KKTC'li Bakan Çavuşoğlu Son YÖK Kararı Konusunda Açıklama Yaptı

31 Mayıs 2020 Pazar  10:41

Bakan Çavuşoğlu  Yaptığı açıklamada :
 YÖK  tarafından yapılan açıklamaya göre,yabancı ülkelerde okuyan TC uyruklu öğrenciler ile ilgili almış olduğu kararın kapsamı konusunda KKTC ‘de okuyan öğrenciler arasında ve üniversitelerimizde bazı tereddütler hasıl olmuştur. Bilindiği üzere KKTC de okuyan TC uyruklu öğrenciler ÖSYM sınavı  ile kaydolmakta ve YÖK mevzuatına göre eğitim öğretim almaktadırlar. Konunun diğer tarafı ise KKTC nin Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkileri iki farklı ülke pozisyonunda olmayıp bize göre bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Türkiye cumhuriyeti için KKTC yabancı bir ülke durumunda olmayacağıdır.Söz konusu karar bu çerçevede değerlendirildiğinde ,KKTC ‘nde okuyan öğrenciler ÖSYM kanalı ile yerleştirildiklerinden ,yapılan açılım yabancı ülkelere ÖSYM sistemi dışında bir yöntemle yabancı  üniversitelere yerleşenleri kapsadığı düşünülmektedir.Kaldı ki bu öğrencilerin statülerinin KKTC deki öğrencilerle ayni olmadıkları açıktır. Sözkonusu kararın bu çerçevede alınmış olduğu düşünüldüğünden öğrencilerimizin ve üniversitelerimizin endişe etmeyip  dönemsel sorunlarını minimize edecek çalışmalarına devam etmelerinin daha doğru olacağını ifade etme ihtiyacındayım.Konuyla ilgili tereddütlerin ortadan kalkması için tarafımızca gerekli girişimler yapılmaktadır.Kısa süre içinde konunun aydınlığa kavuşacağına inancımız tamdır.Konuyla ilgili farklı yorumların yapılması, TC ile ortak hedeflere yürüyüşümüze katkı sağlamamaktadır.Bu bakış açısıyla konunun değerlendirilmesi ve yazışmaların sonucunun beklenmesinin daha uygun olacağını düşündüğümü paylaşır ,sağlıklı günler dilerim. dedi.

KKTC'de GÜNDEME GELEN ÖĞRETİM VEREN ÜNİVERSİTELER'DE  ÜZÜNTÜ YARATAN VE BAKAN ÇAVUŞOĞLUNUN AÇIKLAMASINA SEBEB OLAN 
İŞTE O  KARAR :YÖK'TEN KÜRESEL SALGIN İLE MÜCADELE KAPSAMINDA
YENİ DÜZENLEMELER - I
30 Mayıs 2020 / Ankara
 
YÖK BAŞKANI PROF.DR. YEKTA SARAÇ:

2- ÜNİVERSİTELERİMİZİN YURT DIŞINDAKİ ÜNİVERSİTELER İLE YÜRÜTTÜKLERİ ORTAK PROGRAMLARDAKİ TÜRK ÖĞRENCİLER İÇİN YENİ DÜZENLEMELER
- Seçenekler “program özelinde ve öğrenci merkezli" değerlendirilerek karar alınacak

Küresel  Yeni  Koronavirüs  Salgını nedeniyle yükseköğretim kurumlarımızın yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarıyla ortak yürütmekte olduğu önlisans ve lisans programlarında kayıtlı olan öğrencilerden, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında yurt dışındaki üniversitede eğitim alması gerekenler için de YÖK kolaylaştırıcı bazı kararlar aldı.

Salgın nedeniyle üniversitelerimizin yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarıyla açmış oldukları “ortak programlarda okuyan öğrencilerden" yurtdışına gitmek istemeyen öğrenciler için alınan karar uyarınca yükseköğretim kurumları bu öğrenciler ile ilgili olarak;

- Yurt dışındaki yükseköğretim kurumundan  dijital imkanlarla ve uzaktan öğretim ile ders alabilmesi,

- İki yükseköğretim kurumunun da uygun görmesi halinde öğrencilerin Türkiye'de kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumunda eğitim alabilmesi,

- Türkiye'deki yükseköğretim kurumundan aldıkları derslerin yurtdışındaki üniversite tarafından sayılabilmesi,

- Yurt dışında eğitim almaları gereken dönemlerin değiştirilebilmesi,

- Öğrencilerin talebi halinde ortak programdan çıkarak kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundaki eşdeğer programa geçebilmesi,

seçeneklerinden birisini, program özelinde ve öğrenci merkezli değerlendirerek karara bağlayabilecek.

3- YURTDIŞINDAN GELECEK ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN SAYISINI ARTIRMAK İÇİN YENİ DÜZENLEMELER YAPILDI
-Ülkemizin yabancı öğrenciler için cazibe merkezi olmaya devam etmesi sağlanacak

Son yıllarda Yeni YÖK'ün başlatmış olduğu “Hedef Odaklı Uluslarasılaşma Projesi" kapsamında beş yıl önce 48 bin olan yabancı/uluslararası öğrenci sayısı olağanüstü bir artış ile 180 bine ulaşmıştı.

YÖK, bu başarının salgın sonrasında da kaybolmaması ve ülkemizin yabancı öğrenciler için cazibe merkezi olma durumunun devam etmesi için “bu yıla mahsus olmak üzere" yeni düzenlemeler gerçekleştirdi.

- Geç mezuniyet durumlarına yönelik yeni haklar tanındı
Salgın dolayısıyla pek çok ülkede lise mezuniyet sınavlarının sonbahara ertelenmesi, geç mezuniyet ile salgın nedeniyle alınan tedbirler dolayısıyla ülkemizde eğitim görmek isteyen uluslararası öğrenci adaylarına “2020-2021 akademik yılı güz dönemine mahsus olmak üzere" bazı yeni imkânlar tanındı. Buna göre;

-  Adaylar ön kayıt yaptırabilecek, ayrıca başvuru ve kayıt süreci 15 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılarak geç kayıt yapılabilecek.

- Eğitim ve öğretime başladıktan sonra kayıt yaptıranlara hızlandırılmış telafi eğitimi verilebilecek.

- Geç kayıt yaptıran öğrenciler güz döneminde kayıt dondurarak eğitime bahar döneminde başlayabilecek.

- Eğitim ve öğretim dönemi başladığında kayıt yaptırmış, ancak ülkemizde veya kendi ülkelerinde alınan tedbirler nedeniyle gelemeyen öğrencilere, bu tedbirler kalkıncaya kadar 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı güz döneminde dersleri dijital imkânlarla uzaktan öğretimle verilebilecek.

Uluslararası öğrencilerin klinik alanlar dışındaki lisansüstü programlara, YÖK'ten bir günde alınabilen “Okul Tanıma Belgesi" ile kayıt yaptırılabilmesine de imkân tanındı.

Bu düzenlemeler ile küresel salgın sürecinde üniversitelerimizin yurtdışından öğrenci kaydetmeleri teşvik edilecek, yükseköğretimimiz bölgesi için çekim merkezi olması durumu devam edecek ve üniversitelerimiz uluslararası rekabete girebilecekler.

- Yükseköğretim Sanal Fuarları Gerçekleştirilecek
Yükseköğretim Kurulu küresel salgın müddetince kısıtlanan hareketliliğinin olumsuz etkilerini azaltmak ve bu süreçte Türk yükseköğretiminin yurtdışında dijital ortamlarda da tanıtılabilmesini sağlamak için harekete geçti.

Bu kapsamda "Yükseköğretim Sanal Fuarları"nın yapılması için hazırlıklara başlandı.

Ülkemizdeki bütün yükseköğretim kurumlarının uluslararası platformlarda yabancı uyruklu öğrencilere tanıtımı amacıyla dijital ortamlarda gerçekleştirilecek olan Sanal fuarlar için üniversiteler diğer ilgili kamu kurumları ile de iş birliği içinde olacak. ​

Bu kapsamda üniversiteler, bünyelerindeki fakülteleri, programları ve öğrencilere sundukları bütün imkanları tanıtarak, eş zamanlı olarak yabancı uyruklu öğrencilerin kendi yetkilileri ile doğrudan iletişim halinde olmalarına imkân sağlayacak.


 Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/KKTC-li-Bakan-Cavusoglu-Son-YOK-Karari-Konusunda-Aciklama-Yapti/414528