Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   28/34 °C
 
 
    Başkan Kara'dan Deniz Kaplumbağaları için büyük duyarlılık  
 
    Antalya Valisi Şahin'den :15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı  
 
    Başkan Erdoğan :Darbecilerin işledikleri cinayetleri ülkece unutulmayacağız  
 
    Trump'a suikast girişimi dünya gündemine oturdu  
Erdoğan :”Avrupalı Türkler kendi aralarında birlik içinde olmalı”‬‬
Erdoğan :”Avrupalı Türkler kendi aralarında birlik içinde olmalı”‬‬
 
UETD 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupalı Türklerin kendi aralarında birlik içinde olmalarının önemine vurguladı
 
20 Mayıs 2018 Pazar - 22:42

UETD 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupalı Türklerin kendi aralarında birlik içinde olmalarının önemine vurgu yaparak, “Bu birliktelik herkesin faydasınadır, herkesin çıkarınadır. Bizleri küçük gruplar hâlinde tutarak hakkımızı, hukukumuzu kolayca çiğneyenler, karşılarında tek yürek, tek beden olmuş bir Türk toplumu gördüklerinde emin olun çok farklı davranacaktır” dedi.
BOSNA HERSEK BİZLERE BİR ARAYA GELME İMKÂNI SAĞLAYARAK ÖZDE DEMOKRAT OLDUĞUNU GÖSTERDİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çalışma ziyareti vesilesiyle bulunduğu Bosna Hersek’te Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Saraybosna’da düzenlediği 6. Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Zetra Spor Salonunda gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden anlı şanlı Avrupa ülkelerinin sınıfta kaldığı bir dönemde, Bosna Hersek bizlere burada bir araya gelme imkânı sağlayarak sözde değil, özde demokrat olduğunu göstermiştir. Gerçek dostluk, gerçek kardeşlik, gerçek yoldaşlık işte bugünlerde belli olur” ifadelerini kullandı. UETD’nin 6. Olağan Kurulu vesilesiyle bir araya gelen vatandaşlara Türkiye’nin 81 vilayetinden selam getirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kuruluşundan bugüne Avrupa’daki vatandaşlara UETD çatısı altında hizmet eden herkese teşekkür etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Aliya İzzetbegoviç’in vefatından bir gün önce kendisini hastanede ziyaret ettiğini hatırlatarak merhum İzzetbegoviç’in kendisine “Bu topraklar Evlad-ı Fatihan’dır. Tayyip evladım, buralara sahip çıkın” dediğini aktardı. “Biz de hiçbir zaman Bosna’yı ayrı düşünmedik” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yola Bosna Hersek’le beraber devam ettiklerini, bundan sonra da öyle devam edeceklerini ifade etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Avrupa’nın Türkiye için nevzuhur bir yer olmadığını, ecdadın bin yıldır Avrupalı olduğunu belirterek “Anadolu’ya gelen atalarımızın ilk işi, Boğaz’ı geçip Avrupa içlerine doğru ilerlemek olmuştur. Özellikle Osmanlı’nın yönü mücbir sebepler hariç daima Avrupa olmuştur. Osmanlı’nın yıkılışının ardından Trakya’ya kadar geri çekilmiş olmamıza rağmen, Avrupa’yla ilişkilerimizi hep sürdürdük” şeklinde konuştu.
İkinci Dünya Savaşında çok büyük insan kayıpları veren Avrupa ülkelerinin iş gücü ihtiyacını karşılamak üzere, vatandaşların bu defa gurbetçi olarak Avrupa yollarına düştüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların Avrupa’ya istihdam amaçlı gidişlerinin üzerinden de 65 yılı aşkın bir süre geçtiğini kaydetti. Bu yüzden artık bu kıtada yaşayan vatandaşlara gurbetçi değil, Avrupalı dendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “Dün acı vatan olan Avrupa, bugün artık yeni yurt hâline geldi” diye konuştu. Bugün Anadolu’dan Avrupa’ya giden insan sayısının altı milyona ulaştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Afrika ve Orta Doğu coğrafyasında yaşayan Türkiye kökenli insanların sayısının 20 milyonun üzerinde olduğunun tahmin edildiği aktardı. Özellikle son iki asırda verilen kayıpların ardından bunun büyük bir hazine olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir bölümünü de sizlerin oluşturduğu bu hazineyi gözümüz gibi korumakta kararlıyız. Her ne kadar birileri bizleri ayırmak için ellerinden geleni yapsa da, altını çizerek söylüyorum, başaramayacaklar” dedi.
“MİLLETİMİZİ YENİDEN GEÇMİŞİYLE, KÜLTÜRÜYLE BULUŞTURDUK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra tek parti döneminde milletin tarihiyle bağlarının kopartılmaya çalışıldığını söyleyerek “Medeniyetimizin ve tarihimizin binlerce yıllık birikimini yok sayan bu anlayışı biz yıktık. Milletimizi yeniden geçmişiyle, kültürüyle, değerleriyle buluşturduk” dedi. Avrupalı Türkler üzerinde önemle durduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların yaşadıkları ülkelerin vatandaşlığını mutlaka almaları tavsiyesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kardeşlerim; dininize ve dilinize çok iyi sahip çıkın, bunları kaybettiğinizde kaybolursunuz. Çocuklarınıza ana dillerini en iyi şekilde öğretmenin yanında, bulunduğu ülkenin en iyi eğitimini almasını sağlamaya çalışın. İyi Türkçe bilmeyen, iyi Almanca, iyi Fransızca, iyi İngilizce, velhasıl diğer dilleri de iyi bir şekilde öğrenemez, konuşamaz, kullanamaz.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşların sorunlarıyla hemhal olmak üzere, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ismiyle bir teşkilat kurduklarını söyledi. Bunun yanında dünya çapında büyükelçiliklerin ve konsoloslukların sayısını arttırarak vatandaşların devlete erişimini kolaylaştırdıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa’da yaşayan vatandaşların sivil toplum örgütleri çatısı altındaki faaliyetlerini hep desteklediklerini, bu konuda UETD’nin büyük gayretleri olduğunu ifade etti.
“YURT DIŞINDAKİ ÇOCUKLARIMIZIN TÜRKÇEYİ ÖĞRENMELERİ İÇİN PROJE DESTEKLERİMİZİ ÇEŞİTLENDİRİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan yurt dışında yaşayan vatandaşlara pek çok alanda hizmet verdiklerini belirterek yapılacak yeni hizmetler konusunda şunları söyledi: “Yurt dışındaki çocuklarımızın ana dilimiz Türkçeyi öğrenmeleri için proje desteklerimizi çeşitlendiriyoruz. Bu kapsamda hafta sonu okulları ile çocuklarımızın ana dilleri Türkçeyi ve kültürümüzü öğrenmelerini teşvik edeceğiz. Diasporadaki gençlerimize ayrılan üniversitelerdeki kontenjanları iki katına çıkartıyoruz. Bir başka önemli çalışmamız, yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik kamu hizmetlerini basitleştirmeye yönelik atacağımız adımlardır. Boşanma kararlarının başka bir yere ihtiyaç kalmaksızın başkonsolosluklarımızca yapılacak işlemle tanınması konusunda başvurular alınmaya başlandı. Türkiye’de tekrar dava açıp yıllarca bekleme ve binlerce avro ödeme dönemi artık geride kaldı.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt dışından emekli olan vatandaşların Türkiye’de yarı zamanlı çalışabilmeleri konusunda, seçimlerin hemen ardından beklenen adımların atılmaya başlanacağını söyleyerek, “Gördüğünüz gibi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanıyla, bakanlıkları, büyükelçilikleriyle, konsolosluklarıyla, tüm kurumlarıyla sizin yanınızdadır. Dünyanın neresinde bir vatandaşımızın başı dara düşse, tüm imkânlarımızla orada olmak bizim boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu.
”GERÇEK GÜCÜMÜZÜ ORTAYA KOYMAYALIM DİYE BİZİ KASTEN BÖLÜYORLAR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, birlikten güç doğacağını ifade ederek Avrupalı Türklerin kendi aralarında birlik içinde olmalarının önemine vurgu yaptı. “Bizim vatandaşlarımızın sayısından çok daha küçük toplulukların siyasetten ekonomiye, sivil tolumdan kültürel çalışmalara kadar çok daha etkin olmaları, aralarındaki birlik, beraberlik sebebiyledir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün kimi Avrupa ülkeleri şahsımıza ve ülkemize karşı terbiyesizlik düzeyine varan tavırlar sergileyebiliyorsa, bunun sebebi oradaki Türklerin dağınıklığıdır, bunu böyle biliniz. Gerçek gücümüzü ortaya koymayalım diye, ya Türk diyerek, Kürt diyerek, Çerkez diyerek ya da Sünni diyerek, Alevi diyerek bizleri kasten bölüyorlar. Sadece bölmekle kalmıyor, birbirimize düşürüyorlar. Avrupa ülkelerine gittiğimizde kaldırımın bir tarafında Türk Bayraklarıyla, öteki tarafında örgüt paçavralarıyla karşı karşıya gelen kalabalıklarla karşılaşıyoruz.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’den gelen herkesin kökenine, mezhebine, meşrebine, siyasi tercihine bakmaksızın ortak değerler etrafında birleşmesinin zamanının geldiğini söyleyerek, “Bu birliktelik herkesin faydasınadır, herkesin çıkarınadır. Bizleri küçük gruplar hâlinde tutarak hakkımızı, hukukumuzu kolayca çiğneyenler, karşılarında tek yürek, tek beden olmuş bir Türk toplumu gördüklerinde, emin olun çok farklı davranacaktır. Avrupa devletlerindeki parlamentolarda ülkemize en büyük husumeti Türkiye kökenlilerin gösteriyor olması, bize karşı kurulan tuzağın nerelere kadar vardığını gösteriyor. İnşallah bu oyunu da hep birlikte bozacağız” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’da yaşayan vatandaşların bulundukları ülkelerdeki siyasi partilerde aktif şekilde rol almalarını da isteyerek “O parlamentolarda ülkemize hainlik edenler değil, sizler yer almalısınız. Türk toplumu bu güce sahiptir. Yeter ki, aramızdaki küçük farklılıkları büyük hedeflere yürümenin önüne bir engel olarak koymayalım. Dün beraber şehit, beraber gazi olduğumuz tüm kardeşlerimizle inşallah ülkemizde olduğu gibi, Avrupa’da da yeniden kucaklaşacak, helalleşecek, ortak hedeflere doğru yürümeye başlayacağız” dedi.
“BİRLİKTE YOL YÜRÜDÜĞÜMÜZ ARKADAŞLARIMIZA DAHİ HAKİKATLERİ ANLATMAKTA ZORLANDIĞIMIZ ANLAR OLDU”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında 24 Haziran’da yapılacak seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Avrupa’daki vatandaşların geçtiğimiz 16 yılda neler yaşandığının, neler yapıldığının en yakın şahidi olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bizlerin bazen içinde yaşadığımız hadiseleri gerçek boyutlarıyla kavrayabilmesi zor olabiliyor. Sizlerin yurt dışından ülkemizde olup bitenleri çok daha rahat bir şekilde görme, değerlendirme imkânına sahip olduğunuza inanıyorum. Zira her gelişinizde Türkiye’de neler değişiyor, bunu sizler çok daha iyi biliyorsunuz. Her ne kadar Cumhurbaşkanı adayı bazıları Türkiye’de neler olup neler bittiğini bilmese de, onlara adres olarak ben sizi veriyorum” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin özelikle son beş yıldır yaşadığı her hadisenin, gören gözler, duyan kulaklar, hakkı konuşan diller, vicdan sahibi yürekler için ibretlik vesikalarla dolu olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gezi olaylarıyla başlayan, 17-25 Aralık emniyet-yargı darbe girişimiyle süren, terör olaylarıyla kanlı bir hâle dönüşen, 15 Temmuz darbe teşebbüsüyle ihanetin tüm çıplaklığıyla ortaya çıktığı bir süreci hep birlikte yaşadık. Bu öyle bir dönemdi ki, yeri geldi en yakınımızdakilere, yıllarca birlikte yol yürüdüğümüz arkadaşlarımıza dahi hakikatleri anlatmakta zorlandığımız anlar oldu. Ülkemize kurulan tuzağı en iyi gören milletimiz oldu. Sizler inanıyorum ki bunun farkındasınız” dedi.
“TÜRKİYE BU DÖNEMDE İKİNCİ BİR KURTULUŞ SAVAŞI VERDİ”
“Şahsımıza yönelik gibi gözüken, ama aslında milletimize ve devletimize diz çökertmeyi, istiklalimize ve istikbalimize özellikle diz çöktürtmeyi hedefleyenler, bu saldırılarda, milletimizin dik duruşuyla avuçlarını yaladılar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin bu dönemde ikinci bir Kurtuluş Savaşı verdiğine dikkat çekti.
Bu süreçte önce darbecileri, teröristleri, onların gizli-açık destekçilerini durdurduklarını, ardından Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonlarıyla Türkiye’nin güney sınırları boyunca oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu delik deşik ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah yakında yeni kazanımlarla açtığımız bu yolda kararlılıkla ilerlemeyi sürdüreceğiz. Ülkemize silah doğrultan son teröristi de imha edene kadar bize durmak yok, bu böyle biline” dedi.
“YERLİ VE MİLLÎ OLAN HERKESE KAPIMIZ AÇIK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bu mücadelelerin yanı sıra Türkiye’yi mevcut sıkıntılarıyla daha kolay baş edebileceği, geleceğine güvenle bakabileceği yeni bir yönetim sistemine kavuşturacak adımları da attıklarını söyleyerek, 16 Nisan halk oylamasında kabul edilen anayasa değişikliğiyle kararı verilen yeni yönetim sistemini 24 Haziran seçimlerinin ardından tümüyle yürürlüğe sokacaklarını söyledi.
“Biz Türkiye’yi ileriye doğru götürmek istedikçe, birileri de sürekli durdurmaya, hatta geriletmeye çalışıyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu tek başlarına başaramayacaklarını bildikleri için, işi siyasi mahremiyetlerinden bile vazgeçerek milletvekillerinden seçmenlerine kadar her şeylerini paylaşmaya kadar vardırdılar. Normal şartlarda yolda karşılaşsalar birbirlerine selam vermeyecek olanlar, el ele, kol kola girip karşımıza dikildiler. Biz ise, 16 yıldır hep olduğu gibi bugün de sadece ve sadece milletimizle birlikte yürüyoruz. Bu yolculuğu yerli ve millî olan herkesle birlikte sürdürmeyi milletimize karşı sorumluluğumuzun gereği olarak görüyoruz. Onun için Milliyetçi Hareket Partisiyle Cumhur İttifakı’nı kurduk ve Büyük Birlik Partisi de bize katıldı. Yerli ve millî olan herkese kapımız açıktır.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupalı Türklerin Cumhurbaşkanlığı seçiminde, 1 Kasım seçimlerinde, 16 Nisan halk oylamasında açık ara farkla kendilerine destek olduklarını söyleyerek, “24 Haziran seçimleri için bir kez daha sizlerin desteğine ihtiyacımız var” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” vurgusu yaparak UETD 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın hayırlara vesile olmasını temennisinde bulundu.
 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Eroğan'dan Bosna Hersek'e Günübirlik Ziyaret
 
CHP Antalya Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
İnce Seçim manifestosunu Samsun'da Açıkladı
Samsun'da seçim manifestosunu açıklayan CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı İnce, ...
Erdoğan :Kudüs Kırmızı Çizgimizdir
“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere, uluslararası ...
Türk Dışişleri İstedi, İsrail Büyükelçisi Gitti
Dışişleri Bakanlığı’nın ülkesine dönmesini istediği İsrail'in Ankara Büyükelçisi ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Birleşik Krallığa Resmi Ziyaret
Erdoğan, resmî ziyaretini gerçekleştirmek ve Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’na ...
 
 
Kalın'dan Gündemdeki Gelişmelere İlişkin Önemli Açıklamalar
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “ABD’nin, İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararı endişe verici”
CHP'de Seçim Bildirgesi Mesaisi
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Bülent ...
İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Manifestosunun Tam Metni
Erdoğan :“Önümüzdeki dönemde erdem, irade ve cesaretle Türkiye şahlanacak”
Muharrem İnce Resmen CHP Cumhurbaşkanı Adayı
CHP TBMM Grubu, 24 Haziran'da yapılacak seçimde partinin cumhurbaşkanı ...
 
 
Başbakan Yıldırım Müjdeleri Peşpeşe Sıraladı
Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında 'önemli ...
Erdoğan :“Bizim kimsenin inancıyla, ibadetiyle, zikriyle, fikriyle bir derdimiz yok.
İzmir’de halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim kimsenin inancıyla, ...
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İl Başkanları Toplantısında Konuştu
Cumhruiyet Halk Partisi İl Başkanları Toplantısı'nda parti yöneticilerine ...
Bakan Çavuşoğlu'dan Özel 23 Nisan Mesajı
Birleşmiş Milletler Toplantısı için Amerika'da Bulunan Dışişleri Bakanı ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Başkan Erdoğan :Darbecilerin  işledikleri cinayetleri ülkece unutulmayacağız

Başkan Erdoğan :Darbecilerin işledikleri cinayetleri ülkece unutulmayacağız

  ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
  Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
 
Mehmet Kesim
 
 
Avrupa Birliği Değişime Gebe
 
Prof.Dr.Ata Atun
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya