Merkez Bankası ile BAE Merkez Bankası arasında ikili swap anlaşması

19 Ocak 2022 Çarşamba  12:11


TCMB'den yapılan açıklamada, anlaşmanın bugün imzalandığı belirtilerek, "Swap anlaşmasının nominal büyüklüğü karşılıklı olarak 18 milyar dirhem (AED) ve 64 milyar Türk lirasıdır (TRY). İki ülke arasında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi yoluyla finansal iş birliğinin daha da güçlendirilmesi amacını taşıyan anlaşma 3 yıl süreyle geçerli olacak ve karşılıklı mutabakatla uzatılabilecektir. Anlaşma, BAEMB Başkanı Khaled Mohamed Balama ile TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanmıştır" denildi.
BAEMB Başkanı Khaled Mohamed Balama, anlaşmaya ilişkin, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile imzalanan bu anlaşma her iki ülkenin finansal konularda, özellikle de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar alanında ikili iş birliğini artırma iradesinin bir göstergesidir" dedi.
Başkan Kavcıoğlu ise, "Bu anlaşma, iki ülke merkez bankasının, ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını göstermektedir" diye konuştu.Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Merkez-Bankasi-ile-BAE-Merkez-Bankasi-arasinda-ikili-swap-anlasmasi/417182