Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   13/15 °C
 
 
    ASSİM İnovasyon Şirketlerinde Sevindiren Ciro  
 
    UBP Girne Milletvekili Dr.Hasan Küçük Yazdı : Kimin için insan hakları?  
 
    KKTC Cumhurbaşkanı Tatar Yabancılara Mülk Satışı Konusunda Açıklama  
 
    Dijtal Köprü İçin Doha'da İmzalar Atıldı  
Girne 10 Şubata , Lefkoşa 3 Şubata Kadar Hafta Sonu İse Tüm KKTC Kapanacak
Girne 10 Şubata , Lefkoşa 3 Şubata Kadar Hafta Sonu İse Tüm KKTC Kapanacak
 
KKTC Bakanlar Kurulu kararlarını Başbakan Saner açıkladı. Bu gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek kararlar çerçevesinde Girne’de 10 Şubat’a kadar, Lefkoşa’da ise 3 Şubat’a kadar Hafta sonu tüm KKTC'de sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
 
26 Ocak 2021 Salı - 20:49

Yarından itibaren diğer ilçelerde gece sokağa çıkma yasağı saat 20.00’de başlayarak 05.00’e kadar sürecek.
Hafta sonu ise tüm ülkede kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
Tüm okul öncesi, ilk ve orta eğitimde online eğitime geçilecek.
Başbakan  Ersan Saner  başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası alınan kararları Başbakan Saner açıkladı. Sağlık Bakanı  Ali Pilli de Saner’e eşlik etti.
BAŞBAKAN SANER AYRINTILARI AÇIKLADI 
Başbakan Saner, ülkede görülen yerel vaka sayılarının giderek artış göstermesi ve buna bağlı olarak temaslı sayılarının artmasının yerel bulaşta artışa sebep olduğunu belirtti. Pozitif vakaların temaslıları hakkında verilen bilgilere bakıldığında bazı bilgilerin gerçek bilgilerle bağdaşmadığını dile getiren Saner, eksik verilen beyanlarla, ülkede temaslıların da kontrol altına alınması konusunun büyük bir sorun teşkil ettiğini kaydetti.
Saner, bugün ve dün akşam gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra konuyu enine boyuna değerlendirdiklerini ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun aldığı kararlara Sağlık Bakanlığı’nın da önerileriyle yapılan düzenlemeler ve bunun yanında kendilerinin de sokağa çıkma yasağı ile ilgili aldığı kararları da paylaşacaklarını bildirdi.
Saner, Covid-19 pozitif çıkan ve hastanede tedavi görmesi gereken semptomlu hastaların sayısının da giderek artış göstermesi nedeniyle hastanede hizmet veren yatak, servis ve sağlık personeli sayısının yetersiz kalacağı ve sıkıntı yaratacağını da gözlemlediklerini belirtti.
Saner, tüm bunlar dikkate alındığında vaka sayılarındaki ani yükseliş olacağı öngörüsü doğrultusunda, sağlık sisteminin kaldıramayacağı bir noktaya gelmemesi için aldıkları kararları uygulamaya koyacaklarını kaydetti.
Saner, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin ürettiği kararları Sağlık Bakanlığı aracılığıyla Başbakanlığa ulaştırdığını ve kararların Resmi Gazete’de yayınlandığını açıkladı.
İŞTE  KARARLAR…
Alınan kararlar şöyle:

  1. 31 Ocak 2021 tarihine kadar ülkelere göre belirtilen karantina kararlarının belirtilecek olan ikinci karara kadar uzatılmasına karar verilmiştir.
  2. Girne ve Lefkoşa ilçesinde artan yerel bulaş nedeni ile 02 Şubat 2021 tarihinde yapılacak olan yeniden değerlendirmeye kadar;
  • Girne ilçesinin 27 Ocak 2021 saat: 00:01’den 10 Şubat 2021 saat:23:59’a 
  • Lefkoşa ilçesinin 27 Ocak 2021 saat: 00:01’den 03 Şubat 2021 saat:23:59’a kadar aşağıda belirtilenler dışında kalan tüm faaliyet ve işyerlerinin kapatılması/ durdurulmasına karar verilmiştir. Belirtilen ilçelerde açık kalacak hizmetler;
 -Eczane, benzin istasyonu, fırın, kasap, market gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet veren işletmeler ve bunların tedarikçileri,
-Restoranların sadece paket servis hizmetleri,
-TÜK’ün yem ve arpa satışının devam etmesi, Yem fabrikaları ve yem tedarikçilerinin faaliyetlerini sürdürmelerinde gerekli esnekliğin gösterilmesi, Un fabrikaları, Süt Kurumu ve süt işleyen imalathanelerin de üretimlerine devam etmesi
- Oto araç kurtarma, internet servis sağlayıcılarının acil arıza hizmetlerinin devam etmesi
- Özel güvenlik hizmeti veren firmaların çalışmaya devam etmesi
- Su üreticileri, dağıtıcıları ve satıcılarının hizmet vermeye devam etmesi
- Hayvancılık, tarım, inşaat, gıda ve bu sektörlere ait ihtiyaç tedarikçilerinin faaliyetlerinin devam etmesi uygun görülmüştür
3.Girne ve Lefkoşa ilçelerine diğer ilçelerden giriş çıkışların durdurulmasına karar verilmiştir. Bu süreçte Girne ve Lefkoşa ilçelerinde ikamet eden polis, sağlık, itfaiye, sivil havacılık, matbaacılar, elektrik kurumu, belediyeler, bankalar ve muhasebeciler, sarı basın kartı sahibi ve/veya basın çalışanlarının hizmetlerine devam edeceği nedenle belgelemeleri koşulu ile giriş çıkışlarını sürdürebileceklerdir. Ayrıca Bakanlıklar ve Bakanlıklara bağlı Dairelerde kamu hizmetlerinde herhangi bir aksama olmaması amacıyla en üst ita Amirlerinin uygun göreceği çalışma düzenine göre çalışanlar, ihtiyaç duyulması halinde görevlerine devam edeceklerdir.
4.Lefkoşa ve Girne ilçelerinde tam gün sokağa çıkma yasağı uygulanması, bu ilçeler dışındaki ilçelerde Bakanlar Kurulu tarafından alınan sokağa çıkma yasağının uzatılarak, sokağa çıkma yasağının gece saat:20:00’da başlatılması kurul tarafından önerilmektedir.
5.27 Ocak 2021 tarihinden 10 Şubat 2021 tarihine kadar devlet ve özel okullarda, tüm okul öncesi, ilk ve orta eğitimde yüz yüze eğitimlerin (dershane, etüt, özel dersler ve kurs faaliyetleri de dahil) durdurularak online eğitime geçilmesi uygun görülmüştür. Bu uygulama kreşler ve özel eğitim merkezlerini kapsamamaktadır.
6.Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden ve Güney Kıbrıs’ta rutin tedavi gören/tedavileri başlanmış hastaların mağduriyet yaşamaması ve tedavilerinin tamamlanabilmesi amacıyla Güney Kıbrıs'a günübirlik karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmaları uygun görülmüştür. Sağlık amacıyla geçiş yapacak olan hasta ve refakatçisinin (gereği halinde) girişte son 3 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca tedavi sonrasında ülkemize dönen hasta ve refakatçiler ülkeye girişlerinin yedinci ve on dördüncü günlerinde yeniden PCR testlerini yaparak sonuçlarını Bakanlığımıza iletilmesi gerekmektedir.
7.Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında temassız ticaret yapan kişilerin karantina uygulaması olmaksızın ticaret yapmaları uygun görülmüştür.
8.Yeşilırmak Sınır Kapısı’ndan yalnızca sağlık amacı ile ambulansların transit geçişlerde karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmalarına bunun dışındaki geçişlerin karantinaya tabii olması uygun görülmüştür.
9.Pile’de ikamet eden veya Pile’de çalışan kişilerin, 72 saat içerisinde yapılan güncel negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapabileceklerdir.
10.BM, AB, İngiliz Üsler Bölgesi, Ara Bölge ve Barış Gücü çalışanları son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın giriş yapabileceklerdir.
11.Cenaze törenlerinin sadece birinci derece yakınlarının katılımı ile yapılmasına karar verilmiştir.
12.Takım spor antrenman ve müsabakalarının bir sonraki karara kadar durdurulmasına karar verilmiştir.
13.Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin bir sonraki karara kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.
14.Güney’de ikamet edip Kuzey Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin bir sonraki karara kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.
15.Beyarmudu’nda ikamet eden kişilerin Üsler Bölgesi’nde hayvancılık ve tarım faaliyetlerini yerine getirebilmek amacıyla karantina uygulaması olmaksızın Üsler Bölgesi’ne günübirlik geçiş yapmaları uygun görülmüştür.
16.İşyeri açılış törenlerinin, düğün, sinema, tiyatro, doğum günü, toplu ibadet, nişan, nikah, mevlit, sergi vb. faaliyetlerinin durdurulmasına ilişkin kararın bir sonraki karara kadar uzatılmasına karar verilmiştir.
17.Ev ziyaretlerinin durdurularak, çekirdek aile dışında aile fertlerinin bir araya gelmemesine özen gösterilmesi gerekli görülmüştür.”
2 ŞUBAT’TA DEĞERLENDİRME
Bu kararların 27 Ocak’tan itibaren yani bu gece yarısından sonra geçerli olacağına bir kez daha vurgu yapan Saner, uygulamanın yarından itibaren başlayacağını kaydetti. Saner, 2 Şubat’ta kararların tekrar değerlendirilerek, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından gerekli kararlar üretilerek, bunların Bakanlar Kurulu ile paylaşılacağını bildirdi.
Saner, Lefkoşa ve Girne’de dışındaki ilçelerde kurulun kararlarına paralel olarak Bakanlar Kurulu olarak gece sokağa çıkma yasağı konusunda aldıkları kararı revize ettiklerini ifade etti. Saner, mevcut alınan kararlarla paralellik göstermesi açısından 27 Ocak’tan yani yarından itibaren sokağa çıkma yasağının gece 20.00’den itibaren başlayacağını vurguladı. Saner, yani sokağa çıkma yasağının 20.00-05.00 arasında uygulanacağını ve bu uygulamanın 3 Şubat’a kadar devam edeceğini söyledi.
Başbakan Saner, bu çerçevede özel sektör çalışanları, kamuda özel hizmetleri yerine getirecek çalışanlar, polis, itfaiye, belediye, sivil savunma, kaymakamlıklar ve benzeri dışında kalan kişilerin kısmi sokağa çıkma yasağına uyacağını kaydetti. Saner, kısmi sokağa çıkma yasağının Lefkoşa ve Girne bölgesini kapsadığını belirtti. Saner, görevli olan kişilerin kaymakamlıklardan izin almaları koşuluyla iş yerlerine geliş ve gidişlerinin mümkün olacağını ifade etti.
HAFTA SONU TÜM ÜLKEDE KISMİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK
Saner, bunun yanında tüm ülkede 29 Ocak gece 20.00’den, 1 Şubat sabah saat 05.00’e kadar kısmi sokağa çıkma yasağı olacağını açıkladı. Saner, kısmi sokağa çıkma yasağı kapsamında fırınlar, eczaneler, marketler, benzin istasyonları ihtiyacı olan vatandaşların izne tabi olarak kendi ilçeleri içerisinde bu ihtiyaçlarını giderebileceğini bildirdi.
Saner, bulaşıcı hastalık olan Covid-19’un ülkede yaygınlaşmasının önüne geçmek ve hastalığı kontrol altına almak adına alınan bu tedbirlerden sonra 2 Şubat’ta konunun tekrar değerlendirilerek, halkla paylaşılacağını söyledi.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
İbradı Belediye Başkanı Küçükkuru CHP’den İstifa Etti
 
Başkan Topaloğlu'ndan, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er'e Bilgilendirme
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Cumhurbaşkanı Tatar, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulunu topladı
KKTC Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ersin ...
Alsancak – Lapta bölgesi için ek tedbirler
Sağlık Bakanı Ali Pilli, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser ve Lapta ...
Artan Vaka Sayısı Girne'ye Kapanma Getirdi
KKTC Sağlık Bakanlığı Artan vaka sayıları yüzündan Girneye uygulanacak ...
Bakan Pilli'den KKTC'de Aşılama Konusunda Açıklama
KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli , yazılı bir açıklama yaparak, Avrupa Birliği ...
 
 
KKTC Kızılay Kan Ekibine koronavirüs aşısı
Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Birim ekibinin, kan bağışı güvenliğine ...
KKT'de CSon 24 saatte 10'u yerel 12 pozitif vaka
Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayısının 2980 ...
KKTC'de Üniversiteler Yüzyüze Öğretime Hazırlanıyor
KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu ve GAÜ Kurucu Rektörü ...
Önder Sennaroğlu KKTC Meclis Başkanı Seçildi
KKTC Meclis Başkanlığı’na tek aday olarak gösterilen Ulusal Birlik Partisi ...
 
 
Faiz Sucuoğlu'ndan koalisyon ortaklarını eleştiri
UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, KKTC Meclis Başkanlığı seçiminin ilk turunda ...
KKTC'de Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulundan Geri Adım
KKTC Sağlık Bakanlığınca yapılan açıklamada Bulaşıcı hastalıklar üst kurulun ...
KKTC'de 11'i Yerel 12 Pozitif Vaka Daha
Bakan Pilli: "Toplam 1560 test yapıldı, 11’i yerel 12 pozitif vakaya rastlandı, ...
KKTC Hükümetinde Kapanma Krizi
KKTC Bakanlar kurulu Sağlık bakanlığınca yayınlananan karar sonrası toplanarak ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
UBP Girne Milletvekili Dr.Hasan Küçük Yazdı : Kimin için insan hakları?

UBP Girne Milletvekili Dr.Hasan Küçük Yazdı : Kimin için insan hakları?

  Nice Yüzyıllara Türkiyem
 
  Sen Çok Yaşa Türkiye Cumhuriyeti Devletim
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Sen Çok Yaşa Türkiye Cumhuriyeti Devletim
 
Mehmet Kesim
 
 
Özeleştiri Zamanı Geldi
 
Prof.Dr.Ata Atun
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
Nice Yüzyıllara Türkiyem
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya