Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   26/32 °C
 
 
    Hasipoğlu, İslami Dayanışma Oyunları’nda KKTC’nin Neden Olmadığını Açıkladı  
 
    Türkiyenin En Büyüğü İçin Müjdeyi Rektör Özkan Verdi  
 
    KKTC'de Doktorların muayene, tanı tedavi ve cerrahi işlemlerinin ücretlerine zam  
 
    Başkan Uysal, “Neşet’i nasıl biliyorsak Bach’ı da öyle dinliyoruz”  
Sağlık Bakanı Koca'nın Lefkoşa'ya 500 Yataklı Hastane Müjdesi KKTC'de Memnuniyet Yarattı
Sağlık Bakanı Koca nın Lefkoşa ya  500 Yataklı Hastane Müjdesi KKTC de Memnuniyet Yarattı
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,KKTC'de başkent Lefkoşa’ya Türkiye tarafından 500 yatak kapasiteli bir hastane yapılacağını açıklaması KKTC 'de memnuniyet Yarattı
 
16 Şubat 2020 Pazar - 12:42

Koca, hastanenin çevre yoluna yakın ve 270 dönümlük bir arazide inşa edilmesini hedeflediklerini söyleyerek, söz konusu hastaneyi, KKTC’de özellikle hastanın bir başka yere sevk edilmediği, bütün disiplinleri, branş çeşitliliği, insan kaynağı ve teknik altyapısıyla yeterli ve yetkin en üst noktada hizmet veren bir sağlık üssü olarak planladıklarını vurguladı.
TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Başbakan   Ersin Tatar ,TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanı Ali Pilli  ve   Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali,Murat Başçeri , bugün, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret etti.
Ziyarette, bazı bakanlar, hastane yetkilileri, sağlık çalışanları da hazır bulundu.
Heyet öncelikle hastaneyi gezerek, hastaları ziyaret etti ve hastane yetkililerinden bilgi aldı.
Ardından TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Başbakan Ersin Tatar , TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Sağlık Bakanı  Ali Pilli  basına açıklamalarda bulundu.
TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Lefkoşa Devlet Hastanesi ziyareti sonrasında basına yaptığı açıklamada, bugün TC’den geniş ve güçlü bir heyetle KKTC’ye geldiklerini söyledi.
Oktay, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla KKTC’ye olabildiğince sık gelerek, hem Kıbrıs Türkü’nün dertleriyle hemhal olmak, hem de hemen hemen bütün konularla ilgili hükümet başta olmak üzere, yetkililerle istişare edip birlikte çözüm arayışında bulunmaya ve bunları uygulamaya geçirmeye çalıştıklarını kaydetti.
Son zamanlarda KKTC’deki sağlık sorunlarıyla ilgili çok yoğun şekilde kendilerine gelen bilgiler olduğunu dile getiren Oktay, Lefkoşa başta olmak üzere sağlık alanında çok ciddi yatırıma ihtiyacı olduğunu vurguladı.
TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatlarıyla, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve beraberlerinde heyetle bu konuda ciddi bir değerlendirme yaptıklarını, ardından da Başbakan Ersin Tatar Sağlık Bakanı Ali Pilli  ve hükümetle birlikte değerlendirmeler yaptıklarını söyledi. 
Hem hastaneyi ziyaret etmek, hem de sağlık sorunları ve mevcut durumu yerinde görmek, değerlendirmek istediklerini ifade eden Oktay, bu konuda bir müjdeleri olduğunu, bu müjdeyi de TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın vereceğini belitti.
TC’nin 2019’da ciddi çalışmaları olduğunu, yaklaşık 750 milyon TL’lik bir ekonomik paketin protokolünü imzaladıklarına, bunun da çok büyük bir bölümünü 2019’da tamamladıklarına işaret eden Fuat Oktay, birçok alanda yatırım ve çalışmalar olduğunu söyledi.
Buna ilaveten, bütçenin dışında tarım alanında da Devlet Su İşleri’nin yine ilave 40 milyon TL’yi aşkın bir harcaması olduğuna dikkat çeken Oktay, kalan 165 milyon TL’nin kullanıma açılması için çalışmaların da tamamlanarak, bugün ilan edildiğini ve paranın serbest bırakıldığını vurguladı. 
Yeni protokolün görüşülmesiyle ilgili her iki heyetin de çalışmalarının başladığını söyleyen Oktay, “Duruşumuz son derece nettir. Her fırsatta biz Kıbrıs’ın, Kıbrıs Türkü’nün, KKTC’nin yanındayız. Türkiye’de her hangi bir imkan varsa, bu imkanların KKTC’deki kardeşlerimizde de olmasını arzu ediyoruz. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın bize talimatları da bu çerçevededir” dedi.
İçme suyunun bunlardan biri olduğunu, içme suyu sorununun KKTC’nin tüm ilçelerine kadar her yerde çözüldüğünü anımsatan Fuat Oktay, şimdi suyun kalan kısmının tarıma açılmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti.
SAĞLIK ALANINDA SOMUT BİR PROJE 
Tarımsal sulamanın özellikle Güzelyurt’ta başlaması ile ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade eden Oktay,  projenin en kısa zamanda tamamlanacağını, Mesarya bölgesi için de ciddi çalışmaları bulunduğunu söyledi. 
Enerji konusundaki çalışmaların da sürdüğünü belirten Oktay, bugün sağlık alanında somut bir projeyi başlatmak, ilan etmek amacında olduklarını sözlerine ekledi. 
TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da konuşmasında, ortak miras ve dava olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kıbrıs Türkleri’nin haklı davalarında vermiş olduğu mücadelenin tarihte en müstesna yerini koruduğunu söyledi. 
Kıbrıs Türk Halkı’nın Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı saygı ve rahmetle andığını dile getiren Koca, özellikle son dönemde Başbakan Ersin Tatar ve Sağlık Bakanı    Ali Piili  ile sürekli gündemde tutukları ve Kıbrıs için bir hastane ihtiyacının varlığını bildiklerini ve bu konuda yoğun temaslarda bulunduklarını anlattı.
Bu temaslar çerçevesinde özellikle Kıbrıslı soydaşların sağlık alanındaki ihtiyaçlarına yönelik işbirliğini devam ettirdiklerini belirten Koca, bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ile teknik ekiplerinin sürekli ziyaretler yaparak, sistem dahil olmak üzere desteklerini devam ettirdiğini vurguladı.
“BİZ KKTC’Yİ KENDİMİZDEN AYRI GÖRMÜYORUZ”
“Biz KKTC’yi kendimizden ayrı görmüyoruz. TC tüm birimleriyle dün olduğu gibi, bugün de Kıbrıs Türkleri’nin haklı davasının yanındadır. Yarın da yanında olmaya devam edecektir” diyen Bakan Koca, hastane ziyaretinde hem hastaneyi, hizmeti hem de yapılan müdahaleleri yerinde görme imkanı bulduklarını kaydetti.
Bakan Koca, gerçekten fedakar, özveriyle çalışan personelin ve hekimlerin gayretini yakından gördüklerini, göz kliniği, kardiyoloji ve kadiyovasküler servisine yatan hastaları da ziyaret ederek, her türlü kalp ameliyatının yapılabilir olduğunu, böbrek nakli dahil olmak üzere herşeyin yapılabileceği bir ortam olduğunu görmüş olduklarını anlattı.
42 yıl önce faaliyete geçen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin fiziki şartlarının iyileştirilmesi gerektiğinin ortada olduğunu ifade eden Bakan Koca, şöyle devam etti:
“Hastanenin fiziki şartlarının iyileştirilmesi gerektiği ortada. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, KKTC'de bir hastane yapılmasını gelmeden önce konuştuk. Daha önce gündemimizde 400 yataklı bir hastane vardı. Cumhurbaşkanımız, '400 yataklı değil KKTC için 500 yataklı bir hastane yapacağımızın sözünü verin' diye beni gönderdi. Bu müjdeyi vermek ve yapımını takip etmek üzere, işbirliği içerisinde olacağımızı özellikle ifade etmek istiyorum."
Koca, hastanenin çevre yoluna yakın ve 270 dönümlük bir arazide inşa edilmesini hedeflediklerini dile getirerek, söz konusu hastaneyi, KKTC’de özellikle hastanın bir başka yere sevk edilmediği, bütün disiplinleri, branş çeşitliliği, insan kaynağı ve teknik altyapısıyla yeterli ve yetkin en üst noktada hizmet veren bir sağlık üssü olarak planladıklarını kaydetti.
“EN ERKEN ZAMANDA HAYATA GEÇİRMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”
Son dönemde planlanan hastanelerin arazilerinin uygun olmak kaydıyla, devamında modüler yapılarak, etaplı yapabilir olmayı da hedeflediklerini anlatan Koca, KKTC için düşünülen hastanenin de planlarının ilk etapta 500 yataklı olmak kaydıyla yapıldığını, bunun erken dönemde hayata geçirilmesi için çalışacaklarını sözlerine ekledi.
Koca, planlanan hastanenin KKTC’ye hayırlı olması temennisinde bulundu.
TATAR 
Başbakan Ersin Tatar , bugünün Kıbrıs Türk halkı için önemli bir gün olduğunu belirterek, Kapalı Maraş’ta gerçekleştirilen toplantının önemine işaret etti. 
TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla KKTC’de, Kıbrıs Türk halkının emrine 500 yataklı bir hastane yapılacağı müjdesini memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Başbakan Tatar, TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın işbirliği sayesinde yeni devlet hastanesinin en kısa zamanda tamamlanacağına inanç belirtti.
Başta TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yeni hastanenin yapılması için katkı koyan herkese, Sağlık Bakanı  Ali Pilli'ye de bu işi yakından takip ettiği için teşekkür eden Başbakan Tatar, “Bir kez daha TC’ye, Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olduğu için teşekkür ederiz” dedi.
Sağlık Bakanı  Ali Pilli , bugünün KKTC için çok önemli ve anlamlı olduğuna dikkat çekerek, 35 senedir doktorluk yaptığı ülkenin sağlık sorunlarını çok iyi bildiğini aktardı.
Göreve geldiği günden bu yana yeni bir hastane yapılması konusunda girişimlerde bulunduğunu anlatan Sağlık Bakanı Pilli, yeni hastane konusunda yaşanan sürece değindi.
Pilli, yeni hastane konusunda başta TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve katkı koyan herkese teşekkür etti.
Heyet hastane ziyaretinin ardından, yeni hastanenin yapılmasının planlandığı araziyi yerinde inceledi.
Konuyla İlgili açıklamanın KKTC'de duyulması sevinçle karşılandı

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Denetimli Serbest Müdürlüğü'nden “Dekoratif Mum Yapımı Kursu”
 
Mehmet Kesim Yazdı: Antalya Neden Yok ?
 
 
Etiketler :
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Oktay: “Artık müzakerelerde boşa kürek çekilemez” dedi ,Müjde Verdi
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay Kapalı Maraş bölgesinde ...
Adalet Bakanı Gül : “Kapalı Maraş, KKTC’nin toprağıdır”
Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Kapalı Maraş bölgesinde ...
KKTC'de 'Evlilik Dışı Çocuklar Yasa Önerisi' Resmi Gazeteden Duyuruldu
Üç partiden milletvekillerinin birlikte hazırladıkları “Evlilik Dışı Çocuklar ...
Kapalı Maraş'ta Özel Toplantıyla Tarihi Adım
Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kapalı Maraş'ın açılmasına ...
 
 
Derviş Eroğlu : “Ana vatansız KKTC olmaz”
Mersin'de temaslarda bulunan Derviş Eroğlu, Türkiye'nin KKTC için önemini değerlendirdi.
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Fatih Erbakan'ı kabul etti
Çeşitli temaslar yapmak üzere KKTC'de bulunan Yeniden Refah Partisi Başkanı ...
KKTC'de Korona virüsü salgını için tedbir Kararları
Gıda Güvenliği Risk Değerlendirme Kurulu korona virüsü salgınını değerlendirdi ...
Başbakan Tatar Güvercinlik'de Halkla Buluştu, Cumhurbaşkanlığı Adaylığını konuştu
UBP Genel başkanı ,Başbakan Tatar, Cumhurbaşkanlığı makamının ülke için ...
 
 
Tümgeneral Öztürk, KKTC Bakanı Oğuz’u ziyaret etti
Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Tarım ve ...
KKTC'de Depremzedeler İçin Bağış Gecesi Düzenleniyor
Başbakan Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği yetkililerinden ...
KKTC Başbakanı Tatar Gazimağusa’da Birlik Beraberlik Mesajı Verdi
Başbakan Ersin Tatar, Gazimağusa’da Mücahit Komutanları Derneği Olağan ...
KKTC'den Elazığ'a Geçmiş Olsun Mesajları
Elazığ'da meydana gelen ve can kaybına da yol açan deprem, KKTC'de de üzüntüye yol açtı.
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Hasipoğlu, İslami Dayanışma Oyunları’nda KKTC’nin Neden Olmadığını Açıkladı

Hasipoğlu, İslami Dayanışma Oyunları’nda KKTC’nin Neden Olmadığını Açıkladı

  Hep Birlikte Nice Mutlu Bayramlarımız Olsun
 
  Birlik ve Beraberlik İçerisinde Nice Mutlu Bayramlara
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Birlik ve Beraberlik İçerisinde Nice Mutlu Bayramlara
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
Ve Son Söz Seçmende
 
Reşit KESİM
 
 
Hep Birlikte Nice Mutlu Bayramlarımız Olsun
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya