Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   20/28 °C
 
 
    KKTC'de 19 Mayıs Coşkusu  
 
    Antalya’yı 19 Mayıs coşkusu sardı  
 
    Prof. Dr. Ata Atun Yazdı :Otur Oturduğun Yerde!  
 
    Akdeniz Üniversitesi Türkiye’deki genç devlet üniversiteleri arasında ilk sırada  
Başbakan Tatar :COVİD-19'la Mücadele Gevşemeden Devam Edecek
Başbakan Tatar :COVİD-19 la Mücadele Gevşemeden Devam Edecek
 
Başbakan Ersin Tatar, “ alınan kararlarla vaka sayısının bugün için yatay seyretmekte olmasına karşın Covid-19’la mücadelenin hiç bir gevşemeden devam ettirileceğini” vurguladı.
 
10 Nisan 2020 Cuma - 17:14

.
Katıldığı bir programda soruları yanıtlayan Başbakan Tatar, “ Kıbrıs Türk Halkı’na Covid-19’la mücadelede gösteridiği destek dolayısı ile teşekkür etti.
Başbakan Tatar, “ Covid-19 mücadelesinin bir noktaya gelmesinden sonra, Başbakanlık Bilim Kurulu, Başbakanlık Covid-19’la Mücadele Konseyi, Sağlık Bakanalığı Danışma Kurul’nun da görüş ve önerileri alınarak hangi sektörlerin ne zaman açılacağının belirleneceğini ,ama her hangi bir aceleleri olmadığını, halkınsağlığını her şeyden önde gördüklerini” vurguladı.
Başbakan Tatar şöyle konuştu:
“ Önümüzdeki dönemde yerli istihdama, yerli üretime ve yerli tüketime önem vereceğiz. Biz şu ana kadar doğruyu yaptık. Kendimizi izole ettik, koruduk. Elimizdeki imkanlara göre, sosyal adalet anlayışı ile halkımıza gerek kamu, gerekse özele yapmamız gerekenleri yapıyoruz. 800 Alman turisti ülkemizde tuttuk. Binlerce vatandaşımıza, öğrencimize Devlet olmanın bilinci ile sahip çıktık, ülkemize getirdik. Önümüzü şu anda göremiyoruz ama bu iş çok uzun gitmez, Mayıs ayında ekonominin çarkları dönmeye başlarsa, Maliye Bakanlığı’nın tahsilatları normelleşme yoluna girerse, o zaman insanımız için bir takım yeni imkanlar daha yaratabiliriz.”
“ ÇEKLER KONUSUNDA AHLAKSIZLIK YAPILMASIN”
Bir soru üzerine de hesabında para olanın çekini ödememesinin ahlaksızlık olduğunu ifade eden Başbakan Tatar şöyle konuştu:
Piyasaya baktığımda iş yerleri kapalı, iş yerleri tahsilat yapamıyor. Binlerce çek takasa gittiğinde arkaları yazılır insanlar günün sonunda çek yasağına girer. Bir takım tahribat olur. Bu kararı alırken ekonominin geneline baktık. Elbette şuanda mal vermiş ve ellerinde çek olan insanlar çeki tahsil edemiyor.Biz zaten kredisi olmayan parası olmayanlar için yaptık. Ama parası olanın bankada limiti olanın bunu ödememesi ahlaklı değildir. Böyle Ahlaksızlık olmaz bunun bir cezası olur. Merkez bankası orada bankalar orada. Çeki yazdın, malı aldın sen de başkasına sattın paranın olmasına rağmen çeki ödemiyorsun. Limitinin olmasına rağmen. Bu ahlaksızlıktır. Bunu kabul edemeyiz. Burada sisteme bir görev düşüyor bunu yapan kimse tespit etmek gerek. Sistemin devam etmesi için çeki verenin ödemesi gerek. Merkez Bankası’ndan raporları istedim. Düzenleme yapılabilir. Şuanda kesin yorum yapmak erken. Piyasanın bir dengeye oturacağına inanıyorum. Çekini ödemeyene güven azalır bir daha eski durumuna gelmez.
“KRİZ ORTASINDA KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ DOĞRU OLMAZ”
Başbakan Tatar kabine değişikliğine nasıl baktığına ilişkin bir başka soru üzerine ise şunları söyledi:
“Bu konuları gazetelerde, televizyonlarda konuşmak, tartışmak doğru değildir. Zamanı geldiğinde düşünülebilir. Bugün o gün değildir. Şu anda bu kriz ortamında bu şekilde bir şey doğru olmaz diye düşünüyorum. Ama ilerleyen zamanlarda siyasetin gereği her şey olabilir.”
Başbakan, “ bir rahatsızlığınız mı var ki, kabine değişikliğini gündeme getirdiniz şeklindeki soru üzerine ise “ ben değil, çeşitli merkezler bunu gündeme getirdi. Benim ağzımdan kabine değişikliği yapacağım diye bir söz çıkmış değildir. Ben bir soru üzerine değerlendirme yaptım” diye konuştu.
“CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ MÜCADELENİN SEYRİNE BAĞLI”
Başbakan Ersin Tatar, Meclis kararı doğrultusunda Ekim ayında Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soruyu da yanıtladı ve “ bunun Covid-19’la mücadeleye bağlı olduğunu” söyledi.
“ Anayasanın beş yılın sonunda mutlaka Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmasını emrettiğini ancak ortaya çıkan durum nedeniyle bir erteleme yapıldığını” belirten Başbakan Tatar, “ ancak Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın bu ertelemenin çok uzun süre olmaması gerektiği üzerine durduğunu” anımsattı.
EKONOMİ İÇİN ENDİŞEYE GEREK YOKTUR
“ Biz Corona-19’dan kurtulduktan sonra ekonomik olarak ölmekten korkuyouz, bu konuna ne diyeceksiniz” şeklindeki bir soru üzerine de Başbakan Ersin Tatar şunları söyledi:
“ Hiç öyle bir endişeye gerek yoktur. Burada bir yapı vardır. Bu yapı Türkiye’nin de desteği ile bugüne kadar gelmiştir. Devlet olarak bazı zafiyetlerimiz vardır. Bunları da biliyoruz ama bu krizi fırsata dönüştürmek ve daha üretken bir yapı ortaya çıkarmak hedefinzdeyiz. Bu da nedir? Kamunun daha verimli olması ve ekonomideki yerinin küçülmesi, özel sektörün daha fazla ekonomide söz sahibi olmasıdır. Bir takım teşviklerle bunu yapacağız. Turizm ve yüksek öğrenimin yanına sanayi ve tarımı da eklemek durumundayız ki sadece bu ikisine bağımlı bir ekonomi olmaktan kurtulalım. Diğer çabalarımızın yanı sıra daha sürdürülebilir bir ekonomik yapı için de çalışmalarımız devam etmektedir.
BAŞKANLIK SİSTEMİ GÜNDEME GELEBİLİR
“ KKTC’de iki başlı bir sistem var. Başkanlık Sistemi’nin tartışılmasına nasıl bakıyorsunuz” şeklindeki bir soru üzerine ise Başbakan Tatar, “ tartışılabilir tabii. Bütün partiler Başkanlık sisteminden yana olduğunu söylüyor. Önemli olan bunun gerçekleşmesi için gereken iradenin ortaya konulması, halka anlatılması ve Anayasal değiliklik için referandum yapılması, halkın bunu kabul etmesidir” dedi.
Ersin Tatar, “ ancak şu anda böyle bir durum görmediğini, Covid-19’la , ekonomik sorunlarla uğrağıldığını böylesi bir konunun ancak 2-3 yıl içinde gündeme gelebileceği görüşünde olduğunu” söyledi.
“ İNSANLARIN BOĞAZINA SARILMAK AHLAKİ DEĞİLDİR”
Başbakan Ersin Tatar, kira konusundaki bir soru üzerine ise “ bu konular hukukun sorunudur ama bir insan böylesi bir ortamda “kirasını ödeyemiyorsa mesele karşılıklı anlayışla çözülmesi lazımdır. Devletin her noktada çıkıp da ortaya bir şey koyması kolay ve uygulanabilir değildir. Böylesi bir ortamda ödeyemeyecek durumda olan insanların boğazına sarılmak hiç de ahlaki ve vicdani değildir.” Dedi.
Başbakan Tatar, “ vatandaşların okul taksitlerini ödediğini ancak karşılığını tam olarak alamadığını “da anımsattı ve “ bu durumda bu ödenen ama karşılığı alınamayan para yeni dönemde ödenecek miktara avans olarak sayılması lazımdır” diye konuştu.
“ELEKTRİKTE 81 BİN KİŞİYE %30 İNDİRİM UYGULANIYOR”
Ersin Tatar, “ elektrik fiyatlarının düşürülmesi için KIBTEK bir takım şeyler yapıyor, AKSA ile bu konuda her hangi bir görüşmeniz oldu mu, AKSA’nın bir jesti olacak mı ? “ şeklindeki soruyu ise şöyle yanıtladı:
“ İlgili Bakan ile Yönetim Kurulu Başkanı bunu her zaman gündeme getiriyorlar. Bana verilen bilgiye göre AKSA şirketi sağlık çalışanlarının bu ayki elektrik faturalarını kendisi ödeyecek. Billdiğiniz üzere biz de birinci paketle elektrik ücretlerinde % 15 indirim yaptık. Zaten 300 kilovata kadarki tüketimde % 15 indirim vardır. Bir de bizim yaptığımız % 15 indirim söz konusu olunca , bana verilen bilgiye göre şu anda 81 bin kişi % 30’a varan bir indirimden faydalanmaktadır.
TESTLER KONUSU DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR
Başbakan Ersin Tatar Covid-19 testlerinin sayısı ve ne şekilde yapılması konusunun uzmanlar ve yetkililer arasında tartışılmakta, konuşulmakta olduğunu da açıkladı ve şöyle konuştu:
“ Covid-19 Konseyi Başkanı Sibel Siber’in hızlı testlerin artırılması görüşleri vardır ama Jale Refik Rogers de uzmandır ve o da PCR’la testler yapılması gerektiği üzerine durmaktadır. Hızlı testler kesin sonuç vermeyebilir ama PCR nerdeyse yüzde yüzdür. Bu konuyu Sağlık Bakanlığımız ve ilgili diğer arkadaşlarla değerlendirdikten sonra bir noktaya geleceğiz”.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
KKTC'den Korkuteli Belediye Başkanı İşlek'e Cevap
 
KKTC Sağlık Bakanı Pilli :3 Yeni Vakada Yurtdışı Kaynaklı
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
İşte KKTC Bakanlar Kurulunun Yeni Karar ve Önlemleri
KKTC Bakanlar Kurulu, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı aldığı önlemleri ...
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı : Sağlık Olmadan Hiç Bir Çark Dönmez
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve Başbakan ...
Kıbrıs Vakıflar Bankası’ndan COVID-19 ile mücadeleye 300 Bin TL bağış
Kıbrıs Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri Sağlık Bakanı ...
KKTC İçişleri Bakanı Baybars'tan Mahkumlara Teşekkür
Bakan Aybars cezaevi atölyelerinde gönüllü olarak koruyucu maske üreten ...
 
 
KKTC'de “Covid-19 Ruhsal Danışma Hattı” açıldı
KKTC Sağlık Bakanlığı’na bağlı Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ...
KKTC Sağlık Bakanı Pilli : Yeni Vaka Sayısı 2
KKTC Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, korona virüs ile ilgili son gelişmeleri aktardı.
KKTC Sağlık Bakanlığı bir hastanın vefatını açıkladı
Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada KKTC'de 74 yaşındaki koronovirüs ...
KKTC Bakanı Pilli :Vaka sayısı 92'ye yükseldi
KKTC Sağlık Bakanı Pilli, bugün 323 yeni test yapıldığını ve Lapta'da ...
 
 
KKTC Bakan Pilli Açıkladı : 3 Yeni Vaka, Pozitif koronavirüs sayısı 91 oldu!
KKTC Sağlık Bakanı Dr.Ali Pilli Korona salgını konusunda KKTC'deki son durumu açıkladı.
Dikkat ! KKTC'de İlçeler arası geçişe yasak başlıyor
KKTC Bakanlar Kurulu, 6 Nisan gece yarısından itibaren beş gün süre ile ...
KKTC'de Alsancak, Lapta ve Karşıyaka'da karantina kararı
Salgının yayılmasını önlemek amacıyla KKTC'de Alsancak, Lapta ve Karşıyaka ...
Başkan Güngördü Girneye Girişlerin Yasaklanma Kararını Açıkladı
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü Girne Kenti İçin Belediye Meclisi ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Antalya’yı 19 Mayıs  coşkusu sardı

Antalya’yı 19 Mayıs coşkusu sardı

  ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
  Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
 
Mehmet Kesim
 
 
Otur Oturduğun Yerde!
 
Prof.Dr.Ata Atun
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya