Antalya'daki Son Obalar'da Tarih Oluyor

16 Ocak 2022 Pazar  10:09

Antalya'nın  Aksu ilçesindeki yaklaşık 1,5 kilometrelik Kumköy Sahili, Cumhurbaşkanlığı kararıyla geçen yıl mart ayında nesli tükenme tehlikesindeki caretta carettaların yuvalanma alanı olarak ilan edilmişti.
. Özellikle Aksu ve Serik ilçesindeki binlerce vatandaşın yaz tatilini geçirdiği   bölgedeki turistik tesis sahibi ve yöneticilerinin kalkması için her türlü girişimi yaptığı Kumköy Sahili’ndeki barakalarla ilgili geçtiğimiz  günlerde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yıkım kararı aldı. Karar, Aksu Belediyesi'ne gönderildi.

Başkan Şahin :Karara uymak zorundayım 

Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin de baraka kuran bölge halkıyla görüşme yaparak, bakanlık kararını uygulamak zorunda olduğunu anlattı.
Kumköy Sahili girişine yıkım kararını belirten tabela yerleştirildi. Tabelada, alanın 1'inci derece doğal sit alanı olduğuna dikkat çekildi, 26 Ocak saat 09.30'da barakaların yıkılacağı bilgisi yer aldı. Başkan Şahin, belirtilen tarihte  sahildeki  yapıların yıkılacağını söyledi.

Dernek Başkanı :Halk Plajı Olsun

Kumköy Koruma Geliştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı Abdullah Kaya, "Alanla ilgili yeni bir projemiz var. Bizler burada caretta carettaları koruyoruz. Bu yapıların yıkılıp yerine tek tip içerisinde tuvalet ile sosyal alan olan halk plajı yapılmasını istiyoruz" dedi.

ANTALYA'NIN SON OBALARIYDI 

Antalya'nın yerlileri  yıllarca sıcak yaz aylarında
Konyaaltı ve Lara'da  gerek belediyeye ait ,gerekse  kendileri kurduğu obalarda  Haziran -Eylül aylarında yaşaması şehirde bir gelenek halinde yıllarca sürmüştü
Sahillerin turizme açılması tesisi ve plajların yapılması aşamasında kaldırılan ve yasaklanan Oba geleneği en son Aksu İlçesi Kum Köy sahilinde yıllardır süren bir gelenekti,
Aksu sahilinin hızla turistik otellerle dolası sonrası bölgede bulunan otel sahipleri ve yetkililerinin uzun süredir Kumköy sahilindeki obaların kaldırılması için girişimde bulundukları biliniyordu.
Yüzlerce kilometrelik sahil şeridi olan  Antalya'nın caretta carettaların yuvalandığı hatta  bazı turistik tesis önlerinde çevrilerek korunmaya çalıştığı sık sık gündeme gelirken, Antalya'da Kumköy caretta carettaların yuvalanma alanı olarak ilan edilmesi dikkat çekmişti,Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Antalya-daki-Son-Obalar-da-Tarih-Oluyor/417164