Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk'ü Anma Töreninde Konuştu

10 Kasım 2018 Cumartesi  14:22

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, “Geleceğin dünyasında sadece demokrasinin, özgürlüklerin, güvenlik ve refah arayışlarının bulunduğuna inanıyor, biz de bu istikamette çalışıyoruz. 2023 hedeflerimiz, sadece ekonomide değil, demokraside de dünyanın en ileri ülkelerinden biri hâline gelme kararlılığımızı ifade ediyor” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.
Konuşmasına, vefatının 80. yıl dönümünde Kurtuluş Savaşı’nın Başkomutanı, Cumhuriyetin banisi, ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle yâd ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal’le birlikte, ahirete irtihal etmiş tüm şehitlere minnettarlığını ifade etti.
“TÜRKİYE’Yİ TEK PARTİ DÖNEMİNİN KARANLIK GÜNLERİNE DÖNDÜRME ÇABASI ISRARLA DEVAM ETMİŞTİR”
Konuşmasında, Türk milletinin darbelere, cuntalara, vesayet güçlerinin türlü oyunlarına rağmen iradesine hep sahip çıktığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizin demokrasiye bağlılığı ne kadar güçlüyse, ülkemizdeki bir kesimin Türkiye’yi tek parti döneminin karanlık günlerine tekrar döndürme çabası da o derece ısrarla devam etmiştir. Bugün hâlâ, tek parti dönemiyle adeta sembolleşmiş zulümlerden biri olan Türkçe ezanın kamuoyu önünde savunulabiliyor olması, işte bu özlemin, milletin değerlerine yönelik bitmek bilmeyen bu husumetin bir işaretidir” dedi.
Tek parti zihniyeti ve darbeci kafanın aynı madalyonun iki yüzü olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk siyasetinin en önemli sorununun; milletin değerleriyle, tarihiyle, kültürüyle kavgalı anlayışın hâlâ etkinliğini devam ettirmesi olduğunu vurguladı ve şunları ekledi: “Oysa dünyanın ve Türkiye’nin yürüdüğü istikamette, bu tür faşizan eğilimlere asla yer yoktur. Geleceğin dünyasında sadece demokrasinin, özgürlüklerin, güvenlik ve refah arayışlarının bulunduğuna inanıyor, biz de bu istikamette çalışıyoruz. 2023 hedeflerimiz, sadece ekonomide değil, demokraside de dünyanın en ileri ülkelerinden biri hâline gelme kararlılığımızı ifade ediyor.”
“KANDİL’DEKİ ELEBAŞLARI İÇİN ÖDÜL KOYANLARIN, AYNI TERÖRİSTLERLE İŞ TUTTUKLARINI İYİ BİLİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görünürde Kandil’deki PKK’yı terör örgütü ilan edip, elebaşları için ödül koyanların, arka planda aynı teröristlerle nasıl iş tuttuklarını çok iyi bildiklerini de belirterek, “Aynı örgütün namlularını ülkemize çevirmiş Suriye’deki mensuplarıyla kol kola girip devriye gezerken Irak’taki elebaşlarını hedef gösterenler, kendilerince bizi kandıracaklarını sanıyorlar. Hâlbuki biz onlara her fırsatta bu oyunun tutmayacağını, terör örgütleriyle yol yürüyenlerin akıbetlerinin hüsran olacağını hep söyledik, söylüyoruz” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii bu arada boş da durmuyoruz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarımızın ardından, İdlib’de de güvenliği ve huzuru sağlama yönünde önemli adımlar attık. Aynı şekilde Kuzey Irak’taki terör yuvalarını birer birer dağıtarak, Kandil’i de Sincar’ı da teröristlerin başına yıkma yolunda ilerliyoruz” dedi.Sayfa Adresi: http://www.byturco.com/haber/Cumhurbaskani-Erdogan-Ataturk-u-Anma-Toreninde-Konustu/412123