KYK Yurt Başvurusu İçin Son Gün

22 Ağustos 2016 Pazartesi  09:01

KYK yurt başvurusunda son güne gelindi. 22 Ağustos'tan sonra başvuruların hiçbiri kabul edilmeyecektir. Kredi Yurtlar Kurumu, başvuruları internet (E-Devlet) üzerinden kabul ediyor. Tam ve eksiksiz bir şekilde başvuru yapılması gerekmektedir.

KYK yurt başvurusu nasıl yapılır sorusuna kurum çok kapsamlı ve anlaşılır bir sistem kullandı. Buna göre;

- Başvurudan önce E-Devlet şifreniz olması gerek. Şifreniz yoksa, size yakın PTT'den belli bir ücret karşılığında alabiliyorsunuz.

Sitede bir ücret ödenilecek mi?

Bu işlem için herhangi bir ek ücret, vergi vb alınmıyor.

Daha  güvenli  kullanım  için  adresi  kendiniz  yazmayı tercih  ediniz. Size gelecek olan siteleri tıklamayınız.

Siteye girdikten sonra birçok hizmet karşınıza çıkacaktır. Kuruma gitmenin birkaç yolu bulunmaktadır.

1) Siteye girdikten sonra arama bölümüne "yurt başvurusu" yazılır. Yazıldıktan sonra site sizi otomatikmen "Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü" bölümüne gönderecektir.

2) Bağlantı adresini yazarak, direkt olarak kuruma gidebilirsiniz.

Bağlantı adresi: https://www.turkiye.gov.tr/kyk-yurt-basvurusu

Siteyi tıkladıktan sonra karşınıza "Kimliğimi Şimdi Doğrula" butonu çıkacaktır. Butonu tıklarsınız, TC kimlik numaranızı ve şifrenizi yazar, siteye girersiniz. Siteye girdikten sonra, sistem sizden bazı şeyler isteyecektir. E-posta adresi ve cep telefonu. Bu ikisini de güncelledikten sonra, hesabınız daha güvenilir olmaktadır.

E-Devlet'e girdikten sonraki işlemler

Yurt Başvurusu bölümüne gelince kurum sizi bilgilendirir. Kimlerin başvurularının değerlendirilip değerlendirilemeyeceği yazılı bir şekilde açıkça dile getirilir.

Başvurusu değerlendirilmeyecek olanlar

- Bir üniversitede okumayanlar, kaydı olmayanlar

- Herhanbi bir resmi olan yurttan "süresiz çıkarma cezası" alırsanız başvurunuz kabul edilmeyecek

- Staj haricinde normal bir işte çalışan ve asgari maaş alan kişiler,

- Sabıka kaydınız varsa, başvurunuz değerlendirilmeyecektir. Taksirli suçlar bunun dışında yer alır

- Kalabalık, toplu ortamlarda yaşamaya uygun olmayan, akıl ve ruh hastalığı içinde olan veya bulaşıcı hastalık içerisinde olan kişiler

- Ailenizle aynı belediyede (ilçe) oturuyorsanız (ististnalar hariç)

Bu maddelerden biri veya birkaçına sahipseniz, değerlendirmeniz kabul edilmeyecek.

Sayfanın en altında "kabul ediyorum" butonuna tıkladıktan sonra devam et butonuna tıklayın.

Karşınıza kimlik bilgileriniz çıkacak. Bu bilgiler doğruysa devam edin, doğru değilse "kimlik bilgilerim" sayfasından bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Öğrenim bilgileriniz bölümünde eksiksiz ve düzenli bir şekilde dolum yapmanız gerekiyor. Sayfanın sonunda "seçtiğim öğrenim bilgilerim doğru" ve "Yukarıdaki bilgiler hatalı veya eksik olduğu için öğrenim bilgilerimi kendim beyan etmek istiyorum" butonları var. Bunlardan size uygun olanı tıklarsınız. Bilgileriniz doğru ise Üniversite ve bölümünüz var. Onları eksiksiz şekilde doldurursunuz.

Doldurduktan sonra karşınıza güncel adres bölümü gelecektir. Buraları tam olarak doldurmanız lazım. 

Özel ve özür durumunuz varsa, bunları kesinlikle belgelendirmeniz gerekir. Nüfus İl Müdürlüklerinden temin edeceğiniz Nüfus Kayıt Örneğinizi inceleyiniz ve anne baba durumunuza uygun olan seçeneği seçiniz.

Aileniz bilgilernizi eksiksiz bir şekilde doldurmayı ihmal etmeyiniz.

“Başvurunuz başarıyla alınmıştır.” Bu cümleyi gördükten sonra işleminiz kayıta alına durumu resmi olarak gerçekleşmiştir.

Bilgilerinizde  değişiklik  olması halinde başvuru  süresinin  sonuna  kadar başvurunuzu 
güncelleyebilirsiniz.

Yurtların konforu

Kredi Yurtlar Kurumu İzmir İl Müdürü Yakup Karaca'nın yurtlar üzerine yaptığı açıklamada, geçmişe nazaran hizmet ve konfor açısından oldukça daha iyi bir konumda olduğunu dile getirdi.

Karaca "Eski yurtları düşünen aileler, okudukları dönemdeki ranzalı koğuş sistemini, banyo için sıraya girdikleri yurtları hatırlıyor. Şimdi 2-3 kişilik odalar, ayrı ders çalışma salonları, banyolar oda içinde, 24 sat sıcak su... Yemekhanemiz lüks restoran konforunda en ucuz yemeği veriyor, diyetisyen ve gıda mühendisleri kontrolünde. Yeni yurtları gören aileler rahatlıyor. Eski anlayıştaki ranza sistemli yurtlar kalmadı. Lüks, 5 yıldızlı otel konforunda, aile sıcaklığında yurtlarımız var. Ailelerin hiç bir sıkıntısı olmasın." açıklamasında bulunarak yurtların kalitesindeki önemini vurguladı.Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/KYK-Yurt-Basvurusu-Icin-Son-Gun/403225