KKTC 2.Cumhurbaşkanı Talat ,GAÜ Öğrencileriyle Buluştu

30 Mart 2019 Cumartesi  00:00

“Esnek Federasyon” hakkında konuşan Talat Kıbrıs sorununun özünün, siyaset olarak eşit olan iki toplumun federal çatı altında biraraya gelerek, tek egemenlik ve tek kimlik çerçevesinde bir federasyon kurması olduğunu belirterek, esnek federasyon merkezi hükümetinin yetkilerinin azaltılması demek olduğunu söyledi. Talat, Federasyonda esas olanın siyasi eşitlik olduğunu vurgulayarak, kouşmasının devamında şunları söyledi;

“Siyasi eşitlik aslında BM tarafından tanımlanmış olup BM Genel Sekreteri 80’li yıllarda siyasi eşitliği tanımlayan bir rapor hazırladı ve bu raporu Güvenlik Konseyi’ne sundu. Bu siyaset eşitliği raporunda iki toplum siyasal eşit olarak veya merkezi hükümete katılacak, bu katılım her kurumda illede sayısal eşitlik anlamında olmayacak ama federal hükümetin bütün kurumlarında etkin katılımı olacak,tıkanıkların açılabilmesi içinde tıkanık açma mekanizmaları geliştirilecek. Burada aslında söylenmek istenen etkin katılım olduğu zaman tıkanıklar olabileceğinide düşünmesiydi.” 

Şu an adada bulunan doğal kaynakların Güney Kıbrıs’da yaşayan insanların kendilerine ait olması hakkındaki soruları yanıtlayan Talat; ‘‘ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tanınırsa kendi münasır ekonomik bölgesi olacak. Ancak şuan toplumlara aitlik diye bir şey söz konusu değildir. Bütün dünyanın tanıdığı Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıslı Rumlardır. Türkiye’nin bölgedeki iddiası daha başka bir şeydir. Türkiye önce adaların münasır ekonomik bölgesinin olmadığını iddia ediyordu sonra bu tutmadı çünkü burası bir yere ait değil kendine has bir bölge. Ancak bu gaz bölgesi yeni bir boyut getirdi evet ama bizi görüşmelere mecbur eden içinde yaşadığımız statüdür’’ ifadelerini kullandı. 
Talat, durumların çok iç açıcı olmadığına belirterek; ‘‘En basitinden Türk takımları ile futbol bile oynanamıyor. Bizim dünyayı zorlamamız lazım’’ dedi. 
Mehmet Ali Talat, siyasette karşılıklı oy vermenin, federasyonun güvenliliği açısından da iyi olacağını belirterek; “Örneğin Kıbrıslı Türk bir lidere Kıbrıslı bir Rum’un oy vermesi, Kıbrıslı bir Rum’a da Kıbrıs’lı bir Türk’ün oy vermesi gibi. Tabi bunun oranı da 5/1 olmalıdır.” dedi. 
Talat son olarak; Güven yaratıcı önlemlerin Kıbrıs sorunundan daha önemli olduğuna vurgu yaparak, öğrencilerin merak ettiği konular hakkında sorularını yanıtıladı. 
 Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/KKTC-2-Cumhurbaskani-Talat-GAU-Ogrencileriyle-Bulustu/412598