye, asıl listedeki temsil sayımızı da dokuzdan 18’e çıkardık. Kültür merkezlerimizin sayısını yaklaşık üç kat arttırdık. Yılda ISBN verilen yayın sayısı dört katına yükseldi. Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde, İstanbul’da da Rami Kışlasında ülkemizin en büyük kütüphanelerini kuruyoruz. Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Kültür Merkezinde bulunan Külliye içindeki kütüphanemiz şöyle üç, dört ay içerisinde bitiyor. Rami Kışlasındaki şöyle herhalde bir iki üç yılımızı alacak. Ama bir tanesi 5 milyon cilt kitaba hitap edecek, dijital sistem içerisinde bu var. İstanbul 6 milyon cilt kitaba hitap edecek. Bunlar bizde olmayan şeylerdi ve şimdi bunlar gerçekleşiyor.”
“SPORCULAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ DESTEK VE ALTYAPI HİZMETLERİNİ HAYATA GEÇİRDİK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sporcular için de çok önemli destek ve altyapı hizmetlerini hayata geçirdiklerine vurgu yaparak lisanslı sporcu sayısının 278 binden 9 milyonun üzerine çıktığını, Türkiye genelinde 863 büyük spor salonu bulunduğunu bildirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 34 şehirde uluslararası standartlarda toplamda 750 bin seyirci kapasiteli 37 stadyum yapmak için kolları sıvadıklarını dile getirerek, bunlardan 16’sının tamamlandığını, 13’nün inşasının sürdüğünü, sekizinin de proje aşamasında bulunduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası alanda Türkiye’yi temsil eden ve başarı kazanan sporculara özellikle sahip çıktıklarının altını çizdi.
“YAPTIĞINIZ İŞ YANINDA, ÖZEL HAYATINIZDA KONUŞMANIZLA, TERCİHLERİNİZLE BÜYÜK KİTLELERİ ETKİLEYEBİLİYORSUNUZ”
Sanatçı ve sporcuların çocuklar, gençler ve hatta büyükler için birer rol model olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaptığınız iş yanında, özel hayatınızda oturmanızla, kalkmanızla, konuşmanızla, tercihlerinizle büyük kitleleri etkileyebiliyorsunuz. Öyle ki kimi durumlarda devletin Millî Eğitim, Kültür, Aile Bakanlıklarıyla yapamadığı işleri sizler tavrınızla, bir hamlenizle gerçekleştirebiliyorsunuz” ifadesini kullandı.
Sigarayla mücadele, kadınlara, çocuklara, engellilere yönelik farkındalık oluşturma, hayvanlara yönelik şiddet konularından sanatçı ve sporcuların topluma örnek olabileceğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanatçı ve sporcu olarak toplumu etkileme ve yönlendirme gücünüzü hayırlı işlerde kullandığınız her durumda daima yanınızda yer alacağımı bilmenizi istiyorum. Bu gücünüzü çocuklara, gençlere ve tüm topluma yönelik olumsuz örnek teşkil edecek şekilde istismar edecek olanlara karşı da bilesiniz ki bu toplum sizlere çok çok büyük vefa borcu olacaktır ve bunu da yerine getirecektir” değerlendirmesinde bulundu.
“SANATÇI SANATIYLA, SPORCU SPORUYLA KONUŞUR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, önünü arkasını tam olarak bilmeden siyasi tartışmalara taraf olan sanatçı ve sporcuların durumundan üzüntü duyduklarını belirterek şöyle devam etti: “Hep söylediğim gibi sanatçı sanatıyla, sporcu sporuyla konuşur buradan hâsıl olan itibarı da ülkesi ve milleti için kullanır. Türkiye’nin iftihar verici eserlerinin açılışında hazır bulunmak, millî bayramlarda yer almak, kritik dönemlerde destek amacıyla kamuoyu önüne çıkmak başkadır, günlük siyasi polemiklerde taraf olmak bambaşkadır. Sanatçı ve sporcunun siyaset yapma hakkı yok mu? Elbette var. Bizim partimizde çeşitli kademelerde vazife üstlenen pek çok sanatçı, kültür insanı, sporcu arkadaşımız bulunuyor, başka partilerde de aynı kimlikte kişiler mevcut. Bir siyasi partiye üye olmak suretiyle, yani siyasetçi kimliğiyle bu faaliyet yürütülebilir. Ama sadece sanatçı ve sporcu kimliğine sahip kişilerin siyasi polemiklerde yer almaları onları yıpratır, milletimizin de yüreğinde kırgınlıklara yol açar. Bugün burada bulunan tüm sporcu ve sanatçılarımızın sorumluluklarının bilincinde olduklarını biliyorum.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftar programının Dolmabahçe Sarayı’nın Muayede Salonunda düzenlendiğine dikkati çekerek, “Ramazan ayının böyle bir anlamlı gecesinde siz sporcu, sanatçı dostlarımızla bir araya gelelim ve tarihten devraldığımız bu mirasın kubbesi altında toplanalım istedik. Çünkü biz medeniyet iddiası olan bir geleneğin temsilcisiyiz. Dünyanın en kadim medeniyetini yeniden yükseltmek, yeniden üretken hâle getirmek, yeniden cazibe merkezi yapmak için çalışıyoruz. Sanat ve spor boyutu güçlü olmayan bir medeniyet eksik kalır. Ecdadımızın bu alanlarda ortaya koyduğu eserler ve başarılarla, geride bıraktığı mirasla iftihar ediyoruz” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçı ve sporculara Türkiye’ye ve millete yaptıkları katkılar dolayısıyla tekrar teşekkür ederek başarılar diledi ve yaklaşan Ramazan Bayramlarını kutladı.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Ramazan Etkinliklerin'de ​Emre Kaya Konserine Yoğun İlgi
 
Bu İngilizce Kursu Çok Özel
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Erdoğan :“Bizim kızılelmamız büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasıdır”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenen ...
Erdoğan'dan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ...
Erdoğan :Doğu Akdeniz'de İstikrar Türkiye ve KKTC'nin Çıkarlarının Gözetilmesiyle Mümkündür
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen ...
Erdoğan :“Biz Türkiye’nin büyüklüğüne, Türk milletinin gücüne inanıyoruz”
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ...
 
 
YSK İstanbul Seçimin Yenileme Kararı Verdi
YSKda İsanbul Seçim için Yapılan Toplantıda karar çıktı
Erdoğan: “Ülkemiz, kendi hakkını ve Kıbrıs Türklerinin hukukunu korumakta kararlıdır.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen, ...
Ömer Koç'dan Başkan İmamoğluna Hayırlı Olsun Ziyareti
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlun'a Koç Holding Başkanı ...
Büyük Çamlıca Camii Cumhurbaşkanı Erdoğanın Katıldığı Törenle Açıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul yapımı tamamlanan Büyük Çamlıca ...
 
 
Erdoğan :“Bosna-Hersek, adeta Balkanlar’ın mozaiği gibidir”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi ...
Cuhurbaşkanı Erdoğan'dan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Mesajı
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ...
Erdoğan :Türkiye ,Savuna Alanında Hiçbir Dayatmayı Kabul Etmeyecektir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde ...
Erdoğan :“Birlik ve beraberlik içinde olursak karşımızda duracak hiçbir güç yoktur”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 28. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Ertuğruloğlu: “Türkiye’nin gücü Kıbrıs Türkü’nün de gücüdür”

Ertuğruloğlu: “Türkiye’nin gücü Kıbrıs Türkü’nün de gücüdür”

  Byturco Medya Yayın Grubunda Özümüz Aynı ,Yenileniyoruz..
 
  Siz İyimisiniz Özgür Özel Bey
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Siz İyimisiniz Özgür Özel Bey
 
Mehmet Kesim
 
 
Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç
 
Prof.Dr.Ata Atun
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
Byturco Medya Yayın Grubunda Özümüz Aynı ,Yenileniyoruz..
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya