Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   14/19 °C
 
 
    İlk İftarı Kırcamililerle Yapan Başkan Uysal : Kırcami'de İnşaatlar başlayabilir  
 
    Girne Belediyesi riskli binalara yönelik çalışmalar sürüyor  
 
    ANET Kart’la iyilik hareketi  
 
    Diyanet İşleri Başkanlığından Ramazan mesajı  
KKTC'de 19 Mayıs Kutlamaları Çoşkuyla Gerçekleşiyor
KKTC de 19 Mayıs Kutlamaları Çoşkuyla Gerçekleşiyor
 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklerle çoskuyla kutlanıyor.
 
19 Mayıs 2019 Pazar - 11:43

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak başlattığı kurtuluş mücadelesinin 100’üncü yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, bu sabah saat 08.00’de Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’in Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla başladı.

Geçmişte yaşanan onurlu mücadeleleri, bugünlere hangi zorluklarla gelindiğini her zaman hatırlamak gerektiğine işaret eden Özyiğit, “O günlerde yapılan fedakarlıklar, bugün bizlerin bu topraklarda başı dik, barış ve huzur içinde yaşamamız içindi. Bugün ise attığımız her adımda bunları hatırlayıp, onların bizlere bıraktığı mirası, akıl ve bilim yolunda parlatmak hepimizin boynunun borcudur.” dedi.

“KURTULUŞ SAVAŞI'NIN ANLAM VE ÖNEMİ YILLAR GEÇTİKÇE ÇOK DAHA İYİ ANLAŞILMAKTADIR”

Özyiğit konuşmasına, “Bugün, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlatılan kurtuluş mücadelesinin ilk adımlarının atıldığı gün olan 19 Mayıs 1919'un 100’üncü yıldönümü. Bir başka deyişle; Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi ayakları üzerine kalkışının ve onurlu mücadelesinin üzerinden bir asır geçmiş durumda. Bu önemli ve anlamlı günü kutlayacak olmanın heyecanını yaşarken, hepinizi en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.” diyerek başladı. 

Özyiğit, aradan yüz yıl geçse de, Atatürk'ün Samsun'a çıkarak başlattığı Kurtuluş Savaşı'nın anlam ve önemin, yıllar geçtikçe çok daha iyi anlaşıldığını vurguladı. 

Kurtuluş Savaşı’nın, Türk milletinin bağımsızlığını kazanması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda temel adım olurken, Atatürk’ün aynı zamanda, çağdaş uygarlık hedefini ortaya koyduğunu kaydeden Özyiğit, Kıbrıs Türk halkının da, Atatürk ilkelerini, demokratik, laik ve çağdaş yaşam biçimini benimseyerek, içselleştirdiğini belirtti. 

Bu anlamlı ve tarihi günün Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat gençlere armağan edilmesinin, onun, gençlere olan inancının, güveninin en somut göstergesi olduğunu söyleyen Özyiğit, “Yarınlarımızın teminatı olan siz gençlerimizin Atatürk'ün çizdiği yol doğrultusunda ilerleyeceğine, ülkesine sahip çıkarak kendini her alanda geliştirerek, çok daha sağlam temeller üzerinde ileriye taşıyacağına olan inancımız tamdır.” dedi.

Özyiğit, şunları kaydetti: 

“Bu önemli günde geçmişte yaşanan onurlu mücadeleleri, bugünlere hangi zorluklarla geldiğimizi her zaman aklımızın bir köşesinde tutmamız gerekmektedir.

O günlerde yapılan fedakarlıklar, bugün bizlerin bu topraklarda başı dik, barış ve huzur içinde yaşamamız içindi. Bugün ise attığımız her adımda bunları hatırlayıp, onların bizlere bıraktığı mirası, akıl ve bilim yolunda parlatmak hepimizin boynunun borcudur.”

“SİZ GENÇLER KENDİNİZİ HER KONUDA GELİŞTİRMEKTEN GERİ KALMAYIN”

Günümüz dünyasında bilimde, sanatta, sporda, eğitimde, ekonomide kendini sürekli geliştiren toplumların ayakta kalabildiğini belirten Özyiğit, “Bu anlamda siz gençler kendinizi her konuda geliştirmekten geri kalmayın. Sorun, sorgulayın, araştırın. Kökeni, geçmişi, inanışı ve değerleri ne olursa olsun hiç kimseyi dışlamayın.” ifadelerini kullandı. 

Gençlerden, toplumsal çıkarları her zaman bireysel çıkarların önünde tutmalarını isteyen Özyiğit, “Ve ne olursa olsun kimsenin sizi barıştan, birarada kardeşçe yaşamaktan alıkoymasına izin vermeyin.” diye konuştu. 
Özyiğit, şöyle devam etti: 

“Bizlere düşen görev de, daha kurumsal ve sürdürülebilir yapılar kurup, geleceğimiz olan siz gençlerimizin gelişimine katkı koymak, daha üretken, daha sağlıklı, belirli değer ve becerileri kazanmış, insan haklarına, demokrasiye ve hukuka saygılı, ülkesine sahip çıkan bireyler olarak yetişmenizi sağlamaktır. Uğraş ve hedeflerimizin temelini bunun oluşturduğunu özellikle vurgulamak isterim. Bu vesileyle, her türlü özveri ve çabayı göstererek, sizleri geleceğe hazırlayan tüm öğretmen kardeşlerime de teşekkür etmeyi bir borç bilirim.” 

Özyiğit, Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizi saygıyla anarken, tüm gençlerin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutladı.

TÖRENLER 

Başkent Lefkoşa ile tüm ilçelerde, köy ve kasabalarda bugün Atatürk anıtlarına çelenk koyma töreni gerçekleştirilecek.

LEFKOŞA

Lefkoşa’daki ilk tören saat 09.00’da Atatürk Anıtı’nda yapılacak. Törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de katılacak.

Törende protokol sırasına göre anıta çelenkler konulacak, Anıtkabir’den getirilen toprak Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri tarafından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya takdim edilecek.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle son bulacak.

“100. YIL KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ – GALA PROGRAMI”

Bu arada Lefkoşa’daki etkinlikler çerçevesinde bu akşam saat 18.00’de tüm Lefkoşa okullarının, üniversitelerin, kurum ve kuruluşlar ile spor federasyonlarının katılımı ile “100.Yıl Kortej Yürüyüşü” gerçekleştirilecek. Bando eşliğinde Lefkoşa Atatürk Büstü önünden başlayacak kortej, Pronto Çemberi güzergahı izlenerek Dereboyu Avenue alanına varacak.

Kortejin alana ulaşmasının ardından gala gecesi başlayacak ve Telsim Freezone Liselerarası Müzik Yarışması’nda dereceye giren okullar sahne alarak bayram coşkusuna ortak olacak.

GAZİMAĞUSA

Gazimağusa’daki tören saat 18.30’da Zafer Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşmalar ve şiirlerle buradaki tören tamamlanacak ve kortej İlker Karter Caddesi’ne yürüyecek.

İlker Karter Caddesi’ndeki tören saat 19.19’da başlayacak. Buradaki törende TED Koleji ve Namık Kemal Lisesi orkestraları konser verecek. Müzisyen Soyhan Bilgeer de mini bir konser verecek.

GİRNE

Girne’deki ilk tören Atatürk Anıtı önünde 08.30’da çelenklerin konması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ile başlayacak, şiirler ve konuşma ile sona erecek.

“100. Yıl Kortej Yürüyüşü” okullar, üniversiteler, dernekler, kurum ve kuruluşlar, kulüpler ve halkın katılımı ile Baldöken Otoparkı’ndan Atatürk Büstü ’ne doğru saat 17.30’da başlayacak.

Girne’deki etkinlikler kapsamında KTBK bölge bandosu ve Telsim Freezone Müzik Yarışması’na katılan 19 Mayıs TMK, ESK, GAÜ konserleri saat 19.19’da gerçekleştirilecek.

GÜZELYURT

Güzelyurt’ta, Atatürk Anıtı önünde 17.00’de başlayacak törende, çelenkler sunulacak, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşmalar ve şiirle program sona erecek.

İSKELE

İskele’de törenler iki bölümden oluşacak. Saat 16.00’da kortej yürüyüşüyle başlayacak törende saat 17.00’de İskele Ecevit Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenkler konulacak, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması, şiirler ve konuşma ile tören sona erecek.

İskele Belediyesi Açık Hava Kültür Merkezi’ndeki ikinci tören saat 17.30’da başlayacak, törende folklor, dans ve çeşitli gösteriler yer alacak, tüm öğrencilerin katılımıyla saat 19.19’da Atabarı eşliğinde Ata’ya saygı gösterisi yapılacak.

LEFKE

Etkinlikler kapsamında Lefke Atatürk Anıtı önündeki tören 09.30’da başlayacak. Çelenklerin konması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından tören, konuşmalar ve şiirlerle son bulacak.

MEHMETÇİK

Mehmetçik’teki törenler Belediye Parkı’nda saat 09.30’da başlayacak. Çelenklerin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması, konuşma ve şiirle tören sona erecek.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
KKTC Polisi Girnede'ki Saldırı Olayına karışan aracı arıyor
 
Erdoğan'dan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
KKTC Polisi Girnede'ki Saldırı Olayına karışan aracı arıyor
ZNY 928 Plakalı Ford Fiesta Polisce heryerde aranıyor
KKTC Plajda Çırılçıplak Dolaşan Adam Göz altında
Vatandaşın büyük tepkisine yol açan ve Görevlilere saldıran şahısla ilgili soruşturma sürüyor
GAÜ 'Zirve 4.0 Değişen Gazetecilik 'Etkinliği Gündeme Damgasını Vurdu
GAÜ 'Zirve 4.0 Değişen Gazetecilik ' ikinci oturumunda önemli konular ele alındı
DAÜ 4. Uluslararası Bankacılık ve Finans Perspektifleri Konferansı Başladı
DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi,Bankacılık ve Finans Bölümü tarafından ...
 
 
Denizcilik ve Deniz Güvenliği Formu GAÜ'de Gerçekleşti
Foruma İlgi büyük oldu,Üst düzey devlet yetkilileri katıldı
Dekan Caniklioğlu :Hukuk bir sanattır ,Çok yönlü bilgi,beceri ve vasıf gerektirir
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ); Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meltem ...
Tümen Komutanı Kaya'dan,Başkan Özçınar'a nezaket ziyareti
KKTC'de 39. Tümen Komutanı Coşkun Kaya Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut ...
GAÜ Badminton Takımı Bu Yılda Şampiyon
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Badminton takımı, 2018-2019 KKTC Üniversiteler ...
 
 
İŞAD Uyardı : " KKTC'nin risk haritası çıkarılmalı"
Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD), yaşanan sel felaketiyle ilgili ...
2019 GAÜ Burs Sıralama Sınavı 31 Mayıs 2019 Cuma Günü
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), KKTC Liseleri’nden mezun olmuş üniversite ...
Lefkoşa'da Döviz Bürosu Sahibine Silahlı Saldırı
Gesfi Döviz sahibi Gökhan Naim silahlı saldırıda öldürdü!
KAÜ Rektörü Özgöker TKKTTOD Başkanı Seçildi
Türk-Kuzey Kıbrıs Türk Ticaret Odası Derneği’nin (TKKTTOD) Kıbrıs Evi’nde ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
İlk İftarı Kırcamililerle Yapan Başkan Uysal : Kırcami'de İnşaatlar başlayabilir

İlk İftarı Kırcamililerle Yapan Başkan Uysal : Kırcami'de İnşaatlar başlayabilir

  Gün Birlik ,Gün Yardım Günü
 
  ŞİMDİ KKTC HÜKÜMETİNDEN BEKLENEN NE ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
ŞİMDİ KKTC HÜKÜMETİNDEN BEKLENEN NE ?
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
Gün Birlik ,Gün Yardım Günü
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya