Mekke’yi Sağnak Yağmur Vurdu

3 Kasım 2010 Çarşamba  09:52

Hac görevini yapmak üzere kutsal topraklara gelen hacı adayları, Kabe-i Şerifte yaklaşık 40 santimetre su içerinde tavaf yaptı. Sel nedeniyle Mescid-i Haram'ın bodrum katlarına su bastı.
 
Gök gürültülü sağanak yağışın aralıksız 2 saat sürmesi sebebiyle alt yapı bulunmayan şehirde, bütün yollar yağmursularıyla kaplandı. Harem-i Şerif'e gitmek için hazırlık yapan hacılar, sağanak yağışta tıkanan trafik yüzünden otellerinden dışarı çıkartılmadı. Arafat, Cebel'i Nur, Hira gibi kutsal mekanları ziyaret eden hacı adayları da sağanak yağış nedeniyle mahsur kaldı. Saçak altına sığının hacı adaylarının yardımına çeşitli bölgelerde ring seferleri yapan otobüsler yetişti. Şimşek ve gök gürültüsü ile birlikte devam eden yağış sebebiyle Suudi televizyonları Kabe-i Şerif'ten yaptıkları yayınları da kesti.
 
Mekke-i Mükerreme'nin en düşük kotunda bulunan Kabe-i Şerif'e ise hacı adayları görevliler tarafından kontrollü şekilde alınıyor. Hacı adayları, Kabe-i Şerifte yaklaşık 40 santimetre su içerinde tavaf yaptı. Sel nedeniyle Mescid-i Haram'ın bodrum katlarına su bastı. Birçok hacının dışarı çıkamamasına karşılık Kabe yakınında olanlar da alışveriş merkezlerine kaçtı. Trafikte onlarca aracın arıza yapması sebebiyle caddeler ve tünellerin büyük bir kısmında araçlar ilerleyemiyor. Şehirde fosseptik sistemi ile kanalizasyon tahliyesi yapılıp, tankerlerle kullanma suyu taşındığından hiçbir alt yapı bulunmuyor. Yollarda mazgalların da bulunmaması bütün biriken suların yollardan çukur bölgelere gitmesine sebep oluyor. Şehrin özellikle Türk hacılarının bulunduğu Mesfele bölgesinde bazı ev ve işyerlerinin de sular içerisinde olması dikkat çekiyor. Harem Şerif'e ise kısa aralıklarla girişler durduruluyor.
 Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Mekke-yi-Sagnak-Yagmur-Vurdu/348045