Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   27/33 °C
 
 
    Başbakan Üstel :Abdülhamid Han’ın sefere çıkmasının heyecan, gurur ve mutluluğunu yaşayorum  
 
    Antalya Büyükşehir 40 bin kişiye aşure ikram ediyor  
 
    Rektör Prof.Dr.Özkan, Ömer Özkan Bebeği Misafir Etti  
 
    GAÜ Akademisyeni Prof.Dr.Külahoğlu Çocuklara Nasıl Hitap Edilmeli ? Bilgilendirdi  
Rauf Denktaş Üniversitesin'den ‘Arabuluculuk ve Türkiye Uygulaması’ konulu Hukuk Paneli
Rauf Denktaş Üniversitesin den  ‘Arabuluculuk ve Türkiye Uygulaması’ konulu Hukuk Paneli
 
Rauf Denktaş Üniversitesi ile Akdeniz Uyuşmazlık Çözüm Merkezi iş birliğinde Rauf Denktaş Üniversitesi Amfi Salonunda ‘Arabuluculuk ve Türkiye Uygulaması’ konulu Panel düzenlendi
 
3 Ekim 2019 Perşembe - 21:36

Panel’in açılışında konuşan Rauf Denktaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali BIÇAK, arabuluculuğun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de bir ihtiyaç olduğunu ve kısa bir süre içerisinde yasal bir şekilde işlev kazanabileceğini belirtti.
Sözlerine devamla Prof. Bıçak, Rauf Denktaş Üniversitesi’nin eğitim hayatına başlamasının üzerinden sadece 1 yıllık bir zaman geçmesine rağmen bu 1 yılda çok başarılı bir başlangıç yaptıklarını, Rauf Denktaş Üniversitesi’nde tüm bölümlerde ayni kalitede eğitim ve hizmetin verildiğine vurgu yapmıştır.
Hukuk Fakültesi’nden mezun olan öğrencilerin, hem Türkiye’de hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde avukatlık yapabileceğini ve hukuk müfredatında bulunan İngilizce yabancı dil eğitimi ile de yabancı müvekkiller ile İngilizce lisanında avukatlık hizmeti vermenin da mümnün olacağı yönünde açıklamalarda bulunulmuştur.
Hukuk Bölüm müfredatında 42 Türk Hukuku, 12 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hukuku (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Barolar sınavına yönelik) ve 6 İngilizce temel ders verildiğini belirten Prof. Bıçak, bu şekilde ‘istihdam edilebilir’ mezunlar vermeyi amaçladıklarını vurgulamıştır.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Barolar Birliği Başkanı Av. Hasan ESENDAĞLI ise konuşmasında, arabuluculuğun alternatif bir çözüm yolu olduğunu ve arabuluculuk sistemine de KKTC Barolar Birliği olarak sıcak bakıldığını ancak ülkemizde arabuluculuk sisteminin temelinin oluşması için gerekli olan altyapı (Adalet Bakanlığı ve diğer sair) kuruluşların ülkemizde bulunmaması hasebi ile bu noktada bir eksiklik yaşanabileceğini söyleyerek 2018 yılında bu konuda Bakanlar Kurulu’na bir taslak sunulduğunu ve bu konu ile Barolar Birliği olarak da birçok çalışma ve toplantı yapıldığını belirtmiştir. Keza, ülkemizde, mahkemelerde mevcut olan ticari ve ekonomik davaların yoğunluğunun mahkemelerin gündeminde önemli yer tuttuğunu ve bu yoğunluğunun mahkemeler gündeminden azalması için ise alternatif çözüm yolu olan arabuluculuk sisteminin de ülkemizde uygulanır olmasının son derece önemli olduğunu söylemiştir.
Av. Arb. Yüksel Okyay Evren Panel’de sözlerine ‘arabulucuk nedir?’ sorusuna yanıt vererek; sistematik teknikler uygulayarak görüşmek ve müzekkerelerde bulunmak amacı ile tarafları bir araya getirerek onların birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini ve aralarında iletişim sürecinin kurulmasını sağlamaya çalışan, tarafsız, üçüncü kişi tarafından sürdürülen anlaşmazlık çözüm yöntemidir’ diyerek sözlerine, arabuluculuğun 6325 sayılı “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu” ile Türkiye’de hukuk sistemine dahil edildiğini ve arabuluculuğun en önemli özelliklerine değinerek; ihtiyari, bağlayıcı olmayan, gizlilik esasına dayanan ve tarafların çıkarlarını gözeten bir prosedür olmasıdır ifadesinde bulunmuştur. Av. Yüksel Okyay Evren sözlerine devamla, Türkiye’de kimlerin arabulucu olabileceği, arabulucu olmak için şartların neler olduğu, arabuluculuk başvuruları, neden arabuluculuğa ihtiyaç duyulduğu ve arabuluculuğun engelleri nelerdir konularına da değinmiştir.
Av. Arb. Hilal Çalkın ise sözlerine Akdeniz Uyuşmazlık Çözüm Merkezin’in kuruluşu ve çalışmaları ile ilgili bilgi verdikten sonra arabuluculuğun avantaj ve dezavantajlarını anlatarak Türkiye Cumhuriyeti’nde arabuluculuk mesleğine lisans veren kurumlardan, Türkiye’de arabuluculuk mevzuatının başlangıcından ve ilk arabuluculuk kayıtlarından bahsetmiştir.
Av. Çalkın sözlerine devamla Türkiye Arabuluculuk etik kuralları ve arabuluculuk asgari ücret tarifesi konularına değinerek, 2018 yılında Türkiye’de İş Hukuku uyuşmazlıkları dava şartı adı altında İş Hukuku uyuşmazlıklarının neredeyse büyük bir kısmının önce arabuluculuk yolundan geçerek daha sonra yargı yoluna gidildiğini söylemiştir.
Bununla birlikte 2019 yılında ayni düzenlemenin Ticari uyuşmazlıklar için de yapıldığını, arabuluculuk yöntemi ile tarafların uzlaşıya varma yönünde hem istekli hem de isteksiz kişilerin olması, ihtiyari arabuluculuk yöntemine başvuruların daha fazla olduğu, arabuluculuk masasından geçen dosya sayılarından bahsederek İş Hukuku ve Ticari davaların önce arabuluculuk masasından geçerek dava açıldığı yönünde vurgu yapan Av. Çalkın, başvuru sayılarına bakıldığı zaman ise yargının ciddi anlamda zor durumunda olduğunu vurgulamıştır.
Panel’in son konuşmacısı Av. Arb. Nevin Can ise, arabuluculuk alanında Singapur Sözleşmesi’nden bahsederek bu girişimle uluslararası alanda Türkiye’nin de taraf olduğu toplam 46 ülkenin çok önemli bir adım attığını söylemiştir.
Singapur Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler Ticaret Hukuk Komisyonu’nun hazırlamış olduğu bir sözleşmedir. Arabuluculuk Sonucunda Yapılan Uluslararası Sulh Anlaşmaları Konvansiyonu, Singapur Konvansiyonu’nun diğer bir adıdır.
Sözlerine devamla Av. Can, Singapur Konvansiyonu’nun 7 Ağustos 2019 tarihinde Singapur’da imzalandığını ve kendi bölgesinde ekonomik güç sahibi ülkelerin de aralarında bulunduğu İran, Amerika, Çin, Hindistan, Türkiye gibi ülkeler tarafından daha ilk gününde imzalandığını, bu sözleşme ile ticari anlaşmazlıkların arabuluculukla tarafların anlaşmaya vardığını ve dolayısıyle bu anlaşmaların uluslararası alanda icra edilebilirliğine vurgu yapmıştır. Av. Can, Singapur Sözleşmesi’nin esas amacının sınır ötesi ticari üst uyuşmazlıkların dostane yöntemlerle çözümünü yaygınlaştırmak olduğunu belirtmiştir.
Çok sayıda avukat, stajyer avukat ve hukuk öğrencilerinin katıldığı Panel sonunda Rauf Denktaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, Akdeniz Uyuşmazlık Çözüm Merkezi avukatlarına teşekkür ederek kendilerine KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın halı üzerine dokunmuş bir portresini hediye etmiştir.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Prof. Dr. Tekelioğlu, Başkanı Uysal’ı makamında ziyaret etti.
 
GAÜ Pedogojik Formasyon İçin Son Başvuru 8 Ekim Salı
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Gazeteciler Birliği, diksiyon kursu düzenliyor
Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, basın çalışanlarına yönelik diksiyon kursu düzenliyor.
GAÜ Kurucu Rektörü Akpınar ,BM Toplantısını Değerlendirdi
Akpınar toplantı ile ilgili değerlendirmede ''Bu süreçde ,şahsım ve GAÜ'ye ...
GAÜ'de NASA Space Apps Challenge etkinliği Hazırlığı
18-20 Ekim 2019 tarihinde Kıbrıs’ta sadece Girne Amerikan Üniversitesi ...
Thomas Cook Müşterisi 8 bin yolcu Güney Kıbrıs'ta mahsur kaldı
Havayolu şirketi Thomas Cook'un iflas etmesi nedeniyle 8 bin yolcunun ...
 
 
Akpınar New York’ta, GAܒnün İklim Değişikliği Hakkında Üstlendiği Yeni Hedefleri Duyuracak
(GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, Diplomatlar Birliği Başkan Yardımcılığı ...
GAÜ Projesiyle Filistin Gençliğine Destek Verecek
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) “Uluslar Projesi 35” Kapsamında Ortadoğu ...
Girne Yangını Kontrol Altında
KKTC´nin Girne şehrinde askeri bölge içindeki koruluk alanda başlayan ...
Akpınar :KKTC'yi Tüm Dünyaya'ya Tanıtacağız
GAÜ Kurucu Rekötrü ve Gezici Büyükelçi Serhat Akpınar, resmi temaslar ...
 
 
Akpınar'dan 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı
Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü Serhat Akpınar; '30 Ağustos ...
GAÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Caniklioğlu İddaalı Konuştu
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meltem ...
GAÜ Küresel Misyon Yolculuğu Süreci Afrika'da Başladı
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Küresel Misyon Programında, atamalarını ...
GAÜ ve Kadıköy Belediyesi Tasarım Atölyesinde Kentin Geleceğini Tartıştı
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Başbakan Üstel :Abdülhamid Han’ın sefere çıkmasının heyecan, gurur ve mutluluğunu yaşayorum

Başbakan Üstel :Abdülhamid Han’ın sefere çıkmasının heyecan, gurur ve mutluluğunu yaşayorum

  Hep Birlikte Nice Mutlu Bayramlarımız Olsun
 
  Birlik ve Beraberlik İçerisinde Nice Mutlu Bayramlara
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Birlik ve Beraberlik İçerisinde Nice Mutlu Bayramlara
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
Ve Son Söz Seçmende
 
Reşit KESİM
 
 
Hep Birlikte Nice Mutlu Bayramlarımız Olsun
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya