Şırnak'ta 4,5 ton Patlayıcı İmha Edildi

12 Mayıs 2016 Perşembe  12:23

Şırnak kent merkezinde PKK'lı teröristlerin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukur ve barikatların bertaraf edilmesi, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca 14 Mart'ta başlatılan "Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çifci Operasyonu" sürüyor.

Müşterek operasyonda İsmetpaşa, Gazipaşa ve Bahçelievler mahallelerinde çembere alınan teröristler ile çatışmalar revam ederken, terör örgütü PKK mensuplarınca tuzaklanan el yapımı patlayıcılar da uzman ekipler tarafından belirleniyor.

30 ton patlayıcı imha edildi

Bugüne kadar 335 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda teröristler tarafından caddelere, sokaklara, kamu binalarına, cami ve okulların yanı sıra evlere tuzaklanan her biri 10 ile 500 kilogram ağırlığında değişen ve toplam ağırlığı yaklaşık 30 tonu bulan 927 el yapımı patlayıcı güvenlik güçlerince imha edildi.

Çok sayıda bomba imha uzmanının da görev yaptığı operasyonlarda güvenlik güçlerinin kentteki ilerleyişi devam ediyor.

Bomba imha uzmanları öncelikle güvenlik güçlerinin geçiş güzergahlarına yerleştirilen patlayıcıları imha ederken, arama tarama faaliyeti yürüten asker ve polislerce evlerde tespit edilen patlayıcıları da etkisiz hale getiriyor.

4 ton amonyum nitrat ele geçirildi

Şırnak Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, operasyonların tamamlandığı mahallelerde ev aramalarını sürdürüyor.

Gündoğdu Mahallesi'nde bir evin zemin katında arama yapan timler, teröristler tarafından patlayıcı yapımında kullanılan 4 ton amonyum nitrat ele geçirdi.

İncelemenin ardından 4 ton amonyum nitratı imha eden uzmanlar, aynı bölgedeki farklı bir evin giriş bölümüne tuzaklanan yaklaşık 500 kilogram ağırlığında el yapımı patlayıcı buldu.

Ekiplerin titizlikle yürüttüğü çalışma sonrası patlayıcı kontrollü şekilde infilak ettirildi.

Patlamanın ardından bölgede 1,5 metre derinliğinde çukur oluştu, çevredeki evlerde de hasar meydana geldi.

Teröristler karışık düzenekler kullanıyor

Sahada görev yapan bomba imha uzmanları, teröristlerin karışık düzeneklerle tuzakladığı patlayıcıların tespitinin güç olduğunu, patlayıcıların genellikle yüzlerce metre uzunluğundaki kablolarla uzaktan patlatılma yöntemiyle infilak ettirildiğini belirtti.  Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Sirnak-ta-4-5-ton-Patlayici-Imha-Edildi/402020