Kırcamisi İmarına Dava Açan Şehir Plancıları Odasına Tepki Büyüyor

15 Haziran 2021 Salı  14:10

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit  Uysal, son gelişmeleri değerlendirmek üzere 40 yıldır imar sorunun çözülmesini bekleyen Antalya şehir plancıları odasının açtığı iptal davaları yüzünden yargıya taşınan Kırcami imar planıyla ilgili , Kırcami’den mahalle sakinleri, muhtarlar, dernek temsilcileri ve sosyal medya gruplarıyla toplantılarına devam ediyor.
Geçen hafta iki ayrı toplantıda mahalle sakinleriyle buluşan Başkan Uysal, yeni haftanın ilk gününe de Kırcami gündemiyle başladı. Erdal İnönü Kent Parkı’nda Kırcami muhtarları, dernekleri ve sosyal medya gruplarıyla düzenlenen toplantıya tüm siyasi partilerin Antalya milletvekilleri de davet edildi.
Toplantıya CHP Antalya milletvekilleri Cavit Arı ve Rafet Zeybek,Kırcami Bölgesi geliştirme ve kültür yardımlaşma derneği başkanı Mustafa Ayanoğlu  katıldı. Forum gibi geçen toplantıda herkes tek tek söz aldı, sürece ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.
Milletvekili Zeybek, sorunun çözümü için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirtirken konuyu
TBMM’ye taşıyacağı sözünü verdi. Zeybek, “Hiç olmazsa mahkemeler, artık ne karar vereceklerse versinler ama Kırcami sorunu daha çok sürüncemede kalmasın. Nasıl çözülecekse çözülsün” diye konuştu. Cavit Arı ise Muratpaşa Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin çözüm için son derece samimi adımlar attığını belirterek, “Belediyelerimizin samimiyetinde bir eksiklik olduğunu söyleyebilir miyiz? Hepimiz bu işin çözülmesi gerektiğini savunuyoruz. Çünkü bu olayın bir de sosyal tarafı var” diye konuştu.

Başkan Uysal ise, Kırcami imar planlarını iptal eden mahkemenin 3 gerekçeye dayandığını söyledi.
Gerekçelerin hukuka aykırı olduğunu belirten Başkan Uysal, şöyle konuştu:
“1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Nazım İmar Planı’nı gerekçe gösteriyorlar. 100 binlik her yerde olan plan değil. Antalya’da var ama yürütmesi durmuş. Yok yani. Dolayısıyla gerekçe oluşturamaz buraya. ‘Tarım alanı’ deniyor. Bilirkişi raporuyla çürütülmüş. İçişleri Bakanlığı’nın kamu yararı kararı bir diğer gerekçe. İptal edilmemiş bir kamu yararı kararı var. Danıştay’da mahkemesi sürüyor. Süreç şimdi Konya Bölge İdare Mahkemesi’nde, istinafta. İstinaf mahkemesi bir karar verecek. Umutsuz muyuz?
Kesinlikle değiliz.”
Başkan Uysal’ın Kırcami toplantıları öğleden sonra siyasi partilerin Muratpaşa yönetimleriyle devam etti. Toplantıya, CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, İYİ Parti İlçe Başkanı Semih Tayfur ve AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Nedim Tekeli katıldı.

KIRCAMİSİ HALKINDAN İPTAL DAVASINI AÇAN ŞEHİR PLANCILARI ODSINA TEPKİ BÜYÜYOR,.ÇÖZÜM İSTENİYOR

40 Yıldır  sürüncemede kalan Kırcami imar planının gerçekleşmesi için Antalya'da tüm siyasi partilerin,konunun muhatabı Muratpaşa ve Büyükşehir belediyesinin çözüm ürettiklerini, belediye seçimi döneminde İmara girmiş yeni tapularının Çevre ve şehircilik bakanı Murat Kurum ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından ayrı bir törenle  Muratpaşa belediye Başkanı Ümit Uysal tarafından   davul zurna eşliğinde  veridiğini belirten Kırcami sakinleri, tapuda işlemlerde  ve emlak vergisnde bir yıldır imarlı arsa bedeli üzerinden vergileri yatırıyoruz. Antalya şehir plancıları odası başkanı Ebru Manavoğluna sormakl istiyoruz 'bizim anayasal hakkımız tapulu yerlerimiz atadan kalma  hazine deyil vakıf deyil 2 B deyil ,arazilerimizde artık tarım yapamıyoruz , Muratpaşa belediyesi kanuna uygun %40 zayiatla  0.80 emsalle kanuni olarak belediyece  imar getirilmişken  mahkemeye dava açma sebebi nedir ?   Bizler onbinlerce kişi bunu anlamış deyiliz tüm siyasi partiler (AK Parti,CHP,İYİ Parti,MHP,DSP  ),muhtarlar ,kırcamisi derneği ,Muratpaşa belediyesi ,Büyükşehir belediyesi ,onbinlerce Kırcamisi sakini  bu konuda birlik beraberlik içerisinde  Kırcamisi İmarı için çalışırken ,Antalya şehir plancılar odasından başkanından yönetiminden neden dava açıldığı konusunda  açıklama ve çözüm bekliyoruz.İmar iptal davası açılması  yüzünden mağduruz,Bu konunun bir an önce çözümlenmesini bekliyoruz Bizlerde yasal olarak her türlü şartlarda ,adelete güvenerek ,hakkımızı aramaya devam edeceğiz ,  sorun  bir an önce çözülmeli mağduriyetimiz giderilmeli  dediler.Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Kircamisi-Imarina-Dava-Acan-Sehir-Plancilari-Odasina-Tepki-Buyuyor/416423