Yunus Emre’nin Şiirleri “Bir Ses Bir Nefes” İle ADܒde Yankılandı

28 Aralık 2021 Salı  13:05

Ünlü sanatçılardan oluşan etkinlikte Nefes’te Neyzen Kerem Tufan, seslendirmede Prof. Dr. Yüksel Yalova, Semazen Nurhak Gönen, Vokal’de Ahmet Akkaya, Ritim’de Yağmurcan Pamukcu yer aldı.

Etkinliğe Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Aydın, Prof. Dr. Ali Akyol, Prof. Dr. Cumali Öksüz, Genel Sekreter Doç. Dr. İbrahim Gökdaş, Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, Aydın il Kültür Turizm Müdürü Doç. Dr. M. Umut Tuncer, öğretim elemanları, personeller ve öğrenciler katıldı.

Yönetmenliğini Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Özbek, Genel Sanat Yönetmenliğini Prof. Dr. Yüksel Yalova’nın üstlendiği etkinlik, şiir dinletisi ve semazen gösterisi ile başladı.

Etkinlik sonunda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Aydın, Prof. Dr. Yüksel Yalova ve ‘Bir Ses Bir Nefes' ekibine teşekkür ederek;  “Bugün bu ülkede şu anda olduğu gibi Türkçe konuşabiliyorsak, birliğimizi ve geleneğimizi şimdi olduğu gibi özgürce yaşatabiliyorsak, bu alanda geçmişte iz bırakmış temel değerlerden birisi olan Yunus Emre’nin hakkı çok büyüktür. Bugün onu yaşadık ve alışkın olmadığımız popüler kültürden farklı bir şekilde farklı bir diyara gittik.” dedi.

Ardından söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Akyol İse konuşmasında; “Bildiğim kadarıyla inancımızda ilk sema (matem), Resûlullah Efendimizin Hz. Ebubekir’e sorduğu ‘Rabbim senden razı sende ondan razı mısın?’ dediğinde yaptığı bir törenle başlıyor. Arkasından Şems Hazretleri ile daha güzelleşiyor. Ben bugün burada o güzelliğin bir benzerini yaşadığımızı düşünüyorum. Katkısı olan emek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Etkinlik plaket takdimi ve fotoğraf çekimiyle son buldu.Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Yunus-Emre-nin-Siirleri-Bir-Ses-Bir-Nefes-Ile-ADU-de-Yankilandi/417089