Antalya'nın Fetih Çoşkusu Etkinliklerle Sürüyor

1 Mart 2018 Perşembe  21:18


Antalya’nın fethinin 811. yılı kutlamaları Etkinliklerle Sürüyor

. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Fetih programıyla Antalya unutmuş olduğu tarihini öğrenecek ve yen
iden kazanmış olacak. Kitaplar yazılacak. Bu büyük tarihin yazımı, sanat eserlerine de ilham verecek, dünya Antalya’yı bu zenginliğiyle de tanıyacak” dedi.
Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile bu yıl ikincisi düzenlenen Antalya’nın fethinin 811. yılı kutlamaları, ‘Bir Zamanlar Selçuklu Sergisi’ açılışı ve Uluslararası Antalya Kongresi ile başladı. AKM’deki açılış programına Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İl Kültür Turizm Müdürü İbrahim Acar ile çok sayıda Antalyalı katıldı. Törende konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya’nın 811 yıldır Türk yurdu, İslam yurdu olduğunu belirterek, “811 yıldır bu topraklar bizim hikâyemiz var. Eğer bu topraklarda gelecekte de hikâyelerimiz olmasını arzu ediyorsak mutlaka tarihten ilham alarak, büyük ve güçlü Türkiye yolunda ilerlememiz gerekir. Nasıl 29 Mayıs 1453 İstanbul için, 26Ağustos 1071 Anadolu’nun vatan kılınması için önemliyse 5 Mart 1207 de Antalya’nın Türk ve İslam yurdu olabilmesi için önemli. Bunu her yıl 5 Mart’ta hatırlamalı genç nesillere mutlaka bu mirası bırakmalıyız” dedi.
BAŞKAN TÜREL’E TEŞEKKÜR
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in “İnsanları şehirler şekillendirir, şehirleri de belediye başkanları” sözünü hatırlatan Vali Karaloğlu, “Şehrin kültürüne şehrin emininin sahip çıkması kadar güzel bir şey yok. Başkanımız Menderes Türel’e çok özel teşekkür ediyorum. 2 senedir büyük bir gayret ve özenle Antalya’nın Fethi programını düzenliyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda şehri bu kutlamalarına daha çok katarak bu etkinliği devam ettireceğimizin müjdesini de veriyorum. 5 gün devam edecek etkinliklerimize bütün Antalyalıları davet ediyorum” diye konuştu.
UNUTULMUŞ TARİH
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, fetih programıyla Antalya’nın unutmuş olduğu tarihini öğreneceğini ve yeniden kazanacağını belirterek, şunları söyledi: “Çünkü maalesef Türkiye olarak, Antalya olarak tarihimize yeterince sahip çıktığımız söylenemez. Biz çok fazla göç eden bir millet olduğumuz için halen yaşadığımız toprakların sahibi olmanın manasını tam olarak bilmiyoruz. Gıyaseddin Keyhüsrev’i bilmeden, Mehmet Paşa’yı, Murat Paşa’yı bilmeden Antalya’yı dört dörtlük yaşamak, hissetmek, sahiplenmek neredeyse imkânsızdır. Selçuklu bilinmeden Osmanlı, Osmanlı bilinmeden Cumhuriyeti anlamamız mümkün değil. Bütün bu tarih bilinmeden, üzerinde yaşadığımız bu toprakların değeri ve manası anlaşılamaz.”
GÖNÜLLERİN FETHİNİ ANLATMALIYIZ
“Tarih bir milletin kimliğidir, tarihi bilmek kendini bilmektir” diyen Türel, “Selçuklu ve Osmanlı’nın fetihlerinin çoğu toprak fethinden önce gönüllerin fethi yoluyla yapılmıştır. Selçuklu sultanları Rum halkına adaletle davranmış ve bu sebeple Antalya’da şehre davet edilmişlerdir. Bizim dünyaya Selçuklu ve Osmanlının bu yönünü daha fazla anlatmamız gerekiyor. İşte bu nedenle Antalya’da İslam Medeniyetleri Müzesi’nin kuruluş çalışmalarını hızla yürütüyoruz. Ecdadımıza karşı büyük bir görevimiz budur” ifadelerini kullandı.  
FİLMLER ÇEKİLECEK
Fetih programının kongre ile birlikte araştırmalara, kitap yazımlarına vesile olacağına ve büyük bir tarihin gün yüzüne çıkacağına dikkati çeken Başkan Türel, şöyle konuştu: “İnşallah kent müzesi projemizin tamamlanmasıyla Antalya tarih araştırmalarında çok daha ileri bir seviyeye geleceğiz. Antalya tarihi dünya çapında eserlere, filmlere konu olabilir. TRT bu konuda fevkalade başarılı işlere imza atıyor. Bunun için bir yandan tarih araştırmalarında ilerleyeceğiz, diğer yandan Antalya’yı dev bir film platosu haline getireceğiz. Bugün Türkiye Kanuni ve Fatih’in filmlerini yapmaya başladı, yakın gelecekte, Keyhüsrevler’in, Keykubatlar’ın filmleri de yapılacak ve dünya Antalya’yı bir de bu tarihiyle tanıyacak.”
TARİH VE TURİZM BİRLEŞEÇEK
Tarih ve turizm birleşince Antalya’nın konumunun çok farklı olacağını vurgulayan Türel, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünyada birçok şehirde fetih yıldönümleri, savaş yıldönümleri büyük etkinliklerle kutlanır veya büyük anma törenleri düzenlenir. Biz hep kültür turizminde geri kaldığımızdan yakınırız. Fetih programımızın gelecekte tarihi bir gün olmanın yanında böyle sanat etkinlikleriyle zenginleşmesi de mümkündür. İnşallah bu büyük tarihin yazımı, sanat eserlerine de ilham verecek, dünya Antalya’yı bu zenginliğiyle de tanıyacaktır.
Antalya’nın fethi programı bütün bu konularda bizleri ve dünyayı aydınlatacak ve Antalya’ya yeni ufuklar açacaktır.”
SERGİ VE KONGRE
Vali Karaloğlu ve Başkan Türel, AKM Fuayesinde “Bir zamanlar Selçuklu Sergisi’nin açılışını da gerçekleştirdi. Ardından Sadık Yalnızçamlar, Doç. Dr. Bedia Koçakoğlu ve Nermin Taylan’ın konuşmacı olarak katıldığı Antalya’nın fethi paneli düzenlendi.
DOLU DOLU PROGRAM
Antalya’nın fethi kutlamaları kapsamında 2 Mart Cuma günü yarın, saat.09.00’da Cumhuriyet Meydanı’ndan Karaalioğlu Parkı’na Fetih Koşusu 2017 gerçekleştirilecek. 3 Mart Cumartesi günü saat 10.00’da Akdeniz Üniversitesi’nde Geleneksel Okçuluk Yarışması düzenlenecek. 4 Mart Pazar günü saat 08.45’te Runatolia Fetih Koşusu ile başlayacak kutlamalar kapsamında aynı gün saat 15.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda protokol ve Diriliş Ertuğrul oyuncularının da katılacağı Fetih Yürüyüşü yapılacak. Ardından Karaalioğlu Parkı’nda fetih gösterileri gerçekleştirilecek. Saat 18.15’te Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Solo Türk de bir gösteri yapacak. 5 Mart Pazartesi günü ise AKM’de saat 16.00’da Prof. Dr. İlber Ortaylı bir konferans verecek.Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Antalya-nin-Fetih-Coskusu-Etkinliklerle-Suruyor/411172