KKTC'yi Alarma Geçiren Patlama ile İlgili Başbakan Tatar Açıklama yaptı

1 Temmuz 2019 Pazartesi  09:27

KKTC'yi alarma geçiren patlama sonrasında Taşkent'e düşen ve yangına da sebep olan cismin ilk fotoğraflarına ulaşıldı. Yetkililerin patlamaya neden olan cismin füze veya patlayıcı taşıyan bir insansız hava aracı olabileceği yönündeki açıklamalarına sonrası İlk resmi açıklama KKTC Başbakanı Ersin Tatar'dan geldi .
Başbakan Ersin Tatat  dün gece Taşkent’e düşen ve füze ya da İHA olduğu düşünülen cisim hakkında açıklamada bulundu.
Tatar, "Suriye-İsrail arasındaki saldırıdan kaynaklandığı ifade ediliyor. Askeri makamlardan teyit ettikten sonra paylaşabiliriz" dedi.
Tatar, söz konusu cismi “füze olduğu üzerinde durulan” şeklinde tanımlayarak ciddi bir tehlikenin atlatıldığını aktardı.
Olayla ilgili güvenlik güçlerinin ve Türkiye’nin incelemelerini sürdürdüğünü aktaran Tatar, açıklamasında şunları aktardı:
“Taşkent köyümüz ve ülkemiz dün gece havada patlayan ve füze olduğu üzerinde durulan bir cismin düşmesi ve yangın çıkması dolayısıyla ciddi bir tehlike atlatmıştır.
Güvenlik güçlerimiz ve Anavatan Türkiye olay üzerindeki incelemelerini sürdürmektedir.  
Patlamalar ve yangının, herhangi bir can kaybına neden olmaması bizleri memnun etmiştir. İlk fırsatta gereken daha detaylı açıklamanın yapılacağını belirtir halkımıza ve özellikte Taşkent köyümüze geçmiş olsun dileklerimi iletirim...” dedi

Taşkent'e düşerek bölgede kısmi yangına neden olan "cisim" hakkında Suriye ordusundan açıklama geldi. Yapılan açıklamada "İsrail savaş uçaklarının Suriye ordusunun Humus ve Şam eteklerinde konumlanmasını hedefleyen füzeleri ateşlediği" belirtildi.Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/KKTC-yi-Alarma-Geciren-Patlama-ile-Ilgili-Basbakan-Tatar-Aciklama-yapti/412895