Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   11/17 °C
 
 
    Ertuğruloğlu: “Türkiye’nin gücü Kıbrıs Türkü’nün de gücüdür”  
 
    Rektör Özkan : Üniversitemizi Antalya İle Buluşturmaya Çalışıyorum  
 
    Serik'de Coşkulu Açılış,İddialı Vaatler  
 
    Prof.Dr. Ata Atun Yazdı : Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç  
Erhürman: Haksız ve Keyfi Yurttaşlık Dağıtmaya Son Vereceğiz
Erhürman: Haksız ve Keyfi Yurttaşlık Dağıtmaya Son Vereceğiz
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman bazı gazeteci ve köşe yazarları ile gazete ve televizyon yöneticileriyle buluştu.
 
3 Ocak 2018 Çarşamba - 01:55

CTP Manifestonun ikinci kısmı olan Demokratikleşme Paketi’nin de paylaşıldığı toplantıda Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Programı hakkında da detaylı bilgi verildi. CTP’nin yeni dönem politikalarının merkezinde ekonominin olduğu üzerinde duran Erhürman, ilk bölümde manifestodan bilgi aktardı, ikinci bölümde soruları yanıtladı.

Lefkoşa’da genç girişimcilerin hayata döndürdüğü Alice Home’da gerçekleştirilen toplantıda haysiyet, adalet, üretim ve hizmet etrafında şekillenen politikalar paylaşıldı. Turizmin odak noktasına alındığını kaydeden Erhürman, UBP-DP Hükümeti’nin Karpaz’a dahi el attığını, şimdi de kalkmış ‘emirname yırtılıp atılacak’ dediklerini belirterek, CTP’nin, Karpaz bölgesinde tarım, alternatif turizm ve eğitim odaklı bir kalkınma planı hazırladığını, bu bölgeyi kalkınmada öncelikli bölge olarak belirlediğini ve bölge gençlerine istihdam ve girişim olanakları yaratmayı hedeflediğini, imar planını iki yıl içerisinde özel sektörden ve üniversitelerden de hizmet alarak hazırlamayı programladığını, UBP’nin bu tavrının bölgenin mahvolmasına sebep olabileceğini söyledi. Erhürman ilçeler bazında atılacak büyük adımlardan da bahsederek, Girne ve Mağusa limanlarına marina yapılması ve Lefkoşa ve Mağusa sur içi, Girne antik liman bölgesi ve Lefke kasaba bölgesinde ‘old town’ların yaratılması için plan ve projelerinin hazır olduğunu kaydetti. Erhürman, CTP’nin görev süresi boyunca teşviklerin de yapılacak planlar çerçevesinde verileceğini söyledi.

YOLSUZLUKLA MÜCADELEDE YENİ DÖNEM

Göreve gelir gelmez, Ceza Muhakemeleri Usulü Yasası’nın, “Bakanlar Kurulu, ehil ve uygun gördüğü herhangi bir kişiye, ismen veya makam olarak, işlenen herhangi bir suç ile ilgili olarak, soruşturma yapmak için yetki verebilir” hükmünün kullanılarak, gündemde önemli yer tutan yolsuzluk iddialarının soruşturulmasına derhal başlanacağını kaydeden Erhürman, özel soruşturma memurları vasıtasıyla bu soruşturmalardan hızla sonuç alınacağını belirtti. Yolsuzlukları daha hızlı tespit etmek ve sorumlular hakkında idari ve cezai işlemler başlatmak için gerekli adımların hızla atılacağını ifade eden Erhürman, Mal Bildiriminde Bulunulması Yasası’nda yapılacak değişikliklerle Yasa kapsamına giren tüm kişilerin haksız mal edinme, mal kaçırma veya gizlemesinin önüne geçilmesi için daha etkin ve hesap vermeyi zorlayıcı mekanizmaların devreye sokulacağı üzerinde durarak, CTP’nin hükümette olduğu 2014 yılında güncellenerek işlevsel hale gelmesi sağlanan Bilgi Edinme Hakkı Yasası’nın yarattığı olumlu zeminin elektronik ortam dahil kapsamı genişletilerek, işlevselliğinin daha da artırılmasının sağlanacağını kaydetti. Erhürman yasaların AB mevzuatı ile uyumlaştırılması sürecine de yeniden başlanacağını söyledi.

GÖÇ YASASI’NIN YARATTIĞI EŞİTSİZLİK GİDERİLECEK

47/2010 sayılı “Göç Yasası” adıyla bilinen Yasa başta olmak üzere, yaptıkları iş, çalışma koşulları, üstlendikleri yetki ve sorumluluk arasında fark bulunmayanlara farklı uygulama yapılmasına yol açan yasaların bütçe olanakları çerçevesinde kademeli olarak ve süratle eşitlik ilkesine uygun hale getirileceğini ifade eden Erhürman, “bizimkisi bir var oluş planı ve bu seçim de var oluş seçimidir. Gençlerin bu ülkeye tutunmaları için çalışacağız, en önemli gayemiz bu. Bu ülkenin kaymak tabakasını beyin göçüne veriyoruz. Buna izin vermeyeceğiz” dedi. Erhürman asgari ücret konusuna da değinerek sol bir parti olarak kişi başına düşen milli geliri önemsediklerini ancak adil gelir dağılımını de en az onun kadar çok önemsediklerini söyledi. Erhürman, “sadece daha çok üreteceğimiz ve daha fazla gelir elde edeceğimiz bir sistem değil, aynı zamanda daha adil bölüşeceğimiz bir sistem de yaratma hedefindeyiz. Asgari ücret asgaridir ama bizim dönemimizde kıdeme ve uzmanlaşmaya bağlı olarak artırılması gündeme gelecek. Kıdeme, uzmanlaşmaya göre asgari ücret tabanları oluşturulacak” dedi.

ÇAĞDAŞ DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI

Demokrasi ve insan haklarının gelişmesi adına mevzuatın ve uygulamanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, ek protokolleri ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin konuyla ilgili içtihadı çerçevesinde şekillendirileceğinin altını çizen Erhürman, “ülkemizde yaşayan veya bulunan ve mülteci olmasından, cinsiyetinden, cinsel kimliğinden, cinsel yöneliminden, etnik kimliğinden, dini veya mezhepsel inancından, doğum yerinden, yabancı uyruklu olmasından, engelinden, yaşlı veya çocuk olmasından veya benzer sebeplerden dolayı çeşitli düzeylerde ayrımcılıkla karşılaşan kesimlerin, mevzuattan, uygulamadan veya yaygın toplumsal algıdan kaynaklı sorunları insan haklarıyla ilgili uluslararası düzenlemelerden ve kriterlerden hareketle yeniden ele alınacaktır” dedi. Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapılmasının önünün açılabilmesi için gerekli olan mevzuat değişikliği çalışmalarının başlatılacağını açıklayan Erhürman, vicdani ret hakkının da düzenleneceğini belirtti. Kişilerin zorunlu din derslerine katılmama haklarının mevzuatta ve uygulamada korunacağını ifade eden Erhürman, “ülkede yaşayan insanlarımızın kendi din ve mezheplerine yönelik eğitim alma ve ibadet haklarını kullanmaları sağlanacak” dedi. Erhürman ayrıca özel sektörde sendikalaşma hakkının kullanılabilmesi için teşvikler ve destekler sağlanacağını da belirtti.

HAKSIZ VE KEYFİ YURTTAŞLIK DAĞITMAYA SON

Yurttaşlık Yasası’nda yer alan, Bakanlar Kurulu tarafından yurttaşlığa alınması zorunlu görülenlerin Bakanlar Kurulu tarafından yurttaşlığa alınmasına olanak tanıyan hükmün kaldırılacağını açıklayan Erhürman, Yurttaşlık Yasası’nda yer alan ve ülkeye çeşitli alanlarda katkısı olacakların Bakanlar Kurulu tarafından yurttaşlığa alınmasına olanak tanıyan hükmün ayrıntılı gerekçelere bağlanacağını ve yurttaşlığa alınmada keyfiliğin ortadan kaldırılacağını kaydetti. Yabancı işçi çalıştırma koşullarının da yeniden düzenleneceğini belirten Erhürman, “yabancı işçilerin ülkemizde çalışma süreleri sıkı bir denetime tabi tutulacak ve yalnızca ülkede gerçekten ihtiyaç duyulan alanlarda çalışan yabancı işçilerin yurttaşlığa başvuru hakkı kazandıracak sürelerle ülkede çalışmalarına olanak tanınacak” dedi. 

HÜKÜMET PROGRAMI VE KOALİSYONLAR

Erhürman bir soru üzerine olası koalisyon hükümeti kurma konusundaki görüşlerini ise şöyle aktardı:

“UBP ile hükümet kurmayız dışında bu yönde başka bir açıklama yapmadık. Yalnız şunu söylemeliyim ki bu kez kırmızı çizgilerimiz daha da önemlidir. Biz oturduk ve ciddi ciddi çalıştık; bu ülkeyi önümüzdeki beş yıl için, on yıl için, onbeş yıl için planladık, programladık. Bizimle aynı çizgide olanlarla görüşürüz ve yapanın yanına kar kalmayacak uygulamaları da kabul etmeleri koşuluyla koalisyonu konuşuruz. Eğer tek başına hükümet kuramazsak bu temel yaklaşımı, planı programı, hesap sormayı içeren bir koalisyonu görüşmeye hazırız. Başbakan olur olmaz bekleyen dosyalar için bakanlar kurulundan özel soruşturmacı atayacağım. UBP ile koalisyon kurmamız bu nedenle mümkün olmayacak. Hükümet programına koydukları hiçbir şeyi yapmayan bir partidir bu. CTP dünün hesabını sormaya, yarınları ise programı ve kadrosuyla kurmaya geliyor. Yolsuzlukla mücadele ve demokratikleşmede yeni bir dönem başlayacak”.

 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
GAÜ Ergoterapi Kulübü'nden Madde Bağımlılığı Semineri
 
Alanyaspor'da Karaman Dönemi
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Özgürgün Erhürman'ın Eleştirilerine Cevap Verdi
Ulusal Birlik Partisi (UBP), Değirmenlik Spor Kulübü Lokali’nde etkinlik ...
Demokrat Parti'de Yeni Yıl Kutlaması
Demokrat Parti (DP), yeni yıl kutlaması yaptı.
MDP Lefke ve Güzelyurt Bölgesinde Ziyaretlerde Bulundu
Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) milletvekili adayları, dün Genel Başkan ...
Özersay İskele'de Ziyaretlerde Bulundu
Halkın Partisi Başkanı Kudret Özersay ve milletvekili adayları bugün İskele ...
 
 
Özgürgün Partisinin Maraş Mitinginde Konuştu
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün, ...
DP İskele'de Aday Tanıtım Gecesi Düzenledi
Demokrat Parti Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar ...
UBP Milletvekili Adayları Maraş'ı Ziyaret Etti
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Adayları Gazimağusa -Maraş’ı ziyaret etti.
TDP Heyeti KAMU-SEN'i Ziyaret Etti
Toplumcu Demokrasi Partisi'nden bir heyet KAMU-SEN'i ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.
 
 
UBP Güney Mesarya Mitingini Gerçekleştirdi
Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Milletvekili ...
UBP Alsancak'ta Gövde Gösterisi Yaptı
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ve partililer Alsancak’ta buluştu.
Canaltay: En Büyük Desteğim Annem
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 7 Ocak 2018'de yapılacak Erken Genel ...
Demokrat Parti Gazimağusa'da Gövde Gösterisi Yaptı
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Ertuğruloğlu: “Türkiye’nin gücü Kıbrıs Türkü’nün de gücüdür”

Ertuğruloğlu: “Türkiye’nin gücü Kıbrıs Türkü’nün de gücüdür”

  Byturco Medya Yayın Grubunda Özümüz Aynı ,Yenileniyoruz..
 
  Siz İyimisiniz Özgür Özel Bey
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Siz İyimisiniz Özgür Özel Bey
 
Mehmet Kesim
 
 
Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç
 
Prof.Dr.Ata Atun
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
Byturco Medya Yayın Grubunda Özümüz Aynı ,Yenileniyoruz..
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya