Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   30/34 °C
 
 
    Başkan Kara'dan Deniz Kaplumbağaları için büyük duyarlılık  
 
    Antalya Valisi Şahin'den :15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı  
 
    Başkan Erdoğan :Darbecilerin işledikleri cinayetleri ülkece unutulmayacağız  
 
    Trump'a suikast girişimi dünya gündemine oturdu  
Erdoğan'dan 65 yaş emeklilerine aylık maaş müjdesi
Erdoğan dan 65 yaş emeklilerine aylık maaş müjdesi
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen iftar programında emekli vatandaşlarla bir araya geldi.
 
5 Haziran 2018 Salı - 11:36


Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen iftar programında emeklilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “65 yaş aylıkları kendilerine 3 ayda bir ödenen kardeşlerimiz, Eylül ayının başından itibaren bu maaşlarını aylık olarak almaya başlayacaklar” dedi
.
İftar sonrasında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerin hayattan değil sadece yıllarını verdikleri işlerinden emekli olduklarını söyleyerek, emekliliği bir son değil bir başlangıç olarak gördüğünü ifade etti. Emeklilik döneminin fırsatlarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hiçbir vatandaşın bu dönemi evinin veya kahvehanelerin duvarları arasında hapsolmak olarak görmemesi gerektiğini belirterek, “Ülkemizin gizli gücü olarak görmüş olduğum sizlerin hem toplum hayatında, hem de siyasette desteğine, katkısına daima ihtiyacımız olacaktır” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, ülkemizde 12,3 milyon emekli vatandaşın olduğunu belirterek, iktidara geldiklerinde ilk işlerinden birinin emeklilerin durumlarına el atmak olduğunu söyledi. Tüm emeklilerin, özellikle de BAĞKUR emeklilerinin durumunun çok sıkıntılı olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “30 yıl, 40 yıl ekmek teknesinin başını bekleyen, tarlasını ekip biçen insanlarımıza öyle emekli maaşları bağlanıyordu ki biz bunları gördüğümüzde yüzümüz kızarmıştı. Hemen harekete geçip kademeli olarak bu tür çarpıklıkları ortadan kaldırdık. Emekli maaşlarında reel olarak iki katına, üç katına, dört katına varan oranlarda artışlar yaptık. Bugün ülkemizde az sayıdaki istisna haricinde asgari ücretin altında emekli maaşı alan bulunmuyor. Hele hele eskisi gibi 50, 100 lira gibi trajikomik emekli maaşı alan hiç kimse kalmadı” diye konuştu.
“EMEKLİLİK İŞLEMLERİ BEKLEYEN VATANDAŞLARIMIZIN İŞLEMLERİ SONUÇLANDIRILACAK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram ikramiyeleriyle emeklilerin bayramlarını bayram gibi geçirebilmelerine imkân sağladıklarını ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti: “Buradan bir müjdeyi daha emeklilerimizle paylaşmak istiyorum. Emeklilik için başvuru yapan, ancak henüz işlemleri sonuçlandırılmayan 100 bin vatandaşımız bulunuyordu. Bunların işlemlerini tamamlayarak, onların da ilk maaşlarını ve bayram ikramiyelerini alabilmelerini sağlıyoruz. Bu kardeşlerimiz Ramazan Bayramı ikramiyesi yanında Temmuz zammından da faydalanacak. Ayrıca, 65 aylıkları kendilerine üç ayda bir ödenen kardeşlerimiz de Eylül ayının başından itibaren bu maaşlarını aylık olarak almaya başlayacaklar.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikten sonra ticari faaliyette bulunanların yüzde 15 oranındaki sosyal güvenlik destek primlerini de kaldırdıklarını bildirerek, “KDV iadesinin maaşa eklenmesinden banka promosyonlarına, seyyanen yapılan artışlardan yıllık standart maaş zamlarına, intibaklardan ikramiye yıl sınırlarının kaldırılmasına kadar her vesileyle emeklilerimizin ellerine geçen parayı yükseltmenin gayreti içinde olduk” şeklinde konuştu.
“EK GÖSTERGE İMKÂNINDAN EMEKLİ OLANLAR DA YARARLANACAK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Sosyal güvenlik reformuyla SSK’yı, BAĞKUR’u, Emekli Sandığı’nı aynı çatı altında topladık. Sağlık sigortasının kapsamının bu derece geniş, hizmet kalitesinin bu derece yüksek olması dünyada örneğine pek az rastlanır bir uygulamadır. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde yükseköğrenim mezunu polislerimiz, öğretmenlerimiz, hemşirelerimiz, din görevlilerimiz için emekliliklerinde 3600 ek gösterge imkânını getirdik. Bu düzenlemeden aynı şartlarda daha önce emekli olmuş bulunanlar da yararlanacak.”
Türkiye büyüdükçe ortaya çıkan zenginlikten emekliler başta olmak üzere milletimizin tüm fertlerinin istifade etmesinin temel politikaları olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde ülkemizi zenginleştirme ve bu zenginliği milletimizin tamamına yansıtma taahhüdümüzü çok daha güçlü bir şekilde hayata geçirmekte kararlıyız” dedi.
“GEÇMİŞTE YAŞANAN ÇİLELERİ BUGÜN VATANDAŞIMIZA ÇEKTİRMİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Türkiye’nin kaydetmiş olduğu ilerlemeyi en iyi emekli vatandaşların bileceğini ifade ederek, şöyle devam etti: “Sizler nüfus kâğıtlarınızda, karnelerinizde herhâlde yağ almak için damgaların olduğu günleri bilirsiniz değil mi? Gaz yağı almak için o mühürleri bilirsiniz değil mi? Ekmek almak için o mühürleri hatırlarsınız değil mi? Ben de babamın nüfus kâğıdında olan o mühürlere bakmıştım. Kömür almak için o mühürleri iyi bilirim. Ama elhamdülillah şimdi böyle bir şey var mı? Bunların hepsi tarih oldu. Ama onlar hatırlayın meşhur CHP’nin dönemleridir, o tek partinin dönemleridir. O dönemde bunları yaşadı bu millet. Bizim dedelerimiz, babalarımız bu çileleri çekti. Ama biz artık bu çileleri halkımıza, vatandaşımıza çektirmiyoruz.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizler 1960’lı yılları, 70’li yılları, 80’li yılları, 90’lı yılları bizzat yaşamış bir nesilsiniz. Yokluğun, yoksulluğun, krizin, kaosun ne olduğunu sizlerden daha iyi bilecek kimse yoktur” diyerek emeklilerden bugünün gençlerine geçmişte yaşananları anlatmalarını istedi.
“GENÇLERE ESKİ TÜRKİYE’Yİ ANLATIN”
Gençlerin bollukta yokluğun acısını bilmediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilhassa yaşı 25-30’un altındaki gençlerimiz sanıyorlar ki Türkiye hep böyleydi. Ülkemizin geçtiğimiz 16 yılda kat ettiği mesafeyi geçmişle mukayese etme imkânı olmayanlara o günleri anlatmak kolay değil. Sizlerden ricam; her fırsatta gençlere eski Türkiye’yi anlatmanızdır. Çünkü sizler aynı zamanda bu milletin hafızasınız. Eğitimde nerelerden nerelere geldik. Hatırlayın, kitapları alamıyorduk kitapları. Sizler bilirsiniz, biz teksir notlarıyla okuduk. Lütfen gençlere okuyacak okul bulamadığımız, okul bulsak öğretmen bulamadığımız, öğretmen bulsak 60-70 kişilik, hatta 100’ün üzerinde öğrencilerin olduğu sınıflarda ne dediğini anlamadığımız o günleri anlatın” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gençlere üniversite sınavına iki milyon kişinin girip ancak 200 bin kişinin kayıt yaptırabildiği, öyle her şehirde üniversitenin olmadığı günleri anlatın” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Bugün sınava giren sayısıyla kontenjan sayısının neredeyse aynı olduğu, 207 üniversiteye sahip olduğumuz bir Türkiye’ye geldik. Artık yavrularımız çeşitli illere üniversiteye gitmek için veya girmek için gitmiyor. Şimdi üniversite yavrularımızın ayağına gidiyor. Hakkâri’de üniversite var mı? Var. Iğdır’da var mı? Var. Kars’ta var mı? Var. Ardahan’da var mı? Var. Artvin’de var mı? Var. Rize’de var mı? Var. Elhamdülillah var oğlu var, üniversitenin olmadığı ilimiz yok, niye? Çünkü ilmi istiyoruz ki bütün ülkemizin dört bir yanına yayalım ve bunun adımlarını attık, bunu biz başardık.”
SAĞLIKTA GERÇEKLEŞTİRİLEN REFORMLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlıkta da benzer bir tablonun olduğunu hatırlatarak, “Bugün herkesin bir aile doktoru var. Temel işlemler orada yapılıyor. Sağlık personelinin sayısı 378 binden 917 bine yükselirken hizmet kalitesi de ona göre arttı. Devletinden üniversitesine, özellerine kadar istediğiniz hastaneye gidebiliyorsunuz. Ambulans ya hiç yoktu ya da külüstür araçlardan ibaretti, ama şimdi pırıl pırıl ambulanslarımız var. 5 bin tam donanımlı ambulans şu anda milletimize hizmet veriyor. Uçağından helikopterine, paletlisinden motosikletlisine kadar daha önce olmayan nice ambulans çeşidi milletimizin hizmetine girdi” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu örnekleri her alana yaymanın mümkün olduğunu söyleyerek, “Gençlerimiz bunları bilmiyor, çünkü yaşamadılar. Şimdi biz onlarla insansız hava araçlarını, silahlı insansız hava araçlarını, elektrikli otomobili, sürücüsüz otomobili, yazılımı, bilişimi, simülatörleri konuşuyoruz. Ama gençlerimize arada bir eski Türkiye’yi hatırlatmakta fayda var, bunu da siz yapacaksınız” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin sonunda, emeklilerin yaklaşan Ramazan bayramını tebrik ederek, 24 Haziran seçimlerinin de ülke için birlik ve beraberliğe vesile olması temennisinde bulundu.
 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
“Türküyem” müzikalinin sezon prömiyeri 7 Haziran'da
 
ABD'den Münbiç Anlaşmasıyla İlgili İlk Açıklama
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Erdoğan :“Bu devlet artık milletin, millî iradenin emrindedir”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır programı çerçevesinde kanaat ...
Erdoğan :“Bize oy versin vermesin, hiçbir insanımızı dışlamadan projelerimizi hayata geçirdik”
Erdoğan, iftar sofrası vesilesiyle şoför esnafıyla kendisini buluşturan ...
Erdoğan :“İstanbul, ecdadın bize en kıymetli emanetidir”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un fethinin 565. yıl dönümü ...
Erdoğan :“Hiçbir terör örgütüne meydanı bırakmadık”
Akhisar Mitingin'de Konuşan Erdoğan “PKK’sından FET֒süne kadar hiçbir ...
 
 
Erdoğan : “Her iki seçimden de yüzümüzün akıyla çıkacağız”
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti ...
Budak : Artık Tek Yumruk Olacağız
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, ...
Milletvekili aday listeleri İçin Son Saatler
​24 Haziran seçimlerinde yarışacak siyasi partiler milletvekili ...
Erdoğan :”Avrupalı Türkler kendi aralarında birlik içinde olmalı”‬‬
UETD 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ...
 
 
İnce Seçim manifestosunu Samsun'da Açıkladı
Samsun'da seçim manifestosunu açıklayan CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı İnce, ...
Erdoğan :Kudüs Kırmızı Çizgimizdir
“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere, uluslararası ...
Türk Dışişleri İstedi, İsrail Büyükelçisi Gitti
Dışişleri Bakanlığı’nın ülkesine dönmesini istediği İsrail'in Ankara Büyükelçisi ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Birleşik Krallığa Resmi Ziyaret
Erdoğan, resmî ziyaretini gerçekleştirmek ve Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’na ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Başkan Erdoğan :Darbecilerin  işledikleri cinayetleri ülkece unutulmayacağız

Başkan Erdoğan :Darbecilerin işledikleri cinayetleri ülkece unutulmayacağız

  ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
  Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
 
Mehmet Kesim
 
 
Avrupa Birliği Değişime Gebe
 
Prof.Dr.Ata Atun
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya