Sevenleri Müslüm Gürses’i Andı

27 Mart 2018 Salı  01:14

Kartal Belediyesi tarafından Pazar gecesi düzenlenen ve halka açık ücretsiz olarak yapılan etkinlikte Müslüm Gürses anıldı. Hayatına tanıklık eden en yakın dostları her yönüyle en ücra mahalleden, en lüks salonlara ulaşabilen Müslüm Baba’yı “Hayat Meydanı”nda anlattılar.

Gecenin bombası ise eşi Muhterem Nur’dan geldi. Muhterem Nur “Müslüm Baba’yı sevmeyen yok. Peki o hangi sanatçıyı çok severdi” sorusuna “İnanın ilk kez söylüyorum. Müslüm Gürses koyu bir Sibel Can hayranıydı. Onun sesini çok beğenirdi. Sibel Can bile bunu bilmez” diye cevap verdi.

Ali Kırca tarafından uzun yıllar hazırlanıp sunulan ve reyting rekorları kıran tartışma programı “Siyaset Meydanı” bu kez “Hayat Meydanı” adıyla meydanlara tekrar geri döndü. Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen “Hayat Meydanı” Pazar gecesi bir kez daha halkın karşısına Ali Kırca ile çıktı. Kartal Soğanlık Kültür Merkezi’nde halka açık ve ücretsiz olarak hazırlanan etkinlikte, beş yıl önce hayatını kaybeden müzik dünyasının usta yorumcusu Müslüm Gürses anıldı.

Ustayı eşi ve dostları anlattılar…

Ali Kırca “Hayat Meydanı”nda anılan Müslüm Gürses’i yakın arkadaşları ve dostları anıları ve şarkıları ile anlattılar. Ali Kırca’nın moderatörlüğündeki etkinliğe konuk olarak katılan yönetmen Ezel Akay, müzik yapımcısı Muhteşem Candan, şair ve söz yazarı Ahmet Selçuk İlkan, gazeteci Nurettin Soydan, sanatçı Elif Kaya, aranjör Selim Çaldıran ve İstanbul Arabesque Project müzik grubu Müslüm Baba’yı çeşitli yönleri ile anlattılar, şarkılarını söylediler. Etkinlik çerçevesinde özel olarak hazırlanılan Müslüm Gürses’in sanat yaşamının anlatıldığı bir belgeselin de gösterimi yapıldı. Konuklar arasında olan Elif Kaya ise “Bende Müslüm baba hayranım. Onun şarkılarını da yakın zamanda seslendirdim. Eskiden bir konfeksiyon atölyesinde çalışırken hep onun şarkıları çalardı. Kulağımda şarkıları yer etmişti” dedi. Genç popçu Elif Kaya Selim Çaldıran’nın piyanosu eşliğinde sözleri Ahmet Selçuk İlkan’a ait olan “Birbilebilsen” adlı şarkısını kendi yorumuyla söyledi.

Muhterem Nur ameliyat oldu…

Daha önce geceye katılacağı açıklanan eşi Muhterem Nur, ani rahatsızlığı ile hastaneye acil ameliyat olmak üzere yatırılınca katılamadı. Muhterem Nur eşi Müslüm Gürses’in hayranlarını kırmamak ve

geceye katkı sağlamak için cep telefonu bağlantısı ile hasta yatağından katıldı. Ali Kırca cep telefonu aracılığıyla merak edilenleri Muhterem Nur’a telefondan sordu ve samimi yanıtlar aldı.

“Müslüm Baba koyu bir Sibel Can hayranıydı”

Sorulara açık yüreklilikle cevap veren Muhterem Nur beş yıl önce kaybettiği eşini özellikle eve geldiğinde çok aradığı yokluğunu hasretini hiçbir şeyin dindiremediğini söyledi. Onsuz beş yıl geçtiğini ve beş bin yıl geçse bile Müslüm Gürses’i sevmeye devam edeceğini belirten Muhterem Nur “Evde kitap okumayı seven bir insandı. Sinema aşığı değildi, sinemadaki bana aşıktı. Altı kişinin katıldığı yıldırım nikahı ile evlendik. Evlilik teklifini ben yaptım, öylece durdu kaldı ve neden olmasın dedi ve hemen evlendik” diyerek hayatlarındaki önemli noktaları anlattı.

Gecenin bombası ise yine Muhterem Nur’dan geldi. Muhterem Nur “Müslüm Baba’yı sevmeyen yok. Peki o hangi sanatçıları çok severdi” sorusuna “İnanın ilk kez söylüyorum. Müslüm Gürses koyu bir Sibel Can hayranıydı. Onun sesini çok beğenirdi. Hep Sibel Can dinlerdi. Sibel Can bile bunu bilmez” diye cevap verdi. Sibel Can, Müslüm Gürses’in vefatından sonra onun şarkılarının da olduğu bir albüm çıkartmış ve Muhterem Nur ile sert bir polemiğe girerek aralarında soğuk rüzgarlar esmişti.

Konuklar arasındaki gazeteci Nurettin Soydan ise bunun üzerine “Sanat Güneşi Zeki Müren’de sıkı bir Müslüm Gürses hayranı idi. Sahne çalışmalarından sonra sık sık Taksim Sıraselviler caddesi üzerindeki Valentino adlı gece kulübüne gider ve sabahlara kadar Müslüm Gürses şarkıları dinlerdi” dedi.
Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Sevenleri-Muslum-Gurses-i-Andi/411265