KKTC Başbakanı Saner : Eğitim ve turizmin önünün açılması için her türlü kararı alacağız

24 Ağustos 2021 Salı  23:14

Haber :İrem Kesim /KKTC
KKTC Başbakanı Saner, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KTOB) ile eğitim ve turizm sektörüyle ilgili görüş alışverişi yaptıklarını belirtti.
Saner, toplantıdan detaylar vererek, “Gerek turizm gerekse eğitimde 500 bin Sinovac aşıya ulaşma irademizin ortaya konulduğunu ifade ettik. Hem turizm hem de eğitim sektöründe çalışanların aşılandığını ekonomi örgütleriyle paylaştık” ifadelerini kullandı.
3. ÜLKE VATANDAŞLARI İÇİN 45 BİN DOZ AŞI AYRILDI 
Ülkeye gelecek olan tüm üçüncü ülke vatandaşlarının da Koronavirüs  aşılamasının KKTC’de tamamlanacağına dikkat çeken Başbakan Saner, bu öğrenciler için 45 bin doz aşının ayrıldığını da vurguladı.
AŞILI OLAN ÖĞRENCİLER NORMAL HAYATINI DEVAM EDECEK, AŞISIZLAR KARANTİNAYA GİRECEK
Başbakan Ersan Saner , “Aşılı olacak olan öğrenciler normal hayata devam edeceğini, aşısız gelenlerin DSÖ tarafından belirlenen karantina şartlarında karantinada kalacağını ifade ettik” dedi.
“Turizmde ise çift aşılı her dünya vatandaşı ülkemizi ziyaret edebilecek” diyen Saner, sadece kırmızı ülke olarak bilinen ülkelerden gelenler için karantina sisteminin uygulanacağını dile getirdi.
"ÜLKEYE GELEN YOLCULARIN YÜZDE 80'İ ÇİFT AŞILI"
Ercan Havalimanı’ndan gelen yolcuların ise yüzde 80’inin çift aşılı olduğu bilgisini de örgütlere aktardığını ifade eden Başbakan Saner, “Otelciler Birliği’nin tek aşılı yolcuların ülkeye girişi ile ilgili önerisi Üst Kurul’da konuşulacak” dedi.
"BU HAFTA YAPACAĞIMIZ GÖRÜŞMELERDE HÜKÜMETİN TAVRININ NE OLACAĞINI PAYLAŞACAĞIZ"
Başbakan Saner, küçük işletmelere sigorta prim desteği verilebileceğini, bunu toplantıda konuştuklarını ifade etti.
Saner, “Müsteşarım başkanlığında komiteler kurulacak. Hem asgari ücretin belirlenmesinde hem de istihdam destek fonunda biriken rakamların işveren katkı paylarına küçük ölçekli işletmelere nasıl kullandırabileceğimizi de işverenlere aktarmış bulunmaktayız. Bu hafta yapacağımız görüşmelerde hükümetin tavrının ne olacağını kendileri ile paylaşacağız” şeklinde konuştu.
Başbakan Saner, “Asgari ücretin belirlenmesi ile ilgili olarak Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın bankalara olan borçlarıyla ilgili olarak ortak çalışma grubu kurmamız gerektiği konuşuldu. Bu konu da Bakanlar Kurulu’nda görüşeceğiz” ifadelerine yer verdi.
"BAŞTA ESNAFLAR OLMAK ÜZERE DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEK"
Saner, toplantının olumlu geçtiğini de belirterek, ekonomik örgütlere ve sivil toplum örgütlerine teşekkür etti ve başta esnaf olmak üzere desteklerin verilmeye devam edileceğini vurguladı. 
Başbakan Ersan Saner  eğitim ve turizmin önünün açılması için her türlü kararı alacaklarını da belirttiSayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/KKTC-Basbakani-Saner-Egitim-ve-turizmin-onunun-acilmasi-icin-her-turlu-karari-alacagiz/416644