Sağlık Bakanı: “Oruç İçin Doktorunuza Danışın”

3 Haziran 2017 Cumartesi  11:33

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, oruç tutan ya da tutmak isteyen yaşlı ve hastalara da tavsiyelerde bulunarak şunları kaydetti: "Ramazanda oruç tutmak isteyen yaşlı ve hastalar için en uygunu doktora müracaattır. Şeker, kalp, akciğer hastaları, kanserli hastalarımız var. Bu hastalarımızın beslenmeleriyle ilgili özel ihtiyaçlar var. Kendi başlarına hareket etmesinler, doktorları 'Oruç tutmayın' diyorsa zaten din alimleri de orucun tutulmayabileceğini söylüyor."
 
“BOL SIVI TÜKETİN”
 
Akdağ, oruç tutanlara bol sıvı tüketmeyi de tavsiye ederek şöyle konuştu: "İftarla sahur arasında sıvıyı bol almak lazım. Dengeli bir beslenmeyle yağ veya protein alacağız, diğer gıdalardan da yiyeceğiz ama hiçbir zaman aşırıya kaçmamamız gerekiyor. Yavaş yavaş, yiyeceği çiğneyerek, acele etmeden yemek lazım. Sahura da bazen çok dar bir zamanda kalkılıyor, böyle yapmamak lazım zamanında kalkıp yavaş yavaş sahur yapmak gerekir."
 
“ÇOK FAZLA YEMEYİN”
 
Aşırı kilo almamak ve sağlıklı beslenmek için yavaş ve sabırlı yemenin önemine değinen Akdağ, "Sahurda da iftarda da sabırlı olmak lazım. İftarda önce bir çorba içip ardından sakin sakin yemek ve mümkün mertebe çok fazla yememek lazım. Benim vereceğim en önemli tavsiye budur" değerlendirmesini yaptı.
 
 Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Saglik-Bakani-Oruc-Icin-Doktorunuza-Danisin/409262