İşte Ay'ın Karanlık Yüzü

14 Ocak 2013 Pazartesi  11:40

NASA’nın GRAIL projesi kapsamında 11,5 ay boyunca Ay’ın yörüngesinde gözlem ve analiz yapan Ebb ve Flow uydularının Dünya’ya gönderdiği son görüntüler yayımlandı. Ay’ın karanlık yüzeyine çakılmadan üç gün önce Ebb’in ön tarafındaki kamerasıyla elde ettiği görüntüler, yerden sadece 10 km yükselikte çekildi.

Çarpışmadan üç gün önce çekilen video, Ay’ın Dünya’dan görülmeyen karanlık yüzüne çok nadir ve detaylı bir bakış açışı sundu. Çamaşır makinesi büyüklüğündeki uzay araçları, saatte 6115 km hızla kuzey yarımküredeki bir tepeye 20 saniye arayla çakılmıştı. Uyduların çakıldığı tepeye, ABD’nin ilk kadın astronotu Sally Ride’ın adı verilmişti. Ebb'in ön tarafındaki kamera tarafından çekilen ilk görüntüler, 931 kareden oluşuyor.

Videonun ikinci kısmı ise 1498 kare içeriyor. Uyduların yörüngedeki hareketlerine oranla 6 kat daha hızlı gösterilen videoların ilki, Ebb’in ön kısmındaki MoonKAM ile, ikincisi ise arka kısmındaki kamerayla çekildi. Ebb ve Flow, Eylül 2011’de Uzay’a fırlatılmıştı.

İki uydu, yaklaşık bir yıl süren görevleri boyunca, Ay’ın elde edilmiş en detaylı yerçekimi haritasını çıkardı. Ebb ve Flow, aynı zamanda Ay'ın karanlık yüzünü ilk kez görüntüleyen uzay araçları olarak tarihe geçmişti.Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Iste-Ay-in-Karanlik-Yuzu/377647