Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   21/29 °C
 
 
    KKTC'de 3 Gün Sürecek Lapta Turizm Festivali Başlıyor  
 
    “Müzik Şehrin Kalbinde”nin ilk durağı Hadrianus Kapısı oldu  
 
    Kepez’in yaz spor okulları kayıtları başladı  
 
    KKTC'de Metin Feyzioğlu'dan kurban bağışlarının deprem bölgeleri için yapılması çağrısı  
Korsan Kitapla Mücadele Konusu Masaya Yatırıldı
Korsan Kitapla Mücadele Konusu Masaya Yatırıldı
 
Korsanla mücadele ve telif bilincinin geliştirilmesi amacıyla Türkiye Yazarlar Birliği ve DEKMEB'in işbirliğiyle düzenlenen çalıştay kapsamında ‘Korsan Kitapla/Yayınla Mücadele’ konusu masaya yatırıldı.
 
4 Haziran 2016 Cumartesi - 11:51

Ankara'da Green Park Hotel'de gerçekleştirilen çalıştayda, korsanla mücadelenin hukuki boyutu, korsan yayıncılığın teknolojinin gelişimi ile geçirdiği dönüşüm, kaba ve dijital korsan, intihal, fotokopi gibi yöntemlerle yapılan hırszılık vb. konular derinlemesine konuşuldu. 

DEKMEB Başkanı Murat Köse'nin açılış konuşmasıyla başlayan programın I. Oturumunda Karşılaşılan Sorunlar, II. Oturumunda ise Çözümler üzerine yapılan konuşmalar yer aldı. Köse yaptığı açılış konuşmasında, korsan kitabın, bir hak gaspı olduğunu, kayıtdışı ekonomiye sebep olduğunu aktardı. Kuruluş olarak bu konu üzerine yaptıkları çalışmalrdan bahseden Köse, katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür etti. Oturumu yöneten TYB Genel Başkanı Musa Kazım Arıcan yaptığı konuşmada "Bu konu hakkında duyarlılık oluşturamadık, kültür oluşturamadık. Biz DEKMEB başkanını tebrik ediyor ve bu çalıştayda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Hukukçu, yayıncı, kamudan ilgili bakanlıklardan katılımcılarız. İlk oturumda sorunların ne olduğunu tartışalım istiyoruz. İkinci oturum çözüm önerileri hakkında olacak. Niyet hayır akıbet de hayır olur inşaallah." dedi ve ilk sözü Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Ayhan Doğan'a bıraktı. "Katılımcı sayımız az olsa da ben bu toplantıyı değerli buluyorum. Biz bu işi önemsediğimiz için buradayız." diyen Doğan, korsan kelimesinin karşılığından yola çıkarak başka kelimelerin bu kavramın karşılığı olup olamama ihtimalini tartıştı. Yurtdışı kütüphanelerinde çocuklardan itibaren bilinçlendirmeye verilen önemi gördüğünü ve bunun çok önemli olduğunu aktardı. Cezai yaptırımlarla bu işle mücadelenin pek de mümkün olmadığını söyleyen Doğan, kamu spotu olarak hazırladıkları emeğe-korsana dikkat çeken videoyu izletti ve bilinçlendirme için neler yapılabileceğini söyledi. TYB Vakfı Başkanı Mehmet Doğan "Korsan kitap meseleleri bana göre teknoloji geliştirdikçe kolaylaşan bir durum oldu. Kitap basma, çoğaltma kolaylaştı."diyerek konuşmasına başladı. Zihin emeği konusunda bir kültürümüzün olmadığını söyleyen Doğan, fikir hızlığının da çok önemli olduğunu aktardı. "Bugün elektronik alanda tarifi mümkün olmayan çok çeşitli yöntemlerle korsanlık yapılabiliyor." diyen Doğan, bunun müzik piyasasındaki yansımalarına da dikkat çekti. Doğan ayrıca "Korsana başvurma sebeplerinden en önemlilerinden biri olarak Türkiye'de dağıtımın zayıflığını görüyorum." dedi. 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden Cevat Özyurt  halk kütüphanelerinin zayıflığını, yerel yönetimlerin kütüphanecilik konusunda atılımcı olmamasını, bu nedenle de kitap ulaşılamayan yerlerde korsan kitaba ulaşmak isteği doğduğunu aktardı. Korsanı önleyecek hizmetler yapılamadığını söyledi. 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden Hüseyin Tutar"Yurtdışında gördüğüm bazı hususları aktarmaktan onur duyarım." dedi ve bu meselenin her toplumun kültürel kodlarında var olduğunu söyledi. "Yurtdışında adi basılmış korsan kitap sorunu ile karşılaşmadım hiç." diyen Tutar, buna sebep olarak kütüphanlerin yaygın olmasını gösterdi. " Aldığınız kitabı başka kütüphaneden teslim etme olanağı sunan kütüphaneler arası geçiş sistemi dahi var. Beş on dk. mesafede küçük çapta ve büyük çapta kütüphaneler var.  Ağustos ve eylül ayında yıpranmış kitapların satışa sunulduğunu da gördüm. Ayrıca oralarda gönüllü olarak çalışan emekli öğretmeler da vardı..Hasılı, insanların korsana tevessülü olmuyor." dedi. Konuşmasının devamında şunları söyledi: 

"ABDde en büyük korsanlık tartışmaları bilimsel makalelerle ilgilidir zaten.Bir grup bu kişin emeği derken, bir grup da bunu üretenler telif hakkına sahip değil, zira bilgi evrenseldir, herkesin ulaşma hakkı vardır diyor. Bu ülkelerin yayınladıkları makalelere ulaşmak ise Türkiye ya da Hindistan için pahalı bir araç oluyor. Ve bu gibi durumlarda gruplaşmalar meydana getirip makale paylaşımları yapılabiliyor, bu da bir çeşit korsan olarak söz konusu edilebilir." 

Eski Yeni Yayınları'ndan Hüseyin Aydın kitap basımı, telif, tercüme gibi fiyat meselerinin çok önemli olduğunu düşündüğünü söyledi. Şule Yayınları'ndan Çetin Öğüt bu konuda öğretmenlere ve akademisyenelere büyük roller düştüğünü anlattı. 

Telif Hakları Bilirkişisi Fatih Gökdağ, "Yayınevlerinin el altından bastıkları kitapların korsanlarını bastıkları da bir gerçek. Benim iki ders kitabım korsan basıldığında takip başlattığımızda tehdit edilmiştik. Militanlar bu işi yürütüyorlardı çünkü." diyerek korsan kitap meselesinin çetrefilli boyutlarına dikkat çekti. 

Romancı Beyazıt Akman eser yayıncı ilişkisinden bahsederken "ABD'de ajansız yayınevine gidilmiyor, biz direk yayınevine gidiyoruz ki bu yabancı ülkelerde ciddi risktir. Her iki kurumun da haklarını korumak için ajanslar aracılığı işle çalışmak gerekmektedir. " dedi. Bizdeki gibi kaba korsan sisteminin gelişmiş ülkelerde olmadığını aktaran Akman, o ülkelerde artık ciddi çalışmaların dijital korsanlık için yapılmakta olduğunu söyledi. 

Telif Hakları Uzmanı Abdullah Eğeli okullar, üniversiteler ve korsan kitapların toplandıktan sonra imha edilmeyip satışa sunulması meselelerinin önemli olduğunu söyledi. Okullar ve Üniversitelerdeki fotokopi yolu ile yapılan hırsızlığın çok önemli boyutlarda olduğunu aktardı. MEB Daire Başkanı Mehmet Nezir Gül ise konuşmasında "MEB müfredat düzenlemesi yapıyor, biraz baktık ama bu konuya müfredatta yer verilmemiş. Bunu genel müdürlük olarak teklif edeceğiz. Sanıyorum din ve edebiyat derslerine koyabiliriz. Ayrıca dizi ve sinemada yapımcılarla işbirliği içinde olup bu konuları işlemeleri sağlanabilir.Yayınevlerine fiyat konusunda bir üst sınır konulabilir mi sorusu üzerine de düşünülebilir. " diyerek yapılması gerekenlere yönelik fikirlerini verdi. TYB İstanbul Şube başkanı Mahmut Bıyıklı kitapevlerinin sayısının azalmasına dikkat çekti ve sayılarının artması için belediyelere ve devlete görevler düştüğünü söyledi. YBÜ'den Mustafa Orçan "Korsana tevessülün sebebi biraz da göreli yosulluktur bizde. Ayrıca sadece İstanbul ve Ankara'da değil, özellikle doğu ve güneyde yoksul okullarda neler yapılabilir kitap dağıtımı konusunda bunları değerlendirmeliyiz." dedi. 

YAYFED Yönetim Kurulu Balkanı Mustafa Karagüllüoğlu korsanın başladığı zamandan bugüne geçirdiği değişime dikkat çekti ve asıl sorumluluğun devlette olduğunu söyledi. Basın Yayın Meslek Birliği BaşkanıAlparslan Durmuş, yabancı ülkelerin hukuki sistemlerini anlattı. Korsanla mücadelede verilen cezaların dengesiz olabildiğine dikkat çekti. Yabancı ülke pazarlarına açılmanın da önemine değinen Durmuş, çeviri yaparak pazara girmenin daha kolay oldupunu söyledi. 

II. Oturumda tekrar söz alan Abdullah Eğeli "Yol da alındı aslında. 2002-2004-2008 kanun değişiklikleri oldu. Yeni kanunlarla her şey düzelecek sanıyoruz. Ama olmuyor, ayrıca kanunlar zaten yeterli ve değişmesine gerek yok.  Gruplaşmaların paylaşımlarına nasıl erişilebilir, nasıl engellenebilir bu gerçekten önemli." diyerek yapılacak yeni çalışmalara değindi. Çalışmaların devam ettiği kısmi kopyalama lisansı hakkında da bilgi verdi. 

Tekrar söz alan Beyazıt Akman "Benim de naçizane fikrim dağıtım sorunu olduğu yönünde. Kitapevleri istedikleri kitabı liste başı istediğini alaşağı edebiliyor ayrıca. Devlet ağ-kitapevleri kurmalı. Yayıncılar olarak aklımızdaki bu kitapevi ağını kurabilirsiniz belki bir proje oluşturup. Bu gerçekleşirse sürüm artar, sürüm artarsa kitap fiyatları düşer. Bu konunun siyasi ve ideolojik boyutunu atlamamalıyız. " dedi ve batılıların ülkelerinde basılacak çeviri kitaplar konusundaki ideolojik yaklaşımına dikkat çekerek kendimizden ödün vermeden o piyasada yer alamayacağımızı söyledi. 

D. Mehmet Doğan "İşin esası müelliftir. Baştan beri biliyoruz ki yazar yayıncı için önemli değildir. Mümkün olduğu kadar telifsiz çalışmak isterler yazarla..Burada mevzuat mı oluşturmalı siyaset mi ? Siyaset diye düşünüyorum. İş biraz da okuyucudan başlar. Okuyucuyu artıramıyoruz. Okuyucu sayımız bir tülü artmıyor. Kitapevi sayıları hızla azalıyor. Yayınevleri dağıtım problemi ile karşı karşıya. Kütüphane sayısı artmalı. "dedi. 

Kapanış konulmasını yapan Musa Kazım Arıcan, yapılan konuşmalar için katılımcılara teşekkür etti ve çalıştayın önemli sorunlara değinen verimde olduğunu aktardı.  

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Türkiye'den Somali'ye Kadın Doğum Hastanesi
 
Vali Muammer Türker'e Veda Yemeği
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Türkiye Yazarlar Birliği'nden Korsanla Mücadele Çalıştayı
Türkiye Yazarlar Birliği Genel Merkezi ve DEKMEB ortaklaşa olarak yayınevleri, ...
Tarihi Kurşunlu Cami 2017 Sonunda Hizmete Açılacak
Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerce ...
2. Üsküdar Kitap Fuarı Kapılarını Açıyor
2. Üsküdar Kitap Fuarı, 28 Mayıs-4 Haziran arasında okurla buluşacak.
Yeşil Cami Önü 13,5 Milyon Liraya Satıldı
Osman Hamdi Bey'in, "Yeşil Cami Önü" isimli eseri 13 milyon 509 bin liraya alıcı buldu.
 
 
Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı Müze Oldu
Bursa Büyükşehir Belediyesince restore edilen 560 yıllık Çandarlı İbrahim ...
Uluslararası İzmir Festivali 30 Yaşında
30. Uluslararası İzmir Festivali "müzisyenlerin müzisyeni" olarak tanınan ...
35. İstanbul Film Festivali Ödülleri Verildi
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen bu yıl 12. kez ...
Moğolistan'da Türk Kültür Günleri Düzenlenecek
Türkiye'nin Ulan Batur Büyükelçisi Murat Karagöz, bu ayın son haftasında ...
 
 
Devlet Tiyatroları Sahne Sayısını 64'e Yükseltti
Devlet Tiyatroları (DT), "halka tiyatro götürmek" için bu sezon 11 sahneyi ...
35. İstanbul Film Festivali Başlıyor
35. İstanbul Film Festivali kapsamında, 200’ü aşkın film gösterimi ve ...
23. İstanbul Caz Festivali Haziranda Başlıyor
İstanbul Kültür Sanat Vakfı İKSV tarafından düzenlenen 23. İstanbul Caz ...
Uluslararası Ankara Müzik Festivali Başlıyor
Sevda-Cenap And Müzik Vakfınca düzenlenen "33. Uluslararası Ankara Müzik ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
KKTC'de 3 Gün Sürecek Lapta Turizm Festivali Başlıyor

KKTC'de 3 Gün Sürecek Lapta Turizm Festivali Başlıyor

  Hep Birlikte Nice Mutlu Bayramlarımız olsun
 
  Mesele Edepli Olabilmek Değil mi ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Mesele Edepli Olabilmek Değil mi ?
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
Hep Birlikte Nice Mutlu Bayramlarımız olsun
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya