Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   20/26 °C
 
 
    Milli Boksör Ayşe Çağırır Dünya Şampiyonu Oldu  
 
    Başhekim Dr. Beyhan Berovo'dan Hem Teşekkür Hemde Bağış Çağrısı  
 
    Antalya Araç Müzesi, 19 Mayıs’ta ziyaretçilere kapılarını açtı  
 
    Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı KKTC’de Coşkuyla kutlanıyor  
Erdoğan :Ülkemizin Geleceğini Türk Lirasıyla Belirlemeliyiz
Erdoğan :Ülkemizin Geleceğini Türk Lirasıyla Belirlemeliyiz
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara yönelik olarak yastık altındaki dövizlerini Türk lirasına çevirmesi çağrısını tekrarladı
 
20 Haziran 2018 Çarşamba - 10:58

Çukurova Bölgesi sanayici ve iş adamlarıyla akşam yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Bugünlerde ekonomimizle ilgili birtakım tezviratlar yapılıyor. Kimi ülkemizde olan, kimi dışarda mukim birtakım çevreler el ele vermiş, ısrarla Türkiye'nin başına kara bulutlar toplamaya çalışıyor. Hâlbuki Türk ekonomisi bu tür saldırılara karşı şerbetlidir” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana programı çerçevesinde Çukurova Bölgesi sanayici ve iş adamlarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi. Sheraton Otel’de gerçekleştirilen yemekte bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana’da olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
“BUGÜNLERDE EKONOMİMİZLE İLGİLİ BİRTAKIM TEZVİRATLAR YAPILIYOR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında bugünlerde Türk ekonomisiyle ilgili birtakım tezviratlar yapıldığına, ülkemizde ve dışarıda mukim bazı çevrelerin el ele vererek ısrarla Türkiye’nin başına kara bulutlar toplamaya çalıştığına dikkat çekti.
“Hâlbuki Türk ekonomisi bu tür saldırılara karşı şerbetlidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizi ne Moody’s ne Standart&Poor’s ilgilendirir. Bunların hepsi bu tür kararlarını verirken bir defa siyasi veriyor, bir yerlerden aldıkları talimatlarla açıklamalar yapıyor. Ya bizi bizden daha iyi kim bilir? Biz biliriz. Türkiye’de yatırımlar mı durdu, Türkiye’de ticari hayat mı durdu? Neymiş, kur… Ben bazen söylüyorum, çok açık, net söylüyorum. Arkadaşlar, bu kur filan, bunların hiçbiri bizim geleceğimizi belirleyen şeyler değil, geleceğimizi biz belirleyeceğiz biz.”
“ÜLKEMİZİN GELİRİNİ, GELECEĞİNİ TÜRK LİRASIYLA BELİRLEMELİYİZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara yönelik olarak yastık altındaki dövizlerini Türk lirasına çevirmesi çağrısını tekrarlayarak, “Çünkü bizim ülkemizin gelirini, geleceğini biz Türk lirasıyla belirlemeliyiz” dedi ve millî bir seferberlik yapılması gerektiğine işaret etti.
“Bize birileri provokatif eylemlerle hazırlıyor, ekonomik harp mi ilan ediyor, bize ekonomik harp ilan edene karşı bizim de gereğini yapmamız lazım” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaderimizi, biz belirleriz. Bunu ne Hans’a, ne George’a, ne şuna, ne buna asla bırakamayız. Dikkat ederseniz ülkemize yönelik ekonomik saldırılar daha ziyade döviz gibi, faiz gibi makro dengeler üzerinden yapılıyor. Şu 24’ünü hayırlısıyla bir atlatalım, 24’ünde siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ha ondan sonra bu faizle, şunla, bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz” şeklinde konuştu.
Yüksek faizle ülkenin ayağa kaldırılmayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz eğer yatırımcıyı güçlü kılacaksak, burada düşük faizle bu adımı atmak zorundayız. Çünkü girişimci yüksek faizle neyin yatırımın yapacak? Efendim, işte bankalar da kazanacak? Tamam da, elin bankaları kazanmıyor mu? Japonya eksi faizle çalışıyor. Amerika’ya geliyorsun ikilerde, bilemedin üçte. Avrupa ikiler, İsrail sıfır, bir, buralarda. E, onların bankaları böyle çalışıyor da, bize ne oluyor ya? Şu anda 20’lerde, 25’lere kadar çıkıyor. Faizin böyle olduğu bir ülkede siz yatırım yapabilir misiniz? Arkadaşlar, bunu değiştireceğiz, bu işin lamı cimi yok” dedi.
“2016’DA DARBE YAŞADIK, 2017’DE YÜZDE 7,4 BÜYÜDÜK”
2008-2009 küresel finans krizinin “Türkiye’yi teğet geçeceğini” söylerken, özel sektörün gücüne güvendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son beş yılda ardı ardına yaşadığımız sıkıntılar karşısında da aynı güvenle hareket ediyorum. Dünyada 15 Temmuz gibi bir darbe girişimine maruz kalıp da, şoku bu kadar hızlı bir şekilde atlatabilecek başka bir ülke var mıdır bilmiyorum. 2016’da darbe yaşadık, 2017’de yüzde 7,4 büyüdük” şeklinde konuştu.
İstihdamda atılan adımların ortada olduğunun, istihdamın büyümenin en önemli ibresi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 7,4 büyüme oranıyla Hindistan’dan sonra ikinci, OECD ülkeleri arasında ise birinci sırada olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçiye verilen desteğin, hibenin, eğitimde, sağlıkta, bütün altyapı, üstyapı yatırımlarının büyüme sayesinde gerçekleştirildiğini söyledi.
“BU ÜLKE AYAKLARINA VURULMAYA ÇALIŞILAN PRANGAYA İZİN VERMEZ”
Türkiye’nin, kendisiyle uğraşanlarla her seferinde heveslerini kursaklarında bırakarak adeta dalga geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii bunların anlayamadıkları bir şey, o da, Türk milletinin tarihi boyunca hep böyle krizlerle, saldırılarla uğraştığıdır. Kardelen çiçeği gibi en zor şartlarda boy veren bir iş dünyamız olduğu sürece, Allah’ın izniyle bu ülke ayaklarına vurulmaya çalışılan hiçbir prangaya izin vermez” dedi.
Bazılarının “Türkiye büyüyor da millet niye bunu hissetmiyor” dediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu söyleyenler, aslında büyümenin nimetlerinden en çok istifade edenler. Bilmediklerinden değil, affedersiniz, hınzırlıklarından böyle söylüyorlar. Büyümenin alt dilimlerine bakıyoruz, yaklaşık yüzde 10’luk bir yatırım artışı, yüzde 11’lik bir hane halkı tüketim harcaması artışı görüyoruz. Yani hem üretimde, hem tüketimde artış var. İstihdama bakıyoruz, son açıklanan rakam itibarıyla tek haneli sınırına gelip dayanmış durumda elhamdülillah. Türkiye geçtiğimiz 16 yılda Avrupa ülkelerinin tamamından daha fazla istihdam üretmiştir. Bu yılın ilk çeyreğindeki istihdam artışı ne biliyor musunuz? Yüzde beş.”
Türkiye’nin sadece son beş yılda maruz kaldığı saldırıların maliyeti olmasaydı, bugün millî gelir sıralamasında en az iki-üç basamak daha ilerde olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kayıp elbette önemli. Ama en büyük kazancımız, her hâl ve şart altında ayakta durabildiğimizi dosta, düşmana göstermiş olmamızdır. Hatta sınır ötesi operasyonlarımızla herkese çok daha derin, çok daha tarihî mesajlar verdik. Cerablus’ta verdik, Afrin’de verdik, şimdi Sincar’da, Kandil’de de veriyoruz; bunlar herhâlde para. Ve bu arada da yüzde 20 savunma sanayinde biz kendi üretimimiz yaparken, şimdi yüzde 65’e çıktık, yerli savunma sanayi, bu noktaya geldik” diye konuştu.
“YENİ DÖNEMDE VİZYONUMUZU GENİŞLETMEK ZORUNDAYIZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeyi bugün getirdikleri noktayı önemli gördüklerini ama yeterli bulmadıklarını söyleyerek, “Bugüne kadar uyguladığımız ekonomi politikalarıyla Türkiye’yi ekonomik olarak içine sıkıştırıldığı cendereden kurtardık, geliştirdik, kalkındırdık, bugüne getirdik. Yeni dönemde vizyonumuzu genişletmek, stratejilerimizi ileriye taşımak zorundayız. Bunun için, yüksek teknoloji ve verimlilik artışıyla güçlendirilmiş bir ekonomik modele yöneliyoruz. Ancak bu şekilde gelişmekte olan ülke statüsünden gelmiş ülke statüsüne yükselebiliriz” değerlendirmelerini yaptı.
“Türkiye’nin öncü şehri Adana’ya yeni dönemde de öncülük etmek yakışır. Bunun için sizlerden Türkiye’nin 2023 hedeflerine sıkı sıkıya sahip çıkmanızı istiyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Sizlerden gençlerimize emanet ettiğimiz 2053 ve 2071 vizyonlarına katkıda bulunmanızı özellikle bekliyorum. Adana’nın sanayicileri, tüccarları, girişimcileri, çalışkan insanları bu meseleye sahip çıkarsa, Türkiye’nin geleceğine daha bir güvenle bakacağını düşünüyorum.”

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Amatör Spor Kulüplerine 313 Bin Liralık Nakdi Yardım
 
KKTC'de Askeri Tatbikat Başarıyla Sürüyor
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Borsa İstanbul'da Döviz Yerine Türk Lirasıyla İşlem
Borsa İstanbul Grubu, borsanın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz ...
Hüseyin Aydın Kredi Yapılandırmalarına Açıklık Getirdi
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin ...
Şubat Ayı Dış Ticaret Verileri Açıklandı
İhracat şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9 artarak 13 milyar ...
2017 Büyüme Rakamları Açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisine ilişkin 2017 büyüme rakamlarını açıkladı.
 
 
Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten Önemli Açıklamalar
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Enflasyonun mutlaka aşağı çekilmesi ...
Ekim Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı
Ekim ayında işsizlik oranı yüzde 10,3'e geriledi.
Taşeron Çalışanların Kadro Süreci Başlıyor
Yaklaşık bir milyon taşeron çalışan için kadro süreci bugünden itibaren başlıyor.
Yeni Asgari Ücret Belli Oldu
Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret rakamı açıklandı.
 
 
Kredi Kartıyla Online Alışverişte Yeni Gelişme
Kredi kartıyla online alışverişte onay süresi uzatıldı.
Kredi Kartı İle Online Alışveriş Yapanların Dikkatine
Kredi kartıyla online alışverişe "onay" şartı getiren süre 31 Aralık'ta ...
Merkez Bankası 2018 Yılı Para ve Kur Politikası'nı Açıkladı
2018 yılında likidite yönetiminde bir değişiklik olmayacağı belirtildi. ...
Kasım Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı.
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Milli Boksör Ayşe Çağırır Dünya Şampiyonu Oldu

Milli Boksör Ayşe Çağırır Dünya Şampiyonu Oldu

  Nice Mutlu Bayramlarımız olsun
 
  Gönlünüzce Nice Bayramlara
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Gönlünüzce Nice Bayramlara
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
Ve Son Söz Seçmende
 
Reşit KESİM
 
 
Nice Mutlu Bayramlarımız olsun
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya