Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   28/34 °C
 
 
    Başkan Kara'dan Deniz Kaplumbağaları için büyük duyarlılık  
 
    Antalya Valisi Şahin'den :15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı  
 
    Başkan Erdoğan :Darbecilerin işledikleri cinayetleri ülkece unutulmayacağız  
 
    Trump'a suikast girişimi dünya gündemine oturdu  
Altın Portakal Kırmızı Halı Töreninde 'Huzur Çağrısı'
Altın Portakal Kırmızı Halı Töreninde  Huzur Çağrısı
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce bu yıl 51'incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin açılış gecesi, Antalya EXPO Center'da düzenlenen kırmızı halı töreniyle başladı.
 
11 Ekim 2014 Cumartesi - 09:50'PERDE KAPANMAMALI'  

Başkan Türel, Türkiye'nin acı olaylar yaşadığını belirterek, "Hayatını kaybedenlerin acısını, halkımızın üzüntüsünü yürekten paylaşıyorum" dedi. 

Bu günlerde Türkiye'nin her zamankinden daha fazla sanatçıların sesine, sanatın güzelliğine ve sıcaklığına ihtiyacı olduğunu belirten Türel, "Perde kapanmamalıdır dedik ve bugün bu sorumlulukla birlikteyiz" açıklamasını yaptı. 

KATILAN SANATÇILARA TEŞEKKÜR ETTİ  

Antalya Belediyesi'nin 51 yıldır Türk sinemasına sahip çıkmaya çalıştığını ve geleneği yaşatmak için gayret gösterdiğini belirten Başkan Türel şunları söyledi: "Altın Portakal belediyenin değil, Antalya halkının festivalidir. Antalya'nın kültür ve sanat geleneğine sahip çıkmak için Antalya'nın dünya çapında ünüyle Türk sinemasını uluslararası arenaya çıkarmak içi fedakarlık yapıyoruz." 

Sergiledikleri tutumları ve gayretleri kendilerini tanıyanların iyi bildiğini belirten Başkan Menderes Türel, "Sanat ve toplum duyarlığı olan, günlük tartışmaların üzerine çıkmış sanat ustalarımıza özellikle katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu hedef için birlikte çalışmayı arzuladığımızı ifade ediyorum" dedi.  

SANATÇILARA ÇAĞRI  

Başkan Türel konuşmasını, "Sınırlarımızın yanı başında insanlık dramları yaşanıyor. Komşularımızdaki ateş maalesef ülkemizi de yakıyor. Gün perdelerin kapanacağı, ayrışmaya meydan verileceği gün değildir. Bugün küçük gerekçelerle küsme günü değil, sanatçıların çıkıp konuşacağı, barış çağrısı yapacağı, yürekleri ısıtıp dışarıdaki ateşe su dökeceği gündür" şeklindeki çağrıyla noktaladı. 

YILMAZ ERDOĞAN HUZUR TEMENNİSİNDE BULUNDU

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Jüri Başkanı Yılmaz Erdoğan, festivalin açılış gecesi öncesi düzenlenen kırmızı halı töreninde, "Bir an önce sokaklarımıza huzurun gelmesini diliyorum. Festivalin de aynı huzur içinde geçmesini diliyoruz" dedi. 


'SANATTA ÖZGÜRLÜK'

Yeşilçam'ın unutulmaz iki kadın ismi Filiz Akın ve Fatma Girik, açılış gecesinde kırmızı halıdan el ele yürüyerek geçti. Akın, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin 51'inci yılıyla birlikte Türk sinemasının 100'üncü yılının kutlandığını hatırlatarak, "Çok onurluyum, gururluyum" dedi. 

Festivalin düzenlendiği ilk yıl da Antalya'da olduğunu hatırlatan Akın, 51'inci festivalde sansür bağlamında ortaya çıkan tartışmalara ilişkin de "Sanatta özgürlük" dedi. Akın, Kobani'ye destek eylemlerinde yaşanan şiddet olaylarını ise "Gönül ister ki barış ortamında ve huzur içinde olsun. Birtakım üzücü olaylar yaşıyoruz. Sanat hepsinin üstesinden gelecektir eminim. Uzlaştırıcı olacaktır diye düşünüyorum. Bu tür olaylar sadece sanata değil her şeye gölge düşürüyor" diye konuştu.    

'SANSÜRE KARŞI YÜRÜYÜŞTE 4 KİLO VERDİM'

Fatma Girik, yeniden Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde olmanın açılışında bulunmanın hoş bir duygu olduğunu belirterek, "57 senedir film çekiyorsun ve hala Filiz Akın'sın, Fatma Girik'sin. Hala kırmızı halıda yürüyor, bunu yaşıyoruz" dedi. 

Girik, festivaldeki sansür tartışmalarına ise "Ben sansüre karşıyım. Gençliğimde senelerce Ankaralara yürüdük. 3.5, 4 kilo zayıfladık. Sansür yeniden hortladıysa ne kadar kötü bir şey. Ben buraya genç arkadaşlar için geldim. Biraz da onlara destek olmak için buradayım" diye konuştu. 

Fatma Girik, Kobani olaylarına ilişkin de "Dışarıda bunlar olurken burada böyle lay lay lom olmuyor. Sanat her şeyin üstesinden gelecek. Hangi kadın, hangi canlı ister böyle bir şey olsun" diye konuştu. 

Leman Sam'ın Kurban Bayramı'nda attığı tweet'i de hatırlatan Girik, "Leman Sam bir şey söyledi. Kadına neler söylediler. Böyle hoş değil ki bunlar. Yani nedir, neyi paylaşamıyorsun ki" dedi.  

'FESTİVAL HUZUR İÇİNDE GEÇSİN'

Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Jüri Başkanı Yılmaz Erdoğan da diğer jüri üyeleriyle birlikte geceye katıldı. Kırmızı halıda soruları cevaplandıran Erdoğan, şöyle konuştu: "Ülke o kadar zor bir yerden, yine zor bir zamandan geçtiği için memleketimizin en önemli sorununun şu anda sinema ya da festival olmadığını bilerek konuşmak geliyor içimden. Dolayısıyla bir an önce sokaklarımıza huzurun gelmesini diliyorum. Festivalin de aynı huzur içinde geçmesini diliyoruz bütün arkadaşlarla beraber."  

Erdoğan, festivalde yaşanan sansür tartışmalarının jüri üyeliklerinden istifayı getirdiğinin hatırlatılması üzerine "Herkesin istediği tavrı koyma hakkı var. Bu hakkı kullanan arkadaşlar var. Bunu istifa eden arkadaşlara sormanız gerekir" dedi.  

FESTİVAL YAPILMAYA DEVAM ETMELİ

Ulusal Uzun Metraj'ın bir diğer jüri üyesi Ebru Ceylan, ülkenin içinde bulunduğu durumun zaten çok moral bozucu olduğunu belirterek, "O yüzden özellikle festival küçük sorunları dert etmeden çok büyük sorunların yanında her zamanki gibi yapılmaya devam etmeli. Tam da böyle bir zamanda yapılmaya devam etmeli gibi geliyor bana" diye konuştu. 

GECENİN ÖDÜLLERİ  

51'inci festivalin yarışma kategorilerinde yer alan yapımların tanıtımlarıyla devam eden gecede 'Bozuk Düzen' başta olmak üzere çok sayıda filmde senarist, yönetmen ve oyuncu olarak görev alan tiyatrocu Haldun Dormen, oyuncu Nilüfer Aydan ve 'Düşman Yolları Kesti' gibi Türk sinemasının çok sayıda klasiğinde imzası olan yazar Tarık Dursun Kakınç'a Altın Portakal Onur Ödüleri takdim edildi. Gecede her yıl el değiştiren Yıldırım Önal Anı Ödülü oyuncu Güler Ökten'e giderken, 'Sinema Emek Ödülü' ise Ali Saim Yaşar'ın oldu. Gecede Oscarlı oyuncu Ellen Burstyn de 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü kabul etti.  

Gecenin ilk Onur Ödülü, Haldun Dormen'e sunuldu. Ödülünü alan Dormen "İnanın bu geceki vaktiyle bundan üç tane aldım. Bu sahneye tekrar çıkmak bana çok heyecan verdi. Sinema beni unutmadığı için çok çok sağolun" diye konuştu. 

Dormen'e ödülü takdim eden Filiz Akın "Sinemanın 100 yıllık yolculuğun bir kısmında bizler de vardık. O zaman başka eğlence olmadığı için seyirciyle aramızda çok tutkulu bir ilişki oldu. İlk ödül alan Gurbet Kuşları'nda da vardım bu yıl 51'incisini kutluyoruz. Sinemaya sahip çıkma tutkusu beni çok heyecanlandırıyor" dedi. 

'ERKEK FATMA'YA TEPKİ GÖSTERDİ  

Gecenin ikinci ödülü için Korhan Abay, ödülü vermek üzere Fatma Girik'i 'Erkek Fatma' diye çağırdı. Girik, "Hiç erkeğe benzeyen bir tarafım var mı?" diyerek başladığı konuşmasında 57 yıldır sinemanın içinde olduğunu belirterek, bugün 71 yaşında olduğunu söyledi.  

ÖDÜLÜ ATATÜRK'E ADADI

Girik'in Altın Portakal Onur Ödülü'nü takdim ettiği Nilüfer Aydan ise 51 yıl önce ilk festivale yönetmen Halit Refiğ'le katıldığını belirterek, 51'inci yılında ödülün ilk haline dönmüş olmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi. Aydan, "Dünyada, ülkemizde çok kötü şeyler oluyor. Gelmek istemedim, olaylar beni çok rahatsız ediyor eve kapanıyorum. Kendi içimde yaşıyorum her şeyi. Ama o kadar çok emek verildi ki, geldim bu ödülü aldım. Ödülü barış, sevgi bir de sevgili liderimiz Atatürk için 'Cihanda sulh yurtta sulh' onun için alıyorum" diye konuştu.  

Gecenin son Onur Ödülü'nü ise Festival Direktörü Elif Dağdeviren takdim etti. Son ödül yazar Tarık Dursun Kakınç'ın olurken, Kakınç sağlık sorunları nedeniyle salonda bulunmasına rağmen sahneye çıkamadı ve onun yerine ödülü gelini aldı.  


BİR RÜYAMI GERÇEKLEŞTİRİYORUM' 

Gecede Belediye Başkanı Türel, Oscarlı oyuncu Ellen Burstyn'e 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü takdim etti. Ödülünü alan Burstyn, salonu 'Merhaba' diyerek Türkçe selamladı. Ellen Burstyn, "Kariyerimde pek çok ödül aldım, ama hem ödül alıp böylesine güzel bir yeri ziyaret etmekten büyüm onur duyuyorum. Daha önce iki kere geldim ama bu kez bir rüyamı gerçekleştiriyorum" dedi ve Türkçe "Teşekkür ederim" diyerek konuşmasını tamamladı. 


GODZİLLA SELAHATTİN AYAKTA ALKIŞLANDI 

Yıldırım Önal Anı Ödülü'nü Şerif Gören'den alan Güler Ökten, "Umarım bu onuru hak etmişimdir" dedi. 

Gecenin son ödülü 'Sinema Emek Ödülü' ise Ali Saim Yaşar'a verilirken, Yaşar yerine ödülü namı diğer 'Godzilla' Selahattin Geçgel aldı. Düdüğüyle sahneye çıkan Geçgel, "Bu ekip buraya kadar gelmişse ben de önlerine yatarım" dedi ve sahneye yattı. Geçgel'in bu hareketi salonda ayakta alkışladı. 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Tecavüzcünün Cezasını Bu Sefer Halk Verdi
 
Milli Tren Kasım Ayında Raylarda
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Altın Portakal'da 'Ulusal Belgesel' Kategorisi Kaldırıldı
Komisyon, bu yıl 51'incisi düzenlenecek Uluslararası Antalya Altın Portakal ...
Hakan Solaker 51. Antalya Altın Portakal'ı Yazdı
Usta gazeteci Magazinekibi Genel Yayın Koordinatörü Hakan Solaker, 51. ...
Mehmet Kesim Gündemdeki Altın Portakal'ı Yazdı
Kamuoyunda tartışma yaratmak için suni gündem oluşturanları Gazeteci yazar ...
Altın Portakal'da Özür Krizi
10 Ekim'de başlayacak 51. Antalya Film Festivali'nde yaşanan 'sansür' ...
 
 
Tartışılan Film Yeniden Altın Portakal'da
Reyan Tuvi'nin yönettiği Gezi direnişi belgeseli "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya ...
ALTIN PORTAKAL'DA TCK TARTIŞMASI
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce bu yıl 51'incisi düzenlenecek Altın ...
Altın Portakal Kortejin'de EXPO 2016 Antalya Tanıtılacak
Bu yıl 51'incisi gerçekleşecek Uluslararası Antalya Altın Portakal Film ...
Erdoğan: 51 Yıldır Yeniden Yapılanıyoruz Çok Sıkıldım
Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj ...
 
 
21. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali Devam Ediyor
21. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali kapsamında Budapeşte ...
Fazıl Say'sız Gerçekleştirilecek Festivalin Programı Belli Oldu
Antalya'da 15'inci yılında piyanist ve besteci Fazıl Say'sız gerçekleştirilecek ...
ANSAN Üyesi Sanatçılardan Karma Sergi
Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) üyesi sanatçılar, 'Fırçaların Dansı, ...
Anadolu Ateşi ve Troya Kapalı Gişe Oynuyor
Aspendos Arena Tiyatro'da binlerce hayranının karşısına çıkan Anadolu ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Başkan Erdoğan :Darbecilerin  işledikleri cinayetleri ülkece unutulmayacağız

Başkan Erdoğan :Darbecilerin işledikleri cinayetleri ülkece unutulmayacağız

  ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
  Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
 
Mehmet Kesim
 
 
Avrupa Birliği Değişime Gebe
 
Prof.Dr.Ata Atun
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya