Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   27/32 °C
 
 
    Antalya'da En Çok Erişebilinir Park Konyaaltın'da  
 
    Başbakan Ünal Üstel: 20 Temmuz’u 50'nci yıla yakışır şekilde, kutlayacağız  
 
    Abdal Musa Anma Etkinlikleri 21-23 Haziran’da gerçekleşecek  
 
    Abdal Musa Anma Etkinlikleri 21-23 Haziran’da gerçekleşecek  
Rektör Uzun, Bartın Üniversitesini medya temsilcilerine anlattı
Rektör Uzun, Bartın Üniversitesini medya temsilcilerine anlattı
 
Bartın Üniversitesinin (BARÜ) bölgesel kalkınma odaklı gelişim stratejisiyle elde ettiği başarılarla birlikte vizyon projeleri Zonguldak’tan gelen medya temsilcilerine anlatıldı.
 
25 Kasım 2023 Cumartesi - 19:30

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Zonguldak’ta görev yapan medya temsilcileriyle bir araya geldi. Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti tarafından gerçekleştirilen ziyarette,
Başkan Derya Akbıyık ve beraberindekiler ilk olarak rektörlük makamına geçti. Bölge basını olarak BARÜ’de bulunmaktan duydukları mutluluğu dile getiren Başkan Akbıyık, BARÜ’nün ulusal ve uluslararası alanda elde ettiği başarıları ilgiyle takip ettiklerini belirtti.
BARÜ’nün genç bir üniversite olarak elde ettiği başarılar konuşuldu
BARÜ’nün 2008 yılında kurulan genç bir üniversite olmasına rağmen önemli başarılar elde ettiğine değinen Akbıyık, “Genç bir üniversite olarak ülke genelinde ses getiren çalışmalar yapıyorsunuz. Bizler de bölge basını olarak bu başarıları yakından takip ediyor ve gurur duyuyoruz. Şehirle bütünleşik bir üniversite halinde hem Bartın’a hem de bölgemize değer katıyorsunuz” ifadelerini kullandı.
Rektör Uzun, üniversitenin gelişimini veriler üzerinden aktardı
Ziyaret, Rektörlük Senato Toplantı Salonunda Rektör Uzun’un 2017-2023 yılları arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal fayda noktasında yapılan çalışmaları aktardığı sunum ile devam etti.
Rektör Uzun sunumunda, ‘Kaliteyi önceleyen Üniversite’ anlayışıyla sürdürülebilirlik ekseninde nitelikli eğitim, girişimcilik, proje tabanlı öğrenme modeli ile gerçekleştirilen uygulamalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
“Bilim temelli bir kalkınma anlayışına inanıyoruz”
Rektör Uzun, BARÜ’nün geride bırakılan yıllarda sürdürülebilir bir yükseliş kaydettiğinin altını çizerek “Ülkemizin öz potansiyelini kullanarak bilim ve teknoloji temelli bir kalkınma anlayışına katkı sunmak amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Her geçen gün bilimsel kabiliyetimizi geliştiriyor, bu alandaki başarılarımızla ulusal ve uluslararası derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmelerinde üst sıralara
tırmanmaya devam ediyoruz. Elde ettiğimiz başarılar bölgesel odaklı bir kalkınma stratejisiyle ülkemizin geleceğine katkı sunduğumuz bu yolculukta geleceğe dair umutlarımızı daha da artırmaktadır” dedi. “Başarımızın en önemli etkeni yüksek motivasyonla çalışmaktır”
Ortaya konan performans ve buna bağlı sonuçların yüksek motivasyonla çalışmak olduğunu vurgulayan Rektör Uzun, “Üniversitemizin tüm bileşenleriyle gösterdiğimiz gayretler uluslararası sıralama

kuruluşlarının göstergelerine de pozitif olarak yansıdı. Web of Science verilerine (SCI, SSCI, AHCI) göre 2017 yılında 92 uluslararası yayını bulunan Üniversitemiz, 2022’de 352 makale sayısına ulaşmayı başardı. Scopus verilerine göre 2017 yılında 127 yayınımız var iken 2022 yılında 468 yayına ulaştık.
Dünyadaki yükseköğretim kurumlarını görünürlük, açıklık ve mükemmeliyet göstergeleri üzerinden değerlendiren Webometrics’de 2017’den itibaren 7 yılda 4 bin 590 üniversiteyi geride bıraktık. Dünyanın saygın sıralama kuruluşlarından Times Higher Education (THE) 2023 Impact Ranking (Etki Sıralaması)
listesine ise bu yıl başarılı bir giriş yaparak ‘Bilinçli Üretim ve Tüketim’ alanında ilk 200’de, genel değerlendirmede ise 801+ bandında yer aldık. Ayrıca her geçen dönem hayata geçirdiğimiz yeni projelerimizle ülkemizin bilim temelli kalkınma hedeflerine katkılar sunduk” diye konuştu.
“BARÜ 15’inci yılında dünyanın en iyileri arasında yer aldı”
Rektör Uzun, Dünyanın en bilinen yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarından biri olan Times Higher Education (THE) sıralamasındaki başarıya da değinerek elde edilen kazanımları ‘Üreten Üniversite’misyonuyla geleceğe taşımak istediklerini kaydetti.
Rektör Uzun, “Üniversitemiz, her yıl değerlendirilen üniversite sayısındaki artışa rağmen 1001-1200 bandında sıralamaya girerek büyük bir başarı gösterdi. Genel sıralamada Türkiye’de 12’nci olduk. ‘Araştırma Kalitesi’ kategorisinde dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında 563. sıraya yerleşen
Üniversitemiz, ilk defa girdiği sıralamada benzeri görülmemiş bir performans gösterdi. ‘Araştırma Kalitesi’ kategorisinde ise Türkiye'de en iyi 2’nci yükseköğretim kurumuyuz” şeklinde konuştu.
“Türkiye Yüzyılında öğrencilerimiz önemli roller alacak”
BARÜ’de proje kültürünün tabana yayılması için gösterilen gayrete vurgu yapan Rektör Uzun, sunumuna
TÜBİTAK 2209-A kapsamında 4 yılda üretilen 685 projeye atıf yaparak devam etti.
Rektör Uzun, Türkiye’nin en çok öğrenci projesi üreten yükseköğretim kurumlarından biri olduklarını hatırlatarak “Bilgi üretim sürecinde Türkiye’nin milli teknoloji hamlesine ve dönüşümüne liderlik edecek nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi önceliklerimiz arasında yer alıyor. Türkiye Yüzyılında gençlerimizin üstleneceği misyonun farkındayız ve onlara inanıyoruz. Bu doğrultuda yarınlara olan yolculuğumuzun en
önemli bileşeni olan öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. 4 yılda 685 proje üreten, 2023/1 döneminde
Türkiye 3’üncüsü olmayı başaran ‘Bende Varım’ diyen öğrencilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz”
ifadelerine yer verdi. “Bölgemizden başlayarak ülkemizin kalkınmasına değer katıyoruz”
BARÜ’nün bölgesinden başlayarak ülkemizin kalkınmasına katkı sunduğunun da altını çizen Rektör Uzun, “Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ kapsamında ‘Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları’ alanında önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Filyos Vadisi Projesi odağında bölgede gelişebilecek muhtemel sektörler üzerinde yetkin akademik kadromuzla oldukça verimli çalışmalar ortaya koymaya devam ediyoruz.

Ülkemizin gelecek hedeflerine uygun olarak kalite ve uluslararasılaşmayı önemsiyor, ihtisaslaşma
kapsamında bölgeyi önceleyen bir anlayışla tüm paydaşlarımızla birlikte gayret gösteriyoruz” dedi.
“Elde ettiğimiz başarılar tercih edilebilirliğimizi de artırıyor”
Rektör Uzun, sürdürülebilir gelişimin en önemli hedeflerinden biri olduğunu da belirterek, konuşmasını şu
şekilde sürdürdü:
“Nitelikli çalışmalarla geleceğin güçlü nesillerini yetiştirmeyi gaye edindiğimiz Üniversitemizde, ‘kalite’ anlayışını tüm çalışmalarımızın merkezine alıyoruz. Sürdürülebilir kalkınma odağında hem ülkemizde hem de uluslararası alanda her geçen dönem daha görünür olmayı başarıyoruz. Farklı göstergeler
üzerinden yapılan sıralamalarda sürdürülebilir bir yükseliş gösteren Üniversitemizde; önlisans, lisans ve lisansüstü kontenjanlarında yaklaşık yüzde 100’lük bir doluluk oranına ulaşılırken üniversite yerleştirme başarı puanları ve sıralamaları da her geçen yıl yükseliyor. Başarılar göstergelere, göstergeler tercih
edilebilirliğe yansıyor. Bugün Üniversitemiz Türkiye’nin 81 ilinden olduğu gibi 67 farklı ülkeden de öğrencileri olan büyük bir aile oldu.”
Programda BARÜ’nün büyüme stratejisi kapsamında yaptığı çalışmalarla birlikte eğitim-öğretim,
araştırma-geliştirme ve sosyal sorumluluk alanlarındaki hedeflerine de değinildi.
Öğrencilere sunulan imkânlar yerinde görüldü
Program kapsamında Rektör Uzun ve medya temsilcileri Kutlubey Yerleşkesinde kısa bir tanıtım gezisi
yaptı. Burada 100 bini aşan basılı kitap, 8 milyondan fazla elektronik yayın ile her ay binlerce kişinin çalışmaları için kullandığı bölgenin en büyük kütüphanesi görüldü.
Yerleşkede, “Daha yeşil, çevreci ve sürdürülebilir bir kampüs hayatı” çalışmaları kapsamında yağmur suları biriktirilerek oluşturulan doğal gölet ile birlikte oluşturulan yaşam alanını yerinde gören medya
temsilcileri, 17 farklı branşa ait uluslararası standartlardaki spor alanlarıyla ülkenin en büyük spor komplekslerinden biri olan BARÜ Spor Bilimleri Fakültesi ziyaretiyle birlikte programlarını tamamladı.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
KKTC'de Meteoroloji uyardı
 
Başkan Uysal 350 sivil toplum kuruluşunun yöneticisiyle buluşdu
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
BARܒden Filistinli öğrencilere“Psikolojik Destek Programı
Bartın Üniversitesi (BARÜ) ülkelerinde yaşanan insanlık dışı saldırılardan etkilenen ...
BARÜ,'den Özbekistan ile bilimsel iş birliği ağı
Bartın Üniversitesi (BARÜ) Özbekistan’ın farklı şehirlerinde bulunan 7 ...
BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun'dan Filistinli öğrencilere Yanındayız Mesajı
Bartın Üniversitesi (BARÜ) Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, üniversitenin ...
BARÜ'de Cumhuriyetin Yüzüncü Yılı farklı bakış açılarıyla anlatıldı
Bartın Üniversitesinde (BARÜ) gerçekleştirilen panelde Cumhuriyet;in ilanından bugüne ...
 
 
BARܒnün ‘Enerji’ alanındaki projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi
Bartın Üniversitesinde (BARÜ) TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında ...
BARܒnün elektrik üretebilen ‘akıllı’ pencere sistemi patentlendi
Bartın Üniversitesinde (BARÜ) atık polimerlerden üretilen ışıldayan filmler aracılığıyla ...
BARÜ 15’inci yılında Dünyanın ve Türkiyenin en iyileri arasında
Bartın Üniversitesi (BARÜ) kuruluşunun 15. yılında Times Higher Education ...
BARÜ, ailenin korunması ve güçlendirilmesi çalıştayında
Bartın Üniversitesinin (BARÜ) de paydaşı olduğu “Aile Çalıştayı”nda ailenin korunması, ...
 
 
BARܒde aile içi şiddete karşı müdahale programı kitabı
Bartın Üniversitesinin (BARÜ) geniş kapsamlı araştırmalara dayalı verilerden hareket ...
BARÜ “İlk Yardım Eğitici Eğitim Merkezi” Farkı
Bartın Üniversitesi (BARÜ), Sağlık Bakanlığı tarafından “İlk Yardım Eğitici Eğitim ...
BARܒlü milli sporcular 5 madalyayla dünya şampiyonu
Bartın Üniversitesi (BARÜ) Spor Bilimleri Fakültesi mezunu milli sporcular, ...
​BARÜ, TEKNOFEST Ankara’da
Bartın Üniversitesi (BARÜ), Cumhuriyet’in 100. yılında Ankara’da gerçekleştirilen ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Başbakan Ünal Üstel: 20 Temmuz’u 50'nci yıla yakışır şekilde, kutlayacağız

Başbakan Ünal Üstel: 20 Temmuz’u 50'nci yıla yakışır şekilde, kutlayacağız

  ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
  Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
 
Mehmet Kesim
 
 
Avrupa Birliği Değişime Gebe
 
Prof.Dr.Ata Atun
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya