Yaşam Boyu Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu

12 Temmuz 2016 Salı  09:03

Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran’a takdim edildi. Gece, Swing UNLTD ve Uninvited Jazz Band konseriyle devam etti.

İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin’in sunumuyla gerçekleşen 23. İstanbul Caz Festivali ödül gecesinde, festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri verildi. Festivale desteklerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı adına İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürü Nevin Sekizkardeş ve sponsor firmalar teşekkür plaketlerini aldı.

Festivalde bu sene 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü' cazın iki duayen ismi Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran’a takdim edildi. 1960’ta TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası üyesi basçı Eray Turgay’ın yönlendirmesi ile caz müziğiyle buluşan Özdemir Erdoğan, ödülünü İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin’in elinden aldı. "Ödülü alandan çok veren daha yukarılardadır" diyen Erdoğan, "Bir ülkenin müziğine hizmet eden bir ülke için uğraşan ve bir şeyler yapmaya çalışan kişiyi görebilmek, onu ödüllendirmek, heveslendirmek, esasında İKSV’nin ne kadar büyük bir hizmet yaptığının delillerinden biridir" şeklinde konuştu. Erdoğan, tüm İKSV yöneticilerini de kutladı. 

Festivalin ikinci ödülü ise profesyonel müzik hayatına 1961 yılında başlayan ve Türkiye’nin caz ve hafif müzik tarihinde önemli bir yer tutan bir saksafon ustası Ergüven Başaran’a verildi. Ödülünü, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve Pelin Opcin’in elinden alan Başaran, 9 yıldır İKSV’nin birçok organizasyonunda yer aldığını ifade ederek, “Bu aldığım ödül benim hayatımın en güzel ödülüdür” dedi.

Gece, Ergüven Başaran’ın swing klasiklerini cazla tekrar yorumlayan projesi 'Swing UNLTD' konseri ve sonrasında sahne alan, çeşitli ülkelerden müzisyenlerin bir araya gelerek oluşturduğu Swing Caz Grubu Uninvited Jazz Band konseriyle devam etti. 

Özdemir Erdoğan'ın, yarın akşam saat 21.00’da Uniq Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirileceği 'Özdemir Erdoğan ile Bir Caz Akşamı' başlıklı konserde, 'İkinci Bahar', 'Sevdim Seni Bir Kere' gibi klasiklerin yanı sıra geçtiğimiz yıl yayımladığı 'Türkiye Jazz Tarihinde Işıksız Kalanlar' albümünden şarkılar, caz klasikleri ve kendi eserlerinin düzenlemelerinden oluşan bir repertuarla nostalji dolu bir akşam yaşatması bekleniyor.Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Yasam-Boyu-Basari-Odulleri-Sahiplerini-Buldu/402728