Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   24/29 °C
 
 
    Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı Tebrik Mesajı  
 
    Rauf Kesim Abimizi Son Yolculuğuna Dualarla Uğurladık  
 
    Ercan Havaalanında Elektrik Borcu Krizi,Gözler Emrullah Turanlı'da  
 
    Antalya Büyükşehir Belediyesi, sahipsiz hayvanlar için ortak çözüm  
Prof. Dr. Ünyayar korona virüs varyantları ve mRNA aşıları ile ilgili önemli açıklamal
Prof. Dr. Ünyayar korona virüs varyantları ve mRNA aşıları ile ilgili önemli açıklamal
 
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Ünyayar korona virüs varyantları ve mRNA aşıları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 
17 Temmuz 2021 Cumartesi - 17:34

Haber :İrem Kesim /KKTC 
Prof. Dr. Ünyayar açıklamasında, virüslerin, Covid-19 pandemisine neden olan SARS-CoV-2 korona virüsü de dahil olmak üzere her zaman mutasyona uğradığını söyledi. Ünyayar, “Çoğu genetik değişiklik zararsız olsa da, bazıları mutantı, örneğin hücreleri enfekte etmede veya antikorlardan kaçınmada daha usta hale getirebilir. Bu tür "daha uygun" varyantlar, diğer suşları geride bırakabilir, böylece baskın enfeksiyon kaynağı haline gelebilirler. Geçtiğimiz yıl boyunca, her biri bir mutasyon takımyıldızını barındıran, daha bulaşıcı varyantlar art arda ortaya çıktı. Şimdiye kadarki en endişe verici olan sözde delta varyantıdır. Ekim ayında Hindistan'da ilk kez bildirildiğinden bu yana 100'den fazla ülkeye yayıldı ve özellikle yetişkin nüfusun yarısından daha azının tamamen aşılandığı yerlerde vakalarda ve hastaneye yatışlarda artışlara yol açtı. Birleşik Krallık ve ABD de dahil olmak üzere birçok ülkede şu anda baskın türdür” dedi.
Varyantın ne olduğuna açıklık getiren Prof. Dr. Ali Ünyayar, “Çoğaltma sırasında, bir virüs sıklıkla, varyant denilen virusleri yaratabilen genetik değişikliklere uğrar. Bazı mutasyonlar virüsü zayıflatır; diğerleri, çoğalmasını sağlayan bir avantaj sağlayabilir. Değişiklikler, belirgin şekilde farklı fiziksel özelliklere sahip bir versiyon üretiyorsa, varyant, bir tür olarak adlandırılabilir. Viral atalarından önemli ölçüde sapan bir varyant, evrim ağacında yeni bir soy veya dal olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, genel söylemde, terimler sıklıkla birbirinin yerine kullanılır” şeklinde belirtti.
En endişe verici olanlarla ilgili de açıklamada bulunan Ünyayar, “Dünya Sağlık Örgütü, küresel halk sağlığına ek riskler oluşturan suşları belirtmek için "endişe verici varyantları", ortaya çıkan riskleri nedeniyle yakın izlemeyi gerektirenler için "ilgili varyantları" ve bir varyant için "daha fazla izleme için uyarıları" kullanır. gelecekte risk oluşturabileceğini gösteren genetik özelliklere sahiptir. Gelişen pandemiye bağlı olarak değerlendirmeler değişebilir. Örneğin, üç ilgi türü - epsilon, zeta ve teta - Temmuz ayı başlarında uyarı olarak yeniden sınıflandırıldı. İlgilenilen türevler ve ilgilenilen türevler, tanımlama için Yunan alfabesinden harflere atanır. 7 Temmuz itibariyle, DSÖ her kategoride dört tane belirlemiştir” diyerek aşağıdaki gibi belirtti;

WHO etiketli Endişe Varyantları         Alternatif isimler Bulunduğu ülke
Alpha B.1.1.7 GRY (formerly 501Y.V1)VOC 202012/01 İngiltere
Beta B.1.351 501Y.V2 Güney Afrika
Gamma P.1 501Y.V3B.1.1.28.1 Brazilya/Japonya
Delta B.1.617.2 452R.V3 Hindistan
“Bu varyant, Eylül 2020'de İngiltere'de ortaya çıktı ve İngiltere'yi Ocak ayında tekrar tecrit altına sokan vakalarda kış artışını tetikledi. Özellikle Avrupa'daki diğer ülkeler, hareket kısıtlamalarını yeniden uygulama konusunda İngiltere'yi takip etti. Alfa daha önce ABD'de baskın türdü ve WHO'ya göre en az 173 ülkede rapor edildi. Suş, kadınlar için daha ciddi bir tehdit oluşturabilir. Bir analize göre, kadın Covid hastalarının yoğun bakıma ihtiyaç duyma olasılıkları daha yüksek ve bir alfa enfeksiyonundan ölme şansları, başka bir varyantı yakaladıklarına göre biraz daha yüksek. Erkekler arasında böyle bir etki bulunamadı”.

Beta tipi
Ağustos 2020'de Güney Afrika'da ortaya çıkan bu vaka, Güney Afrika'yı bunaltan Covid vakalarının yeniden canlanmasına yol açtı. En az 122 ülkede rapor edilmiştir.
Gama tipi
İlk olarak Aralık 2020'de Amazon şehri Manaus'ta görülen bu varyant, Brezilya'nın sağlık sistemini zorlayan ve oksijen kıtlığına yol açan vakalarda artışa katkıda bulundu. En az 74 ülkede rapor edildi.
Delta tipi
Bu hızlı yayılan varyant, Hindistan'da hastaneleri ve krematoryumları bunaltan ve o zamandan beri 104 ülkede bulunan dramatik bir Covid vakası dalgasını ateşledi. Alfadan %55 daha fazla bulaşıcı olduğu ve 2020'nin başlarında dünya çapında yayılmaya başlayan orijinal suştan neredeyse iki kat daha bulaşıcı olduğu tahmin ediliyor. Hindistan'daki doktorlar deltayı işitme bozukluğu ve İskoçya'dan gelen erken veriler dahil olmak üzere daha geniş bir Covid semptomları dizisine bağladılar. Delta ile enfekte olan Covid hastalarının, alfa enfeksiyonu olanlara göre 1.8 kat daha fazla hastaneye kaldırıldığı tespit edildi. Diğer kanıtlar, deltanın antikor bazlı tedavilerden kaçınma eğiliminde olduğunu ve başka bir türün neden olduğu Covid'den iyileşen kişilerde potansiyel olarak yeniden enfeksiyon riskini artırdığını buldu.
Varyantların aşıları nasıl etkilediği ile ilgili de Prof. Dr. Ünyayar, “Bilim insanları en çok virüsün hücrelere girişinde kilit rol oynayan ve aşıların hedef aldığı spike proteinini kodlayan gendeki mutasyonlara dikkat ediyor. Dört varyantın tümü, spike proteinini etkileyen çoklu mutasyonlar taşır. Bu, “normal” veya “yabani tip” türe karşı - ya bir aşıdan ya da Covid'den iyileştikten sonra - antikor geliştiren kişilerin yeni varyantlarla savaşabilecekleri konusunda soruları gündeme getiriyor. WHO'ya göre, aşılar çoğunlukla şiddetli hastalıklara karşı koruma yeteneklerini korusa da, çoğu durumda, endişe verici varyantlar aşı etkinliğinde değişen derecelerde bir azalmaya yol açmaktadır. Florida Üniversitesi araştırmacıları, küresel ölçekte piyasaya sürülen Covid aşıları için alfa türünün vahşi türe kıyasla "biraz azaltılmış" etkinliğe yol açtığını, beta ve gama varyantlarının ise önemli ölçüde daha düşük etkinliğe yol açtığını buldular. Araştırmanın yayınlanmadan önce aynı alandaki uzmanlar tarafından incelendiği akran değerlendirmesi öncesinde Mayıs ayında yayınlanan makale. Delta ile ilgili olarak, Public Health England'dan alınan veriler, özellikle sadece bir dozdan sonra, alfa ile karşılaştırıldığında, semptomatik hastalıkları önlemede aşıların daha az etkili olduğunu göstermektedir” dedi.Semptomatik hastalığa karşı aşı etkinliği: Alpha Delta
Birinci dozdan sonra 49% 35%
İkinci dozdan sonra 89% 79%

Diğer araştırmalar, antikorlarda bir azalma olsa bile, bağışıklık sisteminin başka bir bölümünün koronavirüse karşı koyabileceğini gösteriyor: Covid'den iyileşen veya Moderna Inc.'den veya Pfizer Inc.'den mRNA aşıları alan insanlardan T hücreleri ve La Jolla İmmünoloji Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, ortağı BioNTech SE'nin virüsün ciddi hastalığa neden olma yeteneğini reddeden birkaç varyantı hala tanıyabildiğini söyledi.
Aşıların farklılıkları ile ilgili konuşan Ünyayar, “Hiçbir randomize klinik çalışma, farklı aşıların, varyantları bir yana, orijinal suşa karşı koruma yeteneklerini doğrudan karşılaştırmamıştır. Yine de, ortaya çıkan veriler, etkinlikte farklılıklar olacağını gösteriyor. Public Health England tarafından akran incelemesinden önce yayınlanan ve hasta kayıtlarına dayanan araştırma, iki doz AstraZeneca Plc aşısının, çift doz Pfizer-BioNtech aşısına kıyasla Covid deltadan korunmada daha az etkili olduğunu buldu” şeklinde belirtti.
Aşı etkisi Birinci dozdan sonra -İkinci dozdan sonra
Pfizer-BioNTech 33% 88%
AstraZeneca 33% 60%

“İngiltere Halk Sağlığı ayrıca, tek doz Pfizer-BioNTech aşısının delta varyantı ile hastaneye yatmaya karşı korumada AstraZeneca aşısından daha iyi bir iş çıkardığını buldu. Yine de, iki dozdan sonra etkinlik benzerdi”.
Hastaneye yatma oranında düşme Birinci dozdan sonra -İkinci dozdan sonra
Pfizer-BioNTech 94% 96%
AstraZeneca 71% 92%

“Araştırmalar, Pfizer-BioNTech için önerilen üç haftadan çok daha uzun bir süre boyunca üç ay arayla iki doz AstraZeneca aşısı verildiğinde optimal bağışıklığın sağlandığını gösteriyor. Bu bulgu, The Lancet'te yayınlanan Francis Crick Enstitüsü'nden alınan ve deltaya karşı daha fazla koruma için ikinci bir aşı dozunun önemini vurgulayan ve özellikle organ nakli alıcıları gibi hassas gruplar için daha fazla destekleyici bağışıklamanın gerekli olabileceğini öne süren verilerle uyumluydu. 80 yaş üstü olanlar. Johnson & Johnson, tek kullanımlık aşısının delta varyantını etkisiz hale getirdiğini ve daha geniş anlamda enfeksiyona karşı dayanıklı koruma sağlarken Sinovac Biotech Ltd.'nin CoronaVac aşısının 

Pfizer-BioNTech aşısıyla birlikte uygulandığı Şili'de, araştırmacılar, varyantların en sık tespit edilen alfa ve gama olduğu bir zamanda semptomatik Covid'e karşı korumada önemli bir fark buldular. New England Journal of Medicine'de 7 Temmuz'da yayınlanan bir araştırmaya göre, her iki aşı da ciddi hastalık ve ölüme karşı yüksek düzeyde koruma sağladı”.

Covid-19
Hastaneye yatış azalma Yoğun bakımda azalma                                                           Ölümde     azalma
    CoronaVac 65.9% 87.5% 90.3% 86.3%
Pfizer-BioNTech 92.6% 95.1%
96.2%
91.0%

“Evet. Bu, büyük ölçüde AstraZeneca'nın aşısının kullanımında, bununla ilişkili nadir kan pıhtıları vakalarının yol açtığı duraklamalar nedeniyle, zaten sınırlı bir ölçüde oluyor. Almanya'nın aşı otoritesi, AstraZeneca aşısı ile aşılanan kişilerin ikinci olarak mRNA aşıları olmalarını tavsiye etti. Sonuçları henüz hakemler tarafından gözden geçirilmemiş birkaç küçük çalışma, bir doz Covid aşısının ardından ikinci bir doz farklı tipte bir Covid aşısının uygulanmasının aynı formülasyonun iki dozundan daha koruyucu olabileceğini öne sürdü. Ek aşı karıştırma çalışmaları devam etmektedir. WHO'ya göre, bu tür denemeler, mevcut aşıların dağıtımını optimize etmede faydalı olabilir”.
“Hindistan, Birleşik Krallık ve Vietnam dahil olmak üzere birçok ülkede yeni delta varyantları rapor edilmiştir. Hindistan'da delta-plus olarak adlandırılan K417N mutasyonunu içeren bir suş, bazı endişeleri artırdı, çünkü bu genetik değişiklik, artan yeniden enfeksiyon riski ile ilişkili beta suşu tarafından da barındırılıyor. İngiltere'deki araştırmacılar, Haziran ayı sonlarında, ek mutasyonun daha endişe verici olduğunu gösteren henüz bir kanıt bulunmadığını söyledi. DSÖ, varyantların bağımsız olarak rekabet avantajı sunan aynı veya benzer mutasyonları kazanabileceğini belirtiyor - pandemi boyunca tekrar tekrar gözlemlenen "yakınsak evrim" olarak bilinen bir fenomen”. 

Dünya sağlık örgütü tarafından kabul edilen varyantlar        

 
 
 
Eta B.1.525   İngiltere, Nijerya 
Iota B.1.526   Amerika Birleşik Devletleri
Kappa B.1.617.1 452R.V3 Hindistan
Lambda C.37 452Q.V1 Peru“AstraZeneca Plc aşısı ile ilgili ilk araştırmayı yürüten Oxford Üniversitesi'nde aşı profesörü Sarah Gilbert, BBC'ye "Korumanın güçlendirici olarak ortaya çıkan varyantlara yönlendirilmesine izin verecek yeni nesil aşılar geliştirme çabalarının sürdüğünü söyledi. Eğer bunun gerekli olduğu ortaya çıkarsa.” Birkaç ilaç şirketi, ya bir güçlendirici ya da kombinasyon atış üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bu tür değişiklikler duyulmamış değil - her yıl hızla gelişen grip aşılarında oluyor. Gripten farklı olarak, koronavirüslerin mutasyonları en aza indiren genetik kendi kendini düzelten bir mekanizması vardır”.
Tedavilerden de bahseden Ünyayar, “Güney Afrika'daki araştırmacılar, Covid'i tedavi etmek için geliştirilen bazı antikorların beta varyantına karşı etkisiz olabileceğine dair teorik bir risk buldu. Ancak Columbia Üniversitesi'ndeki çalışmalar, Regeneron Pharmaceuticals Inc. tarafından ABD'de acil kullanım izni verilen ve o zamanki Başkan Donald Trump'a verilen antikor kokteylinin, alfa kadar bu varyantı da etkisiz hale getirmede etkili olduğunu gösteren testleri destekledi. İlaç üreticileri, tek antikor tedavisinin baskısına yanıt olarak virüs kaçış mutantlarının ortaya çıkma potansiyelini azaltmak için virüsün farklı özelliklerini hedef alan antikor kombinasyonları kullanıyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, yeni suşların, virüsün genetik materyalini amplifiye etmek için ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) adı verilen bir işlemi kullanan bazı teşhis testlerinin performansını zayıflatabileceğini söyledi. detay. Daha hızlı, daha ucuz ve daha erişilebilir ancak daha az hassas olan hızlı antijen testleri üzerine yapılan bir Alman araştırması, alfa, beta ve vahşi tip varyantları tespit etmede karşılaştırılabilir performans buldu. Fransa'daki Pasteur Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, beta ve gama varyantlarının yaygın laboratuvar farelerini enfekte edebildiğini ve akciğerlerde yüksek konsantrasyonlarda çoğalabildiğini gösterdi - daha önce dolaşan suşların yapamadığı bir başarı” dedi.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Antalya Bilim Merkezi elektrikli otomobil üretecek
 
Mezarlık Ziyareti İçin Bayram Hazırlığı
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
KKTC'de Yeni 72 Vaka Daha.Vaka Sayısında Artış Endişe Veriyor
K​uzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) son 24 saatte 8140 test ...
Volkan Güngör İçin GAÜ'de Tören
KKTC'de Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Genel Sekreteri Dr. Volkan Güngör’ün ...
Carsimax.com 'da Hedef Kuzey Kıbrıs’ın En Büyük Pazaryeri Markası Olmak
Kuzey Kıbrıs’ın öncü yatırımcı grubu Birinci Grup bünyesinde Haziran 2020’de ...
GAÜ ailesini Üzüntüye Boğan Vefat
Girne Amerikan Üniversitesi Genel Sekreteri Dr.Volkan Güngör'ün ani ölümü büyük üzüntü yarattı.
 
 
KKTC'de Son 24 Saatte 44 Vaka , 27 si Girne'de
KKTC Sağlık Bakanlığı'ndan verilen bilgiye göre, son 24 saatte toplam ...
KKTC'de Vaka Sayısında Artış Endişelendirdi.Aşılanmanın Hızlanması bekleniyor
KKTC ​Sağlık Bakanlığı'ndan verilen bilgiye göre, son 24 saatte ...
DAÜ'den Uluslararası öğrencilere teşekkür etkinliği
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), uluslararası öğrenci birliklerine üniversiteye ...
KIBTEK 'ten 4 Saat Elektrik Kesinti Bildirimi
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek), Kalecik Sarkon Vilları ve Sunrise ...
 
 
Doç. Dr. Sinal'dan , istismar ve şiddet unsurlarının başlama noktalarına ait önemli açıklama
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. ...
Resmi Nüfusunun Yüzde 18 'ini Aşılanan KKTC'ye ADA KODU Geliyor
KKTC Sağlık Bakanı Ünal Üstel Resmi Nüfusunun Yüzde 18 'ini Aşılayan KKTC'ye ...
KKTC'de Son 24 saatte 6 bin 280 test yapıldı, 13 pozitif vaka
KKT'de ​Son 24 saatte yapılan test sayısı 6 bin 280 olup, 12'si ...
GAÜ 35.Dönem Mezunları İçin Unutulmaz Bir Tören Hazırlıyor
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) 35. Dönem Mezuniyet Töreni, 18 Haziran ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan  Kurban Bayramı Tebrik Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı Tebrik Mesajı

  ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
  Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
 
Mehmet Kesim
 
 
Avrupa Birliği Değişime Gebe
 
Prof.Dr.Ata Atun
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya