Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   10/15 °C
 
 
    Av.Serkan Bayram Buğday Tanesi ,Engelsiz Söyleşiyle Akdenizli Gençlerle Buluşuyor  
 
    Bakan Akar: “Kıbrıslı kardeşlerimizin hakkını, hukukunu çiğnetmedik, çiğnetmeyeceğiz”  
 
    4 iş fikirleri yarışma başvuruları başladı  
 
    Mehmet Baysarı'dan Üzücü Haber  
Kıbrıs Türk Ticaret Odası'ndan AB Günü Etkinliği
Kıbrıs Türk Ticaret Odası ndan AB Günü Etkinliği
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Avrupa Komisyonu temsilcileri ve yabancı misyon şeflerinin de katıldığı AB Günü etkinliğinde yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği ile ilişkilerin daha sağlıklı bir zemine taşınması için Avrupalı siyasetçilere çağrıda bulundu.
 
9 Mayıs 2013 Perşembe - 22:36

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Avrupa Birliği’nin bir barış projesi olduğunu hatırlatmak amacıyla kutlanılan Avrupa Birliği Günü’nü, “Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türklere yönelik sözlerini tutmadığı için, toplumun farklı kesimlerinden temsilcilerin AB hakkında görüşlerinin aktarıldığı” bir etkinlik düzenledi.
Etkinlikte konuşan toplumun farklı kesiminden temsilciler, izolasyonlar, AB mali yardımlarında çıkarılan bürokratik engeller, AB kurumlarının Kıbrıs Türklerine yönelik kabul edilemeyen bazı uygulamaları dile getirildi.
Etkinliğe Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun yanında, yabancı ülke misyon şefleri ile Avrupa Komisyonu temsilcileri de katıldı.
EROĞLU
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Avrupa Birliğinin Kıbrıslı Türkler açısından “Avrupa’daki yaşam biçimini algılayabilmelerinden dolayı” bir hedef olarak görüldüğünü kaydetti.
Eroğlu, “Bunun esas nedeni ne ekonomik sıkıntılar nede, Kıbrıs sorununun dayattığı siyasi sıkıntılardır. Esasen Kıbrıslı Türklerin kendilerini Avrupalı olarak görür olmaları ve yaşam biçimini benimsemeleridir. Kıbrıslı Türklerin Avrupa’nın diğer halklarından pek fazla bir farkı yoktur. Avrupa halkları ile mevcut düzeyde bütünleştikleri takdirde pek fazla sıkıntı çekmezler” dedi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, 2004’te Birleşmiş Milletler çözüm planının sonuçlarının Kıbrıslı Türkler açısından bir “hayal kırıklığı” olmasına rağmen ilişkilerin geliştirilmesi için çalıştıklarını ifade etti.
AB tarafından sağlanan katkılardan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Eroğlu, “Tüm bunlar yaşanırken bizim Brüksel’deki durumumuz belirsizdir. Doğrudan Ticaret Tüzüğü bir kayıp gibi” dedi.
AB’den “Kıbrıs’taki statükoya daha adil bir şekilde bakmaları” ve “Kıbrıslı Türklerin sorunlarını değerlendirmelerini” istediklerini kaydeden Eroğlu, “Bizler Avrupa Birliği siyasetçileri ile işbirliğine her zaman hazır olduk ve bu işbirliğinin daha sağlıklı zeminlerde yürüyebilmesi için gerekli katkıyı yapmaya hazır olduğumuzu burada bir kez daha belirtmek isterim” dedi.
Eroğlu konuşmasının sonunda, AB’ye karşı çok olumlu olmaya dikkat gösterdiğini ancak KTTO Başkanı Güney Çerkez’in konuşmasında Kıbrıs Türkünün düşüncelerine tercüman olduğunu söyledi.
ÇERKEZ
KTTO Genel Başkanı Günay Çerkez konuşmasında, “Kıbrıslı Türkler, Avrupa Birliği’ne olan inancını her geçen gün biraz daha yitirmekte ve bu eğilim maalesef giderek daha geniş kesimleri içine almaktadır” dedi..
AB’nin Kıbrıslı Türklere verdiği sözleri tutulmadığı ve saygı göstermemesinden dolayı AB Günü’nde kutlama yerine farklı bir yöntem uygulamaya karar verdiklerini anlatan Çerkez, “AB’nin Kıbrıs’taki çözüm ortağı olarak halkımızın neler hissettiğini Avrupalı dostlarımıza aktarmanın öncelikli görevimiz olduğunu düşünerek bugünkü etkinliğimizin formatını farklı şekilde oluşturduk” dedi.
Çerkez, “Avrupalı dostlarımızın çözümü isteyen tarafı gün geçtikçe daha da fazla cezalandırırken, çözümü istemeyen tarafı da gün geçtikçe daha da fazla ödüllendirdiğini net bir şekilde görüyoruz” dedi.
AB’nin yarattığı fırsatlardan tüm AB vatandaşlarının yararlanması için çaba sarf edildiğini kaydeden Çerkez, “AB vatandaşı olan bizler, AB’nin en temel haklarından bile yararlanamamaktayız. Genç Üniversite mezunlarımız Erasmus projesinin bir parçası olma hakkına sahip değiller. Yine ayni içtenlikle sormak isterim: Haklar olmadan AB vatandaşı olmak ne demektir? Cevabı yine çok basittir. Hiçbirşey demektir. Onun için hiçbir kimse bizimle alay etmesin. Havuç gösterip acı biber vermesin” dedi.
Geçen yüzyıl kıtayı hatta dünyayı bölen soğuk savaşın Avrupa’da ısrarla sürdürülmeye çalışıldığı tek yerin Kıbrıs olduğunu kaydeden Çerkez, “Kıbrıs Rum yönetimi siyasi ve psikolojik bir savaş yürütmektedir. Ancak bizce burada ki esas sorumlu Kıbrıs Rum Yönetimi değil buna müsamaha gösteren AB’dir” dedi.
KRİZ KATALİZOR OLARAK KULLANILABİLİR
Güney Kıbrıs halkına ekonomik krizden dolayı üzüntü duyduklarını ancak ekonomik krizin katalizör olarak kullanılıp çözüme ulaşılabileceği ve krizin ters yüz edilebileceğini kaydeden Çerkez, “Özellikle Güney Kıbrıs ekonomisinin süratle ve dıştan para pompalama ihtiyacı olmadan sürdürülebilir bir yapıya kavuşması Güney Kıbrıs kayıtlı gemilerin Türkiye limanlarından yapacağı taşımacılık ve Türk ekonomisinin katkılarıyla olacaktır. Giriş limanına bakılmaksızın adaya gelen Türk vatandaşları dahil, herkesin Güney’e geçebilmesi özellikle Güney’deki dükkanlar, lokantalar, kısaca KOBİ’lere gelir kaynağı olacak, Türk vatandaşlarının yatırımları ekonomiye ciddi bir ivme kazandıracaktır” dedi.
NAMİ
CTP-BG Milletvekili Özdil Nami ise, AB ile uyumlaşma sürecinde hayata geçirilmesi gereken pek çok yasa bulunduğuna dikkat çekerek, AB aday ülkelerin AB uyum çalışmalarını Avrupa Birliği ile imzalanan resmi bir belge üzerinden yürüttüğünü, ancak KKTC’nin bu uyum çalışmalarını söz konusu resmi belgenin getirdiği yükümlülüklerden muaf yürüttüğünü kaydetti.
Avrupa Parlamentosu’nun Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde Kıbrıslı Türklere tanınan temsiliyet hakkını tanımayı ret ettiğini bunun yerine Kıbrıslı Türklerle temas için Avrupa Parlamentosu üyelerinden oluşan Yüksek Temas Grubu’nu oluşturduğunu anımsatan Nami, “Ancak bu temas grubunun başarısızlığı ortaya çıktıktan sonra AP’de temsiliyet konusu gündeme gelmiştir” dedi.
Konunun Parlamento Başkanı’nın gündeminde olduğunu ve parlamentoda bazı gruplar tarafından da destek gördüğünü, ay sonunda Parlamento Başkanı Martin Schultz’la görüşme yapılacağını kaydeden Nami, “Ümidimiz yıl sonundan önce bunun Avrupa Parlamentosu’nun AKPA örneğine benzer bir şekilde bu temsiliyeti Kıbrıs Türk toplumuna sağlamasıdır” dedi.
TAÇOY
UBP Milletvekili Hasan Taçoy ise AP’daki temsiliyetin 2014 AP üyeliği seçimlerinden önce çözülmesi gerektiğini, aksi takdirde lobi faaliyetlerine sıfırdan başlamak gerekeceğini kaydetti.
Kıbrıslı Türklerin Avrupa Birliği’nden doğrudan ticaret, doğrudan uçuş ve Avrupa Parlamentosu’nda temsiliyet hakkı için beklenti içerisinde olduğunu belirten Taçoy, “Bu beklentiler bir türlü gerçekleşememekte ve Avrupa Birliği’ne güvende her geçen gün düşüş yaşanmaktadır” dedi.
Kıbrıs Türk tarafının AB ile uyum çalışmalarına davam edeceğini kaydeden Taçoy, “Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılabilmesi için AB’nin taraflara dengeli bir yaklaşımda bulunması ve Kıbrıs Rum kesimi liderliğinin Avrupa Birliği’ni, Kıbrıslı Türklerini izole etme yönünde kullanmaktan vazgeçmesi gerekmektedir” dedi.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Dayanışma Evi'nde “Avrupa Günü” Kutlamaları
 
Başbakan'dan Suriye Değerlendirmesi
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Dayanışma Evi'nde “Avrupa Günü” Kutlamaları
Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) ile Avrupa Birliği Kıbrıs ...
Cumhurbaşkanlığı'ndan Apostolos Andreas İle İlgili Açıklama
Cumhurbaşkanlığı, Dipkarpaz’daki Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonu ...
Girne İlçe Emniyet Kurulu Toplandı
Girne İlçe Emniyet Kurulu, Girne Kaymakamı Gürkan Kara başkanlığında toplandı.
KKTC, Yeni Cezaevi’ne Kavuşuyor
KKTC İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, KKTC’ye yapılması ...
 
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Ladsous'u Kabul Etti
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu BM Barışı Koruma Operasyonları Genel Sekreteri ...
Fellahoğlu, Lefkoşa Bölgesi Muhtarları İle Biraraya Geldi
Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Kadri Fellahoğlu bugün “Muhtarlar ...
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Bozer, KHYD Başkan Kocaismail'i Kabul Etti
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, bugün Kanser Hastalarına Yardım ...
Meclis Genel Kurulu Toplanacak
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yarın saat 10.00’da denetim görevini yerine ...
 
 
İskele Sahilleri Artık Daha Temiz
Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nin ...
Küçük, Çiftçiler Birliği Heyetini Kabul Etti
Başbakan İrsen Küçük, Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı ve Yönetim Kurulu’nu kabul etti.
Eroğlu: Şu Anda Şanslısınız Çünkü Bir Devletiniz Var
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Paşaköy Eşref Bitlis İlkokulu Müdürü Mustafa ...
Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği'nden,Bakan Çavuşoğlu'na Ziyaret
Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’nden bir heyet, İçişleri ve Yerel ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Av.Serkan Bayram Buğday Tanesi ,Engelsiz Söyleşiyle  Akdenizli Gençlerle Buluşuyor

Av.Serkan Bayram Buğday Tanesi ,Engelsiz Söyleşiyle Akdenizli Gençlerle Buluşuyor

  Hoş Geldin ,Sağlıkla,Mutlulukla ,Başarıyla Geç 2023
 
  Hos Geldin ,Sefalar Getirdin 2023
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Hos Geldin ,Sefalar Getirdin 2023
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
Hoş Geldin ,Sağlıkla,Mutlulukla ,Başarıyla Geç 2023
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya