Cumhurbaşkanı Gül Yeni Silahları İnceledi

10 Mayıs 2011 Salı  14:37

Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün himayesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının sorumluluğunda, TÜYAP Tüm Fuar Yapımcılık organizasyonunda düzenlenen ''10. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nın (IDEF'11)'' açılışında yaptığı konuşmada, böyle bir fuarın, İstanbul gibi, kıtaların buluştuğu, bölgede merkez haline gelen bir şehirde organize edilmesinin önemine işaret ederek, Türkiye'nin savunma politikası ve dış politikasının esas stratejisinin ''Yurtta barış dünyada barış'' ilkesi çerçevesinde şekillendiğini belirtti.
Türkiye'nin, kendi iç güvenlik kurumlarını en güzel şekilde donatma hedefini aklında birinci unsur olarak tuttuğuna işaret eden Gül, ''Türkiye savunma sanayisine son yıllarda özellikle çok büyük önem vermektedir. Çok büyük hamleler yapılmıştır. Özellikle savunma sanayisindeki üretimin tasarlanması, yerli imkanların kullanılması açısından da çok büyük gelişmeler olmuştur'' dedi.
Bu imkanları dost ülkelerle paylaşmaktan daima mutluluk duyacaklarını belirten Gül, bu çerçevede dost ülkelerle savunma sanayisi alanında anlaşmalar yapmaya büyük önem verdiklerini ve bu anlaşmaların işbirliklerini çok kolaylaştırdığını anlattı.
Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Savunma sanayisinde karşılıklı dostlar arasındaki bağımlılık da bir noktada önemlidir. Kaynakların en verimli şekilde kullanılması elzemdir. Birimizin yaptığını başka birimizin de aynen yapmasına gerek yoktur. Yeri geldiğinde dostlar, müttefikler olarak ortak projelere de çok büyük önem veriyoruz. Türkiye büyük projelerde, gerek nakliye uçakları gerek yeni nesil savaş uçaklarının, helikopterlerin yapımında, ortak projelere girmektedir.''

AR-GE ÇALIŞMALARI
Savunma sanayisindeki AR-GE çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Gül, ''Türkiye, üretim bir yana, dizayn yapan, çalışan, en yüksek seviyede planlama, araştırma yapan, her kuruluşta binin üzerinde mühendis istihdam eden büyük savunma sanayisi kuruluşlarına ulaşmıştır'' dedi.
Konuşmasının ardından Gül, üst düzey konukların da katılımıyla birlikte kurdele keserek fuarın açılışını yaptı.
Açılışın ardından fuarı gezen Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile Türkiye'nin ilk milli tank projesi ''Altay''ın bire bir boyutunun bulunduğu standın açılışını yaptı. Böylece proje ilk defa kamuoyuna tanıtıldı.

ANKA'YI İNCELEDİ
Cumhurbaşkanı Gül, fuar alanındaki stantları gezerken, Alp Havacılık'ın, Pratt & Whitney Firmasına, F-35 Lightning II Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) motoru F135 için ilk ''titanyum bütünleşik kanatlı fan rotoru'' teslimatına ilişkin törene katıldı. Gül, tören kapsamında, teslimat dolayısıyla hatıra imzası attı.
Fuardaki stantları ziyareti sırasında Gül, TAI'nin geliştirdiği insansız hava aracı ANKA'nın da aralarında bulunduğu çeşitli cihazlarla ile ilgili bilgi aldı.
KORUMALARA GLOCK MARKA TABANCA
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Glock tabancanın standına da uğradı.
Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı korumaları 360 adet Glock tabanca siparişi verdi. Glock 19 Gen 4 modelini tercih eden korumalar, tabancaları bir ay içerisinde teslim alacak.

NİTELİKLİ İŞ PAYLARI ALIYORUZ
Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları çerçevesinde son 20 yılda önemli modernizasyon ve tedarik faaliyetleri yürütüldüğünü anlatan Gönül, şöyle konuştu:
''Söz konusu tedarik faaliyetlerinde ülkemiz daha önce bilindiği gibi daha çok, doğrudan alım veya ortak üretim modelleri uygulamıştır. Ancak, 2000'li yıllardan itibaren savunma sanayisinde temel hedefimiz, öncelik verdiğimiz alanlarda kendi tasarımımızı yapmak ve savunma sanayisini, yurt içi çözümler sunabilecek ve uluslararası alanda rekabet edebilecek şekilde yapılandırmak olmuştur. 2010 yılı itibarı ile Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını karşılamada hazır alımın oranı yüzde 10'nun altına düşmüştür. Kendi tasarımımızı yapamadığımız alanlarda ise uluslararası ortaklık ve iş birliğine yöneliyoruz. A400M Ulaştırma Uçağı projesi, Müşterek Taaruz Uçağı Projesi gibi konsorsiyum projelerinde nitelikli iş payları alıyoruz.
Türkiye'de kendi geliştirdiğimiz tüm sistemler çeşitli ülkelere ihracatı gerçekleştirilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan operasyonel sistemlerdir. Savunma ve havacılık sektörü, toplam ihracatı, 2010 yılı itibarıyla 853,5 milyon dolara ulaşmıştır. Tank, gemi, uçak ve helikopter modernizasyon projelerinin ise büyük bir kısmı ülkemizde gerçekleştirilmektedir.''
Bakan Gönül, halihazırda devam eden tasarım ve geliştirme projeleri arasında, milli tank, milli gemi, fırtına ve parter obüsleri, sahil güvenlik botları, yeni tip karakol botları, jammer sistemleri, simülatörler ve flır gece görüş sistemleri insansız hava araçları ve temel eğitim uçağının sayılabileceğini ifade etti. 


621 FİRMA KATILIYOR
Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Hayrettin Uzun da IDEF fuarının, bölgesinin en büyük, dünyanın ise en büyük ilk 5 savunma sanayi fuarından biri haline geldiğini söyledi. 
Bu yıl fuara, 71 ülkeden 24'ü bakan düzeyinde olmak üzere 425 üst düzeyde yöneticinin katıldığını belirten Uzun, 211'i yerli, 410'u yabancı olmak üzere 621 firmanın fuarda yer alacağını ifade etti. 
Milli özgün tasarımla Türk tersanelerinde üretilen su üstü gemilerin Büyükçekmece koyunda sergilenecek olmasının fuara ayrı bir boyut getirdiğini vurgulayan Uzun, Türk Hava Kuvvetlerinin 100. yıl etkinliklerinin de fuar kapsamına alındığını belirtti.Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Cumhurbaskani-Gul-Yeni-Silahlari-Inceledi/356442