Bakan Elvan 128 Milyar Dolar Tartışmasına Açıklılık Getirdi

19 Nisan 2021 Pazartesi  12:25


128 MİLYAR DOLAR TARTIŞMASI KONUSUNDA  
Merkez Bankasını'nın tüm işlemlerinin yasal ve şeffaf olarak gerçekleştiğini belirten Elvan eriyen bir rezervin olmadığını belirtti ve "döviz satılırsa karşılığında  TCMB'ye TL ödenir, TL satılmışsa karşılığında döviz ödenir" dedi.
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "2017’deki protokol ve bu protokol çerçevesinde yapılan işlemler tamamıyla yasaldır. Herhangi bir şekilde yasalara aykırı bir durum söz konusu değildir. Bu yöntemle ilgili görüşlerinizi düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz ama hiçkimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız. Hiç kimsenin burada bir yolsuzluk yapması söz konusu değildir" dedi.
"Merkez Bankası tüm alım ve satımlarını kamuoyu ile paylaşır. Hazine ve TCMB arasında bir protokol imzalanmıştır. Ve buna göre MB olağanüstü bir durumda doğrudan işlem yapabiliyor. Bu protokol yasal mıdır diyebilirler hemen bununla ilgili de kanunu paylaşıyorum.
Hazine müsteşarlığı kanununda; "Türk parasının dolaşım ve istikrarını sağlamaya yönelik politikaları TCMB ile birlikte oluşturmak"
TCMB kanununda da 4. maddede "Hükümetle birlikte Türk Lirasının iç ve dış değerini korumak için gerekli tedbirleri almak ve yabancı paralarla arasındaki değerinin belirlenmesi için döviz ve efektiflerin vadesiz ve vadeli alım ve satımları ile dövizlerin Türk Lirası ile değişimi bankanın temel görevleri arasında sayılmıştır" der.Dolayısıyla bu protokol yasaldır. Siz bir yöntemi eleştirebilirsiniz. Ama kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız. dedi

"HARCAMA YAPMA ZORUNLULUĞUMUZ OLAN ALANLAR ORTAYA ÇIKTI"
 
Bakan Elvan, "Covid nedeniyle harcama yapma zorunluluğumuz olan alanlar ortaya çıktı. Bütçede bulunmamasına rağmen 2021 yılı için ilave 46,5 milyar liralık harcama yapılmasını bekliyoruz" açıklamasında bulundu.Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Bakan-Elvan-128-Milyar-Dolar-Tartismasina-Aciklilik-Getirdi/416233