Antalya’nın En Güzel Vitrinini ATSO Ödüllendirecek

17 Temmuz 2017 Pazartesi  11:33

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya Alışveriş Günleri kapsamında Antalya’nın en güzel vitrinlerinin seçileceği bir yarışmanın düzenlendiğini bildirdi. Bu yıl birincisinin tertiplendiği yarışmanın meslek grubu ayrımı olmadan tüm sektörleri kapsadığını kaydeden Başkan Çetin, 7 Temmuz’da başlayan başvuru sürecinin 17 Ağustos’ta sona ereceğini kaydetti.
 
Açıklamasında proje hakkında bilgi veren Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti:
“Antalya ticaretine değer katmak amacıyla bu yıl yeni bir etkinliği daha hayata geçiriyoruz. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak “En Güzel Vitrin” yarışması başlattık ve başvuruları almaya başladık.
 
VİTRİNLER KENT KÜLTÜRÜNÜN SEMBOLLERİDİR,
KENT ESTETİĞİNİN BİR PARÇASIDIR
Bir kentte işyerlerinin, mağazaların vitrinleri ticaretin kalitesinin önemli bir unsurudur. Vitrinler kent kültürünün sembolleridir, kent estetiğinin bir parçasıdır. Maalesef Antalya ticaretinde bu konuyu çok ihmal ettik. Dünya’nın önde gelen alışveriş merkezlerinde vitrin düzenlemelerine özel yatırımlar yapılıyor. Ürünler sanatsal bir tasarımla sunuluyor.
 
DÜNYA’NIN EN ÜNLÜ CADDELERİ VİTRİNLERİ İLE SANAT GALERİSİ GİBİ
İnsanlar da o vitrinleri seyrediyor, vitrin fotoğrafı çekiyor. Dünya’nın en güzel alışveriş caddeleri, vitrinleri ile adeta bir sanat galerisi ambiyansı sunuyorlar. Bu tasarımlar caddelere renk ve ruh katıyor. Hatta lüks alışveriş caddelerine, o vitrinlere gidemeyen insanlar için yazılımlar yapılıyor, insanlara internet üzerinden sanal gerçeklik ile bu vitrinleri görme imkânı sunuluyor.
 
DÜNYA AKILLI VİTRİNLERİ, BİZ TABELA BÜYÜKLÜĞÜNÜ KONUŞUYORUZ
Teknolojideki müthiş gelişme vitrin tasarımlarına bile yansımış durumda. Artık teknolojik, dijital akıllı vitrinler dönemi başlıyor, dünya bunları konuşuyor.
Bizdeyse halen tabela büyüklüğü, totem büyüklüğü yarışı var, ama vitrinin adı bile yok. Vitrin ve tabela özensizliği ticarette kaliteyi düşüren, kent estetiğini bozan, kent cazibesini olumsuz etkileyen faktörlerdir.
 
TÜRKİYE’NİN VİTRİNİ DE ANTALYA
Antalya’ya gelen milyonlarca turist, bu kentin caddelerine, ticaretinin yapısına, sosyal kültürüne bakarak Türkiye’nin geneli hakkında yargıya varıyorlar. Bu fikirlerini de ülkelerine döndüklerinde paylaşıyorlar. Yani bir bakıma Antalya da Türkiye’nin vitrinidir. Bu nedenle bizim Antalya olarak ülkemize karşı da sorumluluğumuz var. Antalya gibi bir turizm kentinde bizim hiçbir alanda özensiz olma lüksümüz bulunmuyor.
 
SON BAŞVURU TARİHİ 17 AĞUSTOS
Biz, Vitrin Yarışması ile bu farkındalığı artırmak istiyoruz. Yarışma kapsamında vitrindeki ışık düzeni, vitrinde kullanılan tema, yaratıcılık, renk tasarımı gibi kriterler doğrultusunda konunun uzmanlarından oluşan bir jüri tarafından değerlendirme yapılacak. Başvuruları 7 Temmuz itibariyle almaya başladık. Son başvuru tarihi 17 Ağustos olacak. Yarışmada dereceye giren birinciye 10.000.-TL., ikinciye 7.500.-TL., üçüncüye 5000.-TL. ve iki katılımcıya da mansiyon olarak 1.000’er TL. para ödülü verilecek. Böylece güzel vitrinlere hem maddi hem de manevi anlamda önemli bir teşvik vereceğiz.
 
“Ben vitrinim ile fark yaratıyorum, kent estetiğine ve ticaretine katkı koyuyorum” diyen bütün ATSO üyelerini bu yarışmaya kayılmaya davet ediyorum.”
 
Vitrin yarışması başvuruları hakkında detaylı bilgi ATSO internet sayfasından ya da ATSO Meslek Komiteleri Müdürlüğü’nden edinilebilirler.
 
 
 
 
 
 Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Antalya-nin-En-Guzel-Vitrinini-ATSO-Odullendirecek/409606