Korsan Kitapla Mücadele Konusu Masaya Yatırıldı

4 Haziran 2016 Cumartesi  11:51

Ankara'da Green Park Hotel'de gerçekleştirilen çalıştayda, korsanla mücadelenin hukuki boyutu, korsan yayıncılığın teknolojinin gelişimi ile geçirdiği dönüşüm, kaba ve dijital korsan, intihal, fotokopi gibi yöntemlerle yapılan hırszılık vb. konular derinlemesine konuşuldu. 

DEKMEB Başkanı Murat Köse'nin açılış konuşmasıyla başlayan programın I. Oturumunda Karşılaşılan Sorunlar, II. Oturumunda ise Çözümler üzerine yapılan konuşmalar yer aldı. Köse yaptığı açılış konuşmasında, korsan kitabın, bir hak gaspı olduğunu, kayıtdışı ekonomiye sebep olduğunu aktardı. Kuruluş olarak bu konu üzerine yaptıkları çalışmalrdan bahseden Köse, katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür etti. Oturumu yöneten TYB Genel Başkanı Musa Kazım Arıcan yaptığı konuşmada "Bu konu hakkında duyarlılık oluşturamadık, kültür oluşturamadık. Biz DEKMEB başkanını tebrik ediyor ve bu çalıştayda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Hukukçu, yayıncı, kamudan ilgili bakanlıklardan katılımcılarız. İlk oturumda sorunların ne olduğunu tartışalım istiyoruz. İkinci oturum çözüm önerileri hakkında olacak. Niyet hayır akıbet de hayır olur inşaallah." dedi ve ilk sözü Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Ayhan Doğan'a bıraktı. "Katılımcı sayımız az olsa da ben bu toplantıyı değerli buluyorum. Biz bu işi önemsediğimiz için buradayız." diyen Doğan, korsan kelimesinin karşılığından yola çıkarak başka kelimelerin bu kavramın karşılığı olup olamama ihtimalini tartıştı. Yurtdışı kütüphanelerinde çocuklardan itibaren bilinçlendirmeye verilen önemi gördüğünü ve bunun çok önemli olduğunu aktardı. Cezai yaptırımlarla bu işle mücadelenin pek de mümkün olmadığını söyleyen Doğan, kamu spotu olarak hazırladıkları emeğe-korsana dikkat çeken videoyu izletti ve bilinçlendirme için neler yapılabileceğini söyledi. TYB Vakfı Başkanı Mehmet Doğan "Korsan kitap meseleleri bana göre teknoloji geliştirdikçe kolaylaşan bir durum oldu. Kitap basma, çoğaltma kolaylaştı."diyerek konuşmasına başladı. Zihin emeği konusunda bir kültürümüzün olmadığını söyleyen Doğan, fikir hızlığının da çok önemli olduğunu aktardı. "Bugün elektronik alanda tarifi mümkün olmayan çok çeşitli yöntemlerle korsanlık yapılabiliyor." diyen Doğan, bunun müzik piyasasındaki yansımalarına da dikkat çekti. Doğan ayrıca "Korsana başvurma sebeplerinden en önemlilerinden biri olarak Türkiye'de dağıtımın zayıflığını görüyorum." dedi. 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden Cevat Özyurt  halk kütüphanelerinin zayıflığını, yerel yönetimlerin kütüphanecilik konusunda atılımcı olmamasını, bu nedenle de kitap ulaşılamayan yerlerde korsan kitaba ulaşmak isteği doğduğunu aktardı. Korsanı önleyecek hizmetler yapılamadığını söyledi. 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden Hüseyin Tutar"Yurtdışında gördüğüm bazı hususları aktarmaktan onur duyarım." dedi ve bu meselenin her toplumun kültürel kodlarında var olduğunu söyledi. "Yurtdışında adi basılmış korsan kitap sorunu ile karşılaşmadım hiç." diyen Tutar, buna sebep olarak kütüphanlerin yaygın olmasını gösterdi. " Aldığınız kitabı başka kütüphaneden teslim etme olanağı sunan kütüphaneler arası geçiş sistemi dahi var. Beş on dk. mesafede küçük çapta ve büyük çapta kütüphaneler var.  Ağustos ve eylül ayında yıpranmış kitapların satışa sunulduğunu da gördüm. Ayrıca oralarda gönüllü olarak çalışan emekli öğretmeler da vardı..Hasılı, insanların korsana tevessülü olmuyor." dedi. Konuşmasının devamında şunları söyledi: 

"ABDde en büyük korsanlık tartışmaları bilimsel makalelerle ilgilidir zaten.Bir grup bu kişin emeği derken, bir grup da bunu üretenler telif hakkına sahip değil, zira bilgi evrenseldir, herkesin ulaşma hakkı vardır diyor. Bu ülkelerin yayınladıkları makalelere ulaşmak ise Türkiye ya da Hindistan için pahalı bir araç oluyor. Ve bu gibi durumlarda gruplaşmalar meydana getirip makale paylaşımları yapılabiliyor, bu da bir çeşit korsan olarak söz konusu edilebilir." 

Eski Yeni Yayınları'ndan Hüseyin Aydın kitap basımı, telif, tercüme gibi fiyat meselerinin çok önemli olduğunu düşündüğünü söyledi. Şule Yayınları'ndan Çetin Öğüt bu konuda öğretmenlere ve akademisyenelere büyük roller düştüğünü anlattı. 

Telif Hakları Bilirkişisi Fatih Gökdağ, "Yayınevlerinin el altından bastıkları kitapların korsanlarını bastıkları da bir gerçek. Benim iki ders kitabım korsan basıldığında takip başlattığımızda tehdit edilmiştik. Militanlar bu işi yürütüyorlardı çünkü." diyerek korsan kitap meselesinin çetrefilli boyutlarına dikkat çekti. 

Romancı Beyazıt Akman eser yayıncı ilişkisinden bahsederken "ABD'de ajansız yayınevine gidilmiyor, biz direk yayınevine gidiyoruz ki bu yabancı ülkelerde ciddi risktir. Her iki kurumun da haklarını korumak için ajanslar aracılığı işle çalışmak gerekmektedir. " dedi. Bizdeki gibi kaba korsan sisteminin gelişmiş ülkelerde olmadığını aktaran Akman, o ülkelerde artık ciddi çalışmaların dijital korsanlık için yapılmakta olduğunu söyledi. 

Telif Hakları Uzmanı Abdullah Eğeli okullar, üniversiteler ve korsan kitapların toplandıktan sonra imha edilmeyip satışa sunulması meselelerinin önemli olduğunu söyledi. Okullar ve Üniversitelerdeki fotokopi yolu ile yapılan hırsızlığın çok önemli boyutlarda olduğunu aktardı. MEB Daire Başkanı Mehmet Nezir Gül ise konuşmasında "MEB müfredat düzenlemesi yapıyor, biraz baktık ama bu konuya müfredatta yer verilmemiş. Bunu genel müdürlük olarak teklif edeceğiz. Sanıyorum din ve edebiyat derslerine koyabiliriz. Ayrıca dizi ve sinemada yapımcılarla işbirliği içinde olup bu konuları işlemeleri sağlanabilir.Yayınevlerine fiyat konusunda bir üst sınır konulabilir mi sorusu üzerine de düşünülebilir. " diyerek yapılması gerekenlere yönelik fikirlerini verdi. TYB İstanbul Şube başkanı Mahmut Bıyıklı kitapevlerinin sayısının azalmasına dikkat çekti ve sayılarının artması için belediyelere ve devlete görevler düştüğünü söyledi. YBÜ'den Mustafa Orçan "Korsana tevessülün sebebi biraz da göreli yosulluktur bizde. Ayrıca sadece İstanbul ve Ankara'da değil, özellikle doğu ve güneyde yoksul okullarda neler yapılabilir kitap dağıtımı konusunda bunları değerlendirmeliyiz." dedi. 

YAYFED Yönetim Kurulu Balkanı Mustafa Karagüllüoğlu korsanın başladığı zamandan bugüne geçirdiği değişime dikkat çekti ve asıl sorumluluğun devlette olduğunu söyledi. Basın Yayın Meslek Birliği BaşkanıAlparslan Durmuş, yabancı ülkelerin hukuki sistemlerini anlattı. Korsanla mücadelede verilen cezaların dengesiz olabildiğine dikkat çekti. Yabancı ülke pazarlarına açılmanın da önemine değinen Durmuş, çeviri yaparak pazara girmenin daha kolay oldupunu söyledi. 

II. Oturumda tekrar söz alan Abdullah Eğeli "Yol da alındı aslında. 2002-2004-2008 kanun değişiklikleri oldu. Yeni kanunlarla her şey düzelecek sanıyoruz. Ama olmuyor, ayrıca kanunlar zaten yeterli ve değişmesine gerek yok.  Gruplaşmaların paylaşımlarına nasıl erişilebilir, nasıl engellenebilir bu gerçekten önemli." diyerek yapılacak yeni çalışmalara değindi. Çalışmaların devam ettiği kısmi kopyalama lisansı hakkında da bilgi verdi. 

Tekrar söz alan Beyazıt Akman "Benim de naçizane fikrim dağıtım sorunu olduğu yönünde. Kitapevleri istedikleri kitabı liste başı istediğini alaşağı edebiliyor ayrıca. Devlet ağ-kitapevleri kurmalı. Yayıncılar olarak aklımızdaki bu kitapevi ağını kurabilirsiniz belki bir proje oluşturup. Bu gerçekleşirse sürüm artar, sürüm artarsa kitap fiyatları düşer. Bu konunun siyasi ve ideolojik boyutunu atlamamalıyız. " dedi ve batılıların ülkelerinde basılacak çeviri kitaplar konusundaki ideolojik yaklaşımına dikkat çekerek kendimizden ödün vermeden o piyasada yer alamayacağımızı söyledi. 

D. Mehmet Doğan "İşin esası müelliftir. Baştan beri biliyoruz ki yazar yayıncı için önemli değildir. Mümkün olduğu kadar telifsiz çalışmak isterler yazarla..Burada mevzuat mı oluşturmalı siyaset mi ? Siyaset diye düşünüyorum. İş biraz da okuyucudan başlar. Okuyucuyu artıramıyoruz. Okuyucu sayımız bir tülü artmıyor. Kitapevi sayıları hızla azalıyor. Yayınevleri dağıtım problemi ile karşı karşıya. Kütüphane sayısı artmalı. "dedi. 

Kapanış konulmasını yapan Musa Kazım Arıcan, yapılan konuşmalar için katılımcılara teşekkür etti ve çalıştayın önemli sorunlara değinen verimde olduğunu aktardı.  Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Korsan-Kitapla-Mucadele-Konusu-Masaya-Yatirildi/402354